Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami?

Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, które otwierają przed dziećmi bezpieczną przestrzeń do wyrażania siebie i eksplorowania wewnętrznego świata. Oto co musisz wiedzieć na ten temat.

Na czym polega i jak przebiega rozwój emocjonalny u dziecka?

Wychowanie dziecka od najwcześniejszych lat często koncentruje się na jego edukacji. Wprowadzasz do jego świata edukacyjne zabawki, książki oraz angażujesz je w różnorodne aktywności w przedszkolu i szkole. Jednak w tej edukacyjnej podróży nie możesz pominąć znaczenia emocji w życiu małego człowieka.

Nauka rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami jest wyzwaniem, zwłaszcza dla dziecka, które dopiero uczy się identyfikować, nazywać swoje uczucia i wyrażać je w sposób akceptowany społecznie.

Ważne: brak wsparcia w rozwoju emocjonalnym może prowadzić do trudności w budowaniu relacji, problemów z koncentracją, braku zaufania i niskiej samooceny, co może mieć długotrwałe skutki w późniejszym życiu.

Kluczowa w kształtowaniu zdrowej równowagi emocjonalnej jest otwarta komunikacja – uważne słuchanie tego, co dziecko ma do powiedzenia, i zadawanie mu pytań pomagających mu wyrazić uczucia dotyczące konkretnych sytuacji. Jest istotne, aby pozwolić dziecku przeżywać cały wachlarz uczuć, włączając te trudniejsze, nie osądzając ich przy tym i nie wyrażając negatywnej krytyki, ale stawiając jasne granice i uświadamiając konsekwencje podejmowanych przez nie decyzji.

Gry terapeutyczne i bajki terapeutyczne – ułatwią dziecku radzenie sobie z emocjami

Dzieci uczą się radzenia z emocjami, biorąc przykład z dorosłych, ale i dzięki rozmowie. Co ciekawe, wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do tych dwóch kwestii, bo doskonałym narzędziem są między innymi gry i bajki terapeutyczne, na przykład oferowane przez wydawnictwo MK Pracownia Psychoterapii i Rozwoju Osobistego. Podajemy szczegóły.

Gry terapeutyczne

Gry stanowią ulubioną formę rozrywki dla dzieci w każdym wieku, a odpowiednio dobrane mogą służyć nie tylko rozrywce, ale i edukacji emocjonalnej. Sięganie po gry terapeutyczne jest doskonałą okazją do dyskusji, pozwalając na lepsze zrozumienie perspektywy dziecka oraz wspierając rozwój kompetencji społecznych i poznawczych.

Dzięki nim dzieci mogą także uwolnić się od nagromadzonego stresu i napięcia. To wszystko odbywa się w przyjaznej i ciepłej atmosferze, sprzyjającej spontanicznej zabawie i uczeniu się.

Wśród wartych uwagi gier terapeutycznych znajdują się takie tytuły jak „Gra na emocjach”, wielokrotnie nagradzana za swój wkład w rozwój emocjonalny dzieci, „Emocje w praktyce – karty rozwojowe” czy „Regulacja emocji – gra terapeutyczna wzmacniająca kompetencje emocjonalne i społeczne”.

Poza tym już od najwcześniejszych lat warto również wprowadzać karty obrazkowe przedstawiające różne emocje, korzystając dodatkowo z mimiki twarzy, aby wspierać naukę rozpoznawania i rozumienia uczuć.

Bajki terapeutyczne

Zalety czytania dla dzieci są powszechnie znane, ale niezwykle ważne jest świadome dobieranie lektur. Bajki terapeutyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju emocjonalnym – w przystępny sposób omawiają trudne tematy i sytuacje, z którymi mogą się spotkać.

Przykłady takich wyzwań to rozwód rodziców, narodziny rodzeństwa, przeprowadzka, pierwsze dni w przedszkolu czy szkole, strach przed ciemnością, czy trudności z dzieleniem się z innymi.

Dzięki tym opowieściom dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać swoje uczucia, znajdować sposoby radzenia sobie z nimi, co pomaga im w adaptacji do nowych sytuacji oraz w przezwyciężaniu obaw. Bajki terapeutyczne, dostępne również jako audiobooki, umożliwiają kontakt z treścią w dogodnym momencie, sprzyjając samodzielnej refleksji nad własnymi doświadczeniami.

Jako rodzice powinniśmy umieścić rozwój emocjonalny naszych dzieci wysoko na liście priorytetów. Korzystajmy z bogatej oferty edukacyjnych nowości wydawniczych, gier terapeutycznych i bajek terapeutycznych, które są szeroko dostępne na rynku. Powodzenia!

podobne wpisy

dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...
dzieci

Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

Czytaj...
dzieci

NOWOŚĆ! WYGŁADZAJĄCY SZAMPON MOMME!   

Kąpiel dziecka jest bardzo ważną częścią każdego dnia. Wybierasz właściwy moment, dobierasz temperaturę wody, stosujesz delikatne kosmetyki pielęgnacyjne. Czy wśród nich znajduje się również odpowiedni szampon do włosów? 

Czytaj...