Wpływ koronawirusa na 3 główne kryptowaluty

0

Koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie w ekspresowym tempie. Pandemia ma ogromny wpływ na główne gospodarki światowe, a co za tym idzie także na zmienność cen kryptowalut.

W pierwszej połowie marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o pandemii koronawirusa. Zaistniała sytuacja doprowadziła także do wywołania paniki na rynkach światowych, inwestorzy i handlowcy zaczęli podejmować decyzję o likwidacji bardziej ryzykownych aktywów w tym Bitcoin oraz Ethereum.

Ceny kryptowalut po ostatnich spadkach ustabilizowały się i w tym tygodniu obserwujemy konsolidację cen. Warto także zaznaczyć, że ceny walut cyfrowych mają problem z powróceniem do cen z początku tego roku.

W tym artykule zaprezentujemy, jak trzy najbardziej popularne waluty cyfrowe radziły sobie na rynkach kryptowalutowych od drugiej połowy stycznia – w czasie, gdy koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać po za pierwszy obszar jego występowania tj. Wuhan, Chiny.

1. Bitcoin: ↓39.5%

Bitcoin (BTC) pod koniec stycznia, gdy pojawiło się zagrożenie wirusem cena waluty rosła. Do połowy lutego cena była najwyższa od sześciu miesięcy USA 10.480 dolarów za jedną kryptowalutę Bitcoin.

Przyczyną tak wysokich cen była w tym momencie niestabilność rynku. Sytuacja była stabilna, do czasu, gdy 12 marca BTC zaliczył swój największy jednodniowy spadek od siedmiu lat, bardzo gwałtowny bo ponad 50% cena spadła do 3600 dolarów USA.

Trzeba również zaznaczyć, że tego dnia rząd USA zablokował na 30 dni podróże dla 26 krajów europejskich, znajdujących się w strefie Schengen. Konflikty geopolityczne także przyczyniły się do kryzysu cen na rynku kryptowalut, między innymi konflikt Arabii Saudyjskiej z Rosją, gdzie gra toczy się o ropę naftową i jej ceny.

Podsumowując oznacza to, że Bitcoin jest zależny od tradycyjnych rynków, emocji ludzi i ich strachu, a co za tym idzie staje się mało bezpieczny jeśli chodzi o lokowanie naszych oszczędności. Na dzień 18 marca cena wynosiła 5,177 dolarów za sztukę – jest to około 50% niższa cena niż najwyższa cena w lutym US$10,481.

2. Ethereum: ↓40%

Ethereum (ETH), to druga najcenniejsza kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, została bardziej dotknięta obecną falą sprzedaży inspirowanej koronawirusem. Ethereum – drugie najczęściej notowane na giełdzie papierów wartościowych – spadło o 61,24% w porównaniu z lutowymi szczytami ponad 285 USD z 18 marca.

Ponieważ pandemia spowodowała wzrost sprzedaży i panikę, wieloryby – które stanowią ponad 30% wszystkich kont ETH w porównaniu do 20% dla bitcoinów, według firmy badawczej Chainalysis Insights zajmującej się danymi kryptowalutowymi – ponownie ponoszą winę za tą ostatnią dewaluację.

Santiment, kolejna firma zajmująca się analizą danych kryptograficznych, napisała 4 marca na Twitterze, że 100 najlepszych posiadaczy Ethereum – w rzeczywistości wspomnianych wyżej „wielorybów” – zaczyna gromadzić więcej ETH do długoterminowego przetrzymywania, co często jest oznaką pozytywnych wydarzeń .

Jednak niecały tydzień później naukowcy z Santiment zmienili zdanie. Doszli do wniosku, że te same wieloryby Ethereum, które według nich podniosły ceny eteru, faktycznie zaczęły zrzucać swoje aktywa ETH zarówno na początku, jak i po masowym upadku kryptowaluty, który miał miejsce od 7 marca.

To mocno sugeruje, że wieloryby miały do ​​odegrania rolę w gwałtownym spadku stawki Ethereum, chociaż były one również prawdopodobnie zmuszone do sprzedaży, aby pokryć straty gdzie indziej.

Jednak, aby być uczciwym wobec wielorybów, badacze Chainalysis mają własne zdanie na ten temat, stwierdzając, że chociaż ci zaawansowani gracze kontrolują wiele eteru i mogą powodować niestabilność w ciągu dnia, w rzeczywistości nie wpływają tak bardzo na ogólne ceny.

ETH jest obecnie przedmiotem obrotu poniżej 113 USD, w oparciu o dane handlowe IG – spadek o 39,9% od końca stycznia.

3. Ripple: ↓41.9%

Ripple (XRP), to trzecia najcenniejsza cyfrowa waluta na rynku, odnotowała ona największy spadek od końca stycznia.

Cena jednego tokena XRP wynosi obecnie 0,1441 USD za jedną walutę – znacznie mniej niż w przypadku dwóch pierwszych krypt, ponieważ w obiegu znajduje się ponad 39 miliardów monet XRP. Mimo to XRP jest niezwykle popularny ze względu na niską cenę wejścia, ogromny potencjał, dużą kapitalizację rynku (prawie 7 miliardów USD) oraz fakt, że zarządza nim jeden scentralizowany organ o nazwie Ripple Labs.

Efekt marszczenia jest z pewnością zrealizowanym zjawiskiem, jeśli chodzi o wycenę XRP, podobną do Ethereum. Obie waluty, wraz z szeroko pojętą branżą pieniądza blockchain, zwykle czerpią wskazówki handlowe z bitcoinów.

XRP niestety również padł ofiarą kryzysu cen kryptowalut spowodowanego przez koronawirusa. W okresie od 7 marca do 13 marca moneta straciła ponad 39%, co stanowi największy cenowy spadek od listopada 2019 r.

Podczas gdy analitycy twierdzą, że jest to dobry moment, aby zainwestować w XRP, przytłaczająca zmienność i niepewność rynku kryptograficznego wciąż powstrzymują inwestorów i traderów. Powodem jest także niezdolność XRP do progresji i osiągnięcia wyższych notowań. W związku z takimi działaniami, kiedy inwestorzy powstrzymują się od inwestycji, trudno jest przewidzieć kiedy sytuacja się zmieni w przypadku wszystkich głównych kryptowalut (Ripple, Bitcoin, Ethereum), ale każdy ruch powyżej 0,16 USD w najbliższych dniach może sygnalizować, że powracają zwyżki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here