Judytowo – pierwszy w Polsce azyl dla szczeniąt i psów niepełnosprawnych nagrodzony 

Azyl dla niepełnosprawnych psów z Woli Wodzyńskiej koło Ciechanowa został tegorocznym laureatem plebiscytu „Serce dla Zwierząt”. W ośrodku zwanym Judytowo opiekę nad psiakami pełnią także osoby niepełnosprawne. 

Głosami internautów laureatem 17. edycji plebiscytu „Serce dla Zwierząt” zostało Judytowo. Aktualna sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła na zorganizowanie uroczystej gali z udziałem wszystkich osób nominowanych w tegorocznym plebiscycie. Organizatorzy spotkali się w kameralnym gronie z laureatką, panią Małgorzatą Brzezińską, założycielką Fundacji dla Szczeniąt Judyta, by wręczyć jej nagrodę. Pamiętano także o czworonożnych podopiecznych placówki, z myślą o szczeniętach i schorowanych psiakach z azylu, partner plebiscytu, firma Nestle Purina przekazała tonę specjalistycznej karmy. 

– „Judytowo to miejsce szczególne i wyróżniające się na mapie Polski, a nawet i Europy. Tu niepełnosprawny znaczy wyjątkowy. A każdy psiak jest otaczany miłością i troskliwą opieką” – tak o laureacie mówiła organizatorka plebiscytu, redaktor naczelna portalu Psy.pl, Paulina Król. Od blisko dwóch dekad serwis włącza się w popularyzację działań służących dobru zwierząt. W tym celu zrodziła się idea plebiscytu „Serce dla Zwierząt”, a jej owocem jest 17 wspaniałych laureatów dla których życie i dobro zwierząt ma najwyższą wartość. 

Azyl dla niepełnosprawnych psów i szczeniąt 

Azyl Judytowo istnieje od 2019 roku i jest to pierwszy w Polsce, a nawet w Europie tego typu ośrodek dla niepełnosprawnych czworonogów. Trafiają tu szczeniaki dotkliwie skrzywdzone przez los, suczki karmiące potomstwo, psiaki sparaliżowane, poruszające się na wózkach inwalidzkich, zwierzęta po amputacji łap czy skomplikowanych, neurologicznych i ortopedycznych operacjach, obciążone wadami wrodzonymi. 

Każdy z nich bez pomocy nie miałby szans na godne życie. W azylu otrzymują specjalistyczną pomoc w przytulnych, domowych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja, zaplecze weterynaryjno-szpitalno-rehabilitacyjne i groomerskie, a przede wszystkim medyczna pomoc i troska ze strony opiekunów – dają zwierzakom ukojenie i szansę na dalsze życie. Tu na nowo uczą się ufać człowiekowi, by ostatecznie znaleźć upragniony dom. 

Powstanie azylu to efekt wielu lat doświadczeń w opiece nad najbardziej potrzebującymi psami, a wszystko zaczęło się w 2014 roku, kiedy to założycielka obecnej placówki Judytowo, pani Małgorzata Brzezińska, postanowiła pomóc bezdomnym psiakom, przyjmując je do własnego domu i oferując wsparcie do momentu adopcji.

Zwierzęta mają swoje prawa, miejmy odwagę i serce by nieść im pomoc 

Plebiscyt „Serce dla Zwierząt” gromadzi wiele osób, które charytatywnie włączają się w akcje prozwierzęce. Wśród nich są także osoby znane publicznie, zaangażowane w takie przedsięwzięcia jak akcja „Zerwijmy łańcuchy”, zwracająca uwagę na okrutny los psów trzymanych na łańcuchach. Tegorocznej edycji towarzyszyła również piosenkarka i kompozytorka, Katarzyna Moś, ambasadorka akcji „Zerwijmy łańcuchy” i jedna z nominowanych do nagrody w 2018 r. Kasia Moś zaprosiła internautów na wydarzenie za pośrednictwem profilu na Facebooku, ponadto zarówno ona, jak i aktorki Monika Mazur i Katarzyna Bujakiewicz oraz wokalistka i kompozytorka Urszula Dudziak nagrały specjalne gratulacje dla poszczególnych nominowanych. W realizację nagrania z wręczenia nagrody charytatywnie zaangażowała się także znana dziennikarka, Marzena Rogalska. Natomiast laudację dla tegorocznego laureata wygłosiła aktorka i tancerka Edyta Herbuś, prywatnie opiekunka maltańczyka oraz pieska adoptowanego ze schroniska. W uzasadnieniu przyznania pierwszego miejsca, mówiła tak: „W tym roku laureatem plebiscytu Serce dla Zwierząt 2020 zostaje miejsce niezwykłe, a niezwykłe dlatego, że opiekuje się niezwykłymi istotami, czyli niepełnosprawnymi psiakami oraz szczeniakami. To jest dom dla zwierzaków, które po prostu wymagają szczególnej opieki. To nagroda za stworzenie wyjątkowego miejsca, w którym psie nieszczęścia znajdują troskliwą opiekę i szansę na zdrowie, sprawność i nowe życie”. 

„Serce dla Zwierząt 2020” 

Wszyscy tegoroczni nominowani są głosem zwierząt skierowanym do ludzi, którym zależy na dobru naszych domowych pupili i zwierząt nieudomowionych. O tytuł laureata ubiegało się ośmioro kandydatów. Jednym z nich był ośrodek Jeżurkowo, ratujący jeże i inne małe zwierzęta. Wśród nominowanych znalazły się także osoby prywatne, w tym: Karolina Pilarczyk – szerzej znana jako Królowa Polskiego Driftu, ambasadorka Fundacji AST ratującej teriery typu bull, Ewa Zgrabczyńska – dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, Zbigniew Kowalewski, założyciel przytuliska „Krzykosiaki – Psy w potrzebie” oraz Przemysław Łuczak – lekarz weterynarii z Gdańska, autor fanpage na Facebooku Egzoovet. W gronie tegorocznych wyróżnionych była także dziewczynka Magdalena Krupecka z Gałowa. Pokazała, że wiek nie ma znaczenia, wystarczą chęci, by pomóc cierpiącemu zwierzęciu – jej reakcja pozwoliła uratować od śmierci bociana. O nagrodę ubiegał się również portal Pudelek.pl, doceniony przez organizatorów plebiscytu za zaangażowanie w prawa zwierząt, a szczególnie psów.  

„Serce dla Zwierząt” to coroczny plebiscyt, organizowany od 17. lat przez portal Psy.pl. Ogłoszenie laureata i uroczyste wręczenie nagrody poprzedza głosowanie na jedną z ośmiu nominowanych osób lub instytucji, którym los zwierząt nie jest obojętny. O wyborze laureata decydują internauci, a głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony Psy.pl. 

Tegoroczną uroczystość podsumowującą plebiscyt „Serce dla Zwierząt”, ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii, zorganizowano w formie nagrania. Relację można zobaczyć na stronie Psy.pl,
pod linkiem: http://www.psy.pl/final-serce-dla-zwierzat-2020/ 
oraz na kanale YouTube, pod linkiem:  

https://www.youtube.com/watch?v=NVyOMUbWxuk&t=1828s

podobne wpisy

Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?
warto wiedzieć

Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?

Każdy pies jest inny (i wyjątkowy!) i musi to znaleźć odzwierciedlenie w jego diecie. Dzisiaj spojrzymy na kilka kluczowych różnic, jakie posiada karma dla małych psów i dużych ras. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, ale nawet ogólnie mówiąc, wymagania małych ras różnią się znacznie od wymagań psów ras dużych. Korzystanie ze wskazówek zawartych w […]

Czytaj...
warto wiedzieć

DOBROCZYNNY KALENDARZ ADWENTOWY TO WYJĄTKOWY PREZENT DLA KAŻDEGO

Orientana we współpracy z Fundacją ADRA stworzyła unikalny Kalendarz Adwentowy. Dochód z jego sprzedaży będzie w całości przekazany Fundacji, która wspiera żyjące w ubóstwie i głodzie dzieci w Bangladeszu.  W okienkach oznakowanych od 1 do 24 grudnia znajdziesz szczegółowe informacje o dzieciach, którym pomagasz! Do tego mamy dla Ciebie specjalną niespodziankę na każdy dzień. Chcemy, […]

Czytaj...
warto wiedzieć

Olej konopny – rodzaje i właściwości

Konopie siewne od lat wykorzystywane są przez człowieka ze względu na swoje szerokie właściwości. Obecnie rynek został zalany produktami, których skład opiera się na tej roślinie. Występują one w formie tabletek, cukierków czy herbat. Najczęściej jednak można je spotkać w formie oleju – ze względu na łatwość aplikacji i najszybsze wchłanianie substancji poprzez błony śluzowe […]

Czytaj...