Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które pozostają w naszej pamięci na zawsze. Jak w czasach trwającej pandemii wyglądają wakacyjne obostrzenia, co się zmieniło w porównaniu do czasów sprzed pandemii? Ciekawi ? Zaczynamy! 

Aktualne zasady i ograniczenia

Udając się na upragniony urlop musimy zaakceptować aktualne obostrzenia. Należą do nich:

  • obowiązek utrzymania minimum 1.5 metrowej odległości między pieszymi,
  • zasłanianie ust i nosa maseczką w miejscach publicznych (np. w sklepie, kinie, w pociągu). Możemy poruszać się bez maseczki na świeżym powietrzu, np. na plaży, w parku, w lesie.
  • Zobowiązani będziemy do odbycia kwarantanny jeśli wybierzemy się na wakacje poza granice strefy Schengen.
  • Muzea, galerie sztuki, kina funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Również wydarzenia odbywające się na świeżym powietrzu mogą mieć maksymalnie 75% obłożenia.

Bezwzględnie należy stosować się do nałożonych obostrzeń.

Polskie kierunki wakacyjne

Polacy zdecydowanie najczęściej wybierają się na wakacje nad morzem. Dzieci uwielbiają bawić się w piasku i wodzie. Panie mogą spokojnie się poopalać i zrelaksować przy dobrej książce. A Panowie uwielbiają rozkoszować się zimny piwem i świeżym powietrzem. Jednym słowem, nad morzem każdy członek rodziny znajdzie ulubiony sposób spędzania czasu. Naładuje siły i uzbiera energię na dalszą część roku. W drugiej kolejności, popularny kierunek wakacyjny stanowią góry.

Wyżywienie

W ostatnim czasie największą popularność zyskują bary szybkiej obsługi i tzw. street food. W czasie obostrzeń i panującej pandemii Covid-19 wiele osób w obawie przed zakazeniem woli spożywać posiłki na świeżym powietrzu. Alternatywą są też budki z jedzeniem, które przygotowują jedzenie na wynos, a my wybieramy sobie ustronne miejsce do konsumpcji. W dalszym ciągu na wakacjach na morzem czy w każdym innym miejscu w Polsce wyżywienie najpopularniejsze to fast-food, schabowe, ryby, frytki no i bez wątpienia lody, gofry i inne smakołyki. Czy możliwe jest utrzymanie diety na morzem? – oczywiście ! W całej Polsce nie znajdziemy lepszego dorsza czy innych ryb, które nie dość że dietetyczne i zdrowe, to jeszcze przepyszne!

Co się zmieniło od czasu  pandemii? 

Trudniej znaleźć miejsce noclegowe, ponieważ hotele nie mogą mieć 100% obłożenia. Rezerwacji trzeba dokonywać wcześniej.
W restauracjach i kawiarniach zamkniętych wymagane jest zachowanie odległości pomiędzy gośćmi.
Generalnie w zatłoczonych miejscach publicznych należy nosić maseczkę.
Ludzie boją się nawiązywania kontaktu, panuję większy dystans i wstrzemięźliwość społeczna.

Na co zwracamy uwagę? 

Czy pojedziemy na wakacje nad morze czy też w góry, przez pandemię zwracamy szczególną uwagę na panującą czystość i zachowanie higieny. Patrzymy czy stolik w restauracji przed naszym zajęciem został zdezynfekowany po poprzednich gościach. Czy w miejscach publicznych znajdują się środki do dezynfekcji rąk. Czy inni ludzie noszą maseczki. Pandemia zmieniła nasze postrzegania świata i zachowania społeczne. Pomimo tego wakacje mogą być czasem udanym i zapamiętanym na wiele lat.

Zdjęcia: Kreatywka

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...
Ewa Ostaficzuk-Olbrychska
(fem)życie i historie

ŚWIAT ARTYSTÓW – CZY TAKI BARWNY?

Rozmowa z Ewą Ostaficzuk-Olbrychską – artystka malarką, która po kilkunastu latach pracy w mediach postanowiła zupełnie zmienić drogę swojego życia i pójść za głosem serca…

Czytaj...