Okiem eksperta: High Need Babies

Płacz, liczne pobudki w nocy, noszenie na rękach i częste karmienie to standard
w pierwszych miesiącach życia dziecka. Choć takie doświadczenia są bez wątpienia trudne i wyczerpujące dla rodziców, to zwykle z czasem mijają. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą liczyć na taką poprawę u swojego malucha, bo w przypadku ich pociechy typowo niemowlęce problemy przybierają ekstremalną wersję. Dlaczego tak się dzieje? Karolina Pityńska-Maga,
położna i ekspert marki Mama i ja, wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży, wyjaśnia, jak radzić sobie z potrzebami High Need Babies.

High Need Baby

Wielogodzinny płacz i krzyki, nieprzespane noce, wyraźna niechęć do wózka i własnego łóżeczka, ale za to olbrzymie umiłowanie do noszenia na rękach i przytulania. Takie zachowanie maleństwa bardzo często jest dla mamy i taty frustrujące, budzi ich niepokój
i zaburza wiarę we własne kompetencje wychowawcze. Tymczasem nie ma tutaj winy po ich stronie. Po prostu są rodzicami dziecka o wyjątkowych potrzebach.


Pojęcie High Need Baby – (HNB) jest stosunkowo nowym określeniem, wciąż nieznanym wielu osobom w Polsce. W dużym skrócie oznacza ono bardzo wymagające dziecko, stawiające rodzicom poprzeczkę bardzo wysoko i nierzadko wystawiające ich cierpliwość na olbrzymią próbę. Takie maluchy bywają „nieodkładalne”, a pierś lub butelkę traktują nie tylko jako źródło pożywienia, ale również jako sposób uspokojenia, żyją swoim, często nieregularnym rytmem. Domagają się ciągłej uwagi, noszenia i karmienia albo wręcz przeciwnie – są wrażliwe na dotyk, wyjaśnia Karolina Pityńska-Maga, ekspert marki Mama i ja.

Charakterystyczną cechą jest również to, że dzieci HNB są ciągle zwarte i gotowe do działania, nie lubią ograniczeń fizycznych i cechuje je ekspresyjne wyrażanie uczuć, dodaje położna. Jak sobie zatem radzić z takim maluchem? Dzieci określane jako HNB wymagają od rodziców przede wszystkim bliskiego kontaktu fizycznego oraz spokojnych reakcji na ich potrzeby. Istotne są również duże pokłady akceptacji i cierpliwości, rezygnacja z odruchowego szufladkowania i porównywania oraz porzucenie utartych schematów, mówi ekspert Mama i ja, Karolina Pityńska-Maga.

Rytuały i otwartość na potrzeby dziecka

Codzienność z High Need Baby nie jest schematyczna, ale przy odrobinie wysiłku i dużych dawkach cierpliwości, możliwa do uporządkowania.

Dzieci HNB bardzo często mają problemy z zasypianiem, są ciągle czujne, uważne, nerwowe, przez co mogą mieć problem ze zdolnością do snu podczas drzemek. Przejście ze stanów świadomości, w tym ze stanu czuwania w sen, bywa w ich przypadku kłopotliwe i długotrwałe, a wyjście ze snu głębokiego również może być ekstremalnie szybkie i gwałtowne. Rolą rodziców jest tutaj nauczenie dzieci zdrowego stosunku do snu, stworzenia otoczenia do zasypiania wolnego od bodźców, najlepiej przy boku rodzica, a także wypracowanie rytuałów uspokajających i kojących, takich jak masaż, kąpiel, bujanie czy kołysanie. Pomocne w tym wszystkim okazać się mogą mocno zacieniające pomieszczenie rolety, fotel bujany lub piłka do skakania, a w przypadku niektórych maluchów – chusta, w której dziecko zasypia przytulone do mamy lub taty, wyjaśnia ekspert Mama i ja.

Jeżeli chodzi o jedzenie, to HNB często się przy nim rozpraszają, wiercą i gimnastykują. Zwykle potrzebują na przykład całonocnego karmienia piersią i warto im taką możliwość zapewnić. Starsze dzieci wykazują natomiast wrażliwość na określone produkty i mogą wykazywać większe potrzeby żywieniowe.

Maluchy pełne aktywności bardzo szybko spalają kalorie, a kiedy są głodne, to gwałtownie zmieniają zachowanie tuż przed posiłkiem. Częste jedzenie w mniejszych porcjach zapobiega występowaniu nieoczekiwanego głodu i ogranicza frustrację dziecka. Warto również wprowadzić dziecku pożywne, kaloryczne produkty takie jak: awokado, jaja, sery, orzechy, pełnoziarniste produkty, ryby, chude mięso, warzywa strączkowe. Najlepiej podane w atrakcyjny sposób, bez zmuszania i w spokojnej, troskliwej atmosferze. Ważne jest także, aby eliminować produkty, które wpływają na zmianę zachowania dziecka, takie jak wysoko przetworzone dania i cukry proste, mówi położna. Podobna sytuacja dotyczy pragnienia. Najlepiej umożliwić dziecku swobodny dostęp do wody przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, takiej jak niegazowana woda źródlana Mama i ja. Kluczem do sukcesu jest uczenie dzieci zdrowych nawyków żywieniowych już od początku, czyli niepodawanie soków i napoi bogatych w cukry proste, dodaje ekspert, Karolina Pityńska-Maga.

Wymagające dzieci, empatyczni dorośli

High Need Babies o dzieci, o których kiedyś mówiło się, że są marudne, trudne, wymuszające i manipulujące. Dziś wiemy, że to nieprawda – ich zachowanie nie wynika ze złośliwości czy chęci zdominowania rodzica, ale jest konsekwencją temperamentu i specyficznego funkcjonowania układu nerwowego.

Dla mamy i taty wymagającego dziecka dużym pocieszeniem może być fakt, że początkowa intensywność uczuć pociech, przejawiająca się „hipertoniczną” mową ciała, głośnym płaczem, gwałtownym protestem, wpadaniem w furię przeradza się z czasem w determinację, a w późniejszym okresie w samodzielność. Co więcej, HNB bardzo często w wieku dorosłym są osobami bardzo zaangażowanymi, empatycznymi i sprawiedliwymi. Płaczliwość i głośność przekształcają się we wnikliwość i wytrwałość. Dorosłe High Need Babies często stają się osobami entuzjastycznymi, samodzielnymi i mocno towarzyskimi, wyjaśnia położna Karolina Pityńska-Maga.

Woda źródlana Mama i ja

Cena:
1,5 L – cena: 1,89 zł
0,5 L – cena: 1,49 zł
0,33 L – cena: ok. 1,35 zł

————————————————————————————————————————

Firma WOSANA S.A. jako producent wiodącej wody źródlanej dedykowanej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym mamom – Mama i ja, szczególne znaczenie przypisuje inicjatywom propagującym ideę rodzicielstwa i wspierającym rozwój dzieci. Początki firmy WOSANA sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. Mama i ja, woda obecna na rynku od roku 1998, posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach handlowych: Lidl, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Żabka oraz w e-sklepach dodomku.pl, frisco.pl oraz bdsklep.pl.

www.wodadladziecka.pl

————————————————————————————————————————

Karolina Pityńska-Maga

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim i certyfikowany doradca laktacyjny. Posiada doświadczenie w pracy na sali porodowej oraz jako położna środowiskowa pomaga świeżo upieczonym rodzicom w opiece nad noworodkiem. W 2017 roku uzyskała tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego. Nieustannie poszerza i aktualizuje wiedzę w tematyce położnictwa i innych dziedzin medycznych, które są związane z kobietą i opieką nad noworodkiem. Posiada podyplomowe studia z dietetyki i planowania żywienia. Ukończyła również szkolenia z prowadzenia aktywnego porodu i pozycji wertykalnych, a także zaburzeń uroginekologicznych i rozejścia mięśnia prostego brzucha.

www.upoloznych.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...
dzieci

Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

Czytaj...
dzieci

NOWOŚĆ! WYGŁADZAJĄCY SZAMPON MOMME!

Kąpiel dziecka jest bardzo ważną częścią każdego dnia. Wybierasz właściwy moment, dobierasz temperaturę wody, stosujesz delikatne kosmetyki pielęgnacyjne. Czy wśród nich znajduje się również odpowiedni szampon do włosów?

Czytaj...