Olej konopny – rodzaje i właściwości

Konopie siewne od lat wykorzystywane są przez człowieka ze względu na swoje szerokie właściwości. Obecnie rynek został zalany produktami, których skład opiera się na tej roślinie. Występują one w formie tabletek, cukierków czy herbat. Najczęściej jednak można je spotkać w formie oleju – ze względu na łatwość aplikacji i najszybsze wchłanianie substancji poprzez błony śluzowe jamy ustnej.

Jakich produktów możemy się spodziewać? Na co pomoże olej z konopi? Wyróżniamy 3 rodzaje olejów pozyskiwanych z tych roślin, jednakże tylko dwa z nich są legalne. Każdy z nich natomiast posiada trochę inne zastosowania.

Rodzaje i właściwości olejów konopnych

Pierwszym z nich jest olej pozyskiwany z nasion. Najczęściej wytwarza się go poprzez tłoczenie na zimno. Posiada charakterystyczną barwę oraz zapach. Można go spożywać wyłącznie na surowo, nie powinien być podgrzewany. Aby jak najdłużej zachował swoje właściwości powinien być przechowywany w lodówce. W tej formie najczęściej spotkamy go w kuchni lub jako dodatek do pielęgnacji skóry i włosów. Znajdziemy w nim wielonienasycone kwasy Omega 3 i 6 w odpowiednich proporcjach, które są niezbędne dla zdrowia naszego organizmu. Spożywanie go działa zbawiennie na układ immunologiczny, redukuje stany zapalne organizmu, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a także wspomaga układ pokarmowy.

W łazience natomiast może nam posłużyć jako dodatek do kremów do twarzy czy masek do włosów. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i regeneracyjne sprawdzi się w przypadku trądziku, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Stosowany zewnętrzne odżywia paznokcie, włosy i cerę.

Olej z kwiatów konopi, nazywany też CBD, zawiera związek chemiczny kannabidiol. Swoim działaniem naśladuje on występujące już w ludzkim organizmie substancje regulujące m. in. takie procesy jak sen czy apetyt. W przeciwieństwie do marihuany nie zawiera THC, dlatego nie uzależnia i jest bezpieczny dla człowieka. Najczęściej wykorzystywany jest terapeutycznie – łagodzi stres, wycisza organizm, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu jednocześnie nie otumaniając. Używa się go pomocniczo przy leczeniu chorób o podłożu psychicznym, nerwowym czy nawet nowotworów. Działa także przeciwbólowe i przeciwzapalne, co czyni go remedium na bardzo wiele dolegliwości. Łagodzi objawy alergii. Jest także stosowany przy leczeniu uzależnień.

Olej konopny z marihuany (THC) pochodzi z innej odmiany konopi niż wspomniane powyżej. Ze względu na swoje właściwości odurzające jest nielegalny, dodatkowo powoduje takie skutki uboczne jak podwyższone ciśnienie czy przyspieszenie akcji serca, co czyni z niego niebezpieczny środek, którego powinniśmy się wystrzegać.

Legalne oleje konopne są obecnie bardzo łatwo dostępne, powodują bardzo mało skutków ubocznych i są bezpieczniejsze niż wiele dostępnych na rynku leków. Dodając do tego wiele pozytywnych skutków warto rozważyć wypróbowanie na własnej skórze działania wyciągu z tej niepozornej rośliny.

podobne wpisy

Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?
warto wiedzieć

Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?

Każdy pies jest inny (i wyjątkowy!) i musi to znaleźć odzwierciedlenie w jego diecie. Dzisiaj spojrzymy na kilka kluczowych różnic, jakie posiada karma dla małych psów i dużych ras. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, ale nawet ogólnie mówiąc, wymagania małych ras różnią się znacznie od wymagań psów ras dużych. Korzystanie ze wskazówek zawartych w […]

Czytaj...
warto wiedzieć

DOBROCZYNNY KALENDARZ ADWENTOWY TO WYJĄTKOWY PREZENT DLA KAŻDEGO

Orientana we współpracy z Fundacją ADRA stworzyła unikalny Kalendarz Adwentowy. Dochód z jego sprzedaży będzie w całości przekazany Fundacji, która wspiera żyjące w ubóstwie i głodzie dzieci w Bangladeszu.  W okienkach oznakowanych od 1 do 24 grudnia znajdziesz szczegółowe informacje o dzieciach, którym pomagasz! Do tego mamy dla Ciebie specjalną niespodziankę na każdy dzień. Chcemy, […]

Czytaj...
odżywianie warto wiedzieć

Yerba mate i jej cenione właściwości

Yerba mate to napój o właściwościach pobudzających, pochodzący z Paragwaju. Przez Europejczyków został odkryty w XVII dzięki jezuitom, którzy docenili jego właściwości pobudzające, sprowadzając go do Europy.

Czytaj...