Yerba mate i jej cenione właściwości

Yerba mate to napój o właściwościach pobudzających, pochodzący z Paragwaju. Przez Europejczyków został odkryty w XVII dzięki jezuitom, którzy docenili jego właściwości pobudzające, sprowadzając go do Europy.

Yerba mate można porównać do herbaty, gdyż są to suszone liście i patyczki specjalnej rośliny o nazwie ostrokrzew paragwajski. W samym Paragwaju picie tego napoju jest swoistym rytuałem i okazją do spotkań między ludźmi. W chwili obecnej plantacje ostrokrzewu paragwajskiego znajdują się poza Paragwajem również w Argentynie, Brazylii i Urugwaju.

Skąd się wzięła nazwa yerba mate?

Nazwa pochodzi od łacińskich słów „herba” i „mati”, czyli „ziele” i „tykwa”. Owa tykwa to tradycyjny materiał do wyrabiania kubków, w których piło się owo ziele.

Jakie są rodzaje yerba mate?

W zależności od pochodzenia, wyróżnić możemy następujące rodzaje naparu:

  • paragwajska

To najmocniejszy napój, po zebraniu liście są bardzo długo suszone nad dymem z ogniska, co sprawia, iż jest on bardzo intensywny, posiadając silne właściwości pobudzające.

  • argentyńska

W tym kraju proces suszenia jest krótszy, tym samym smak i właściwości są delikatniejsze. Polecana dla osób wrażliwych, jak i próbujących tego napoju po raz pierwszy.

  • brazylijska

Cechą charakterystyczną jest inna forma, gdyż w tym przypadku liście poddane są bardzo drobnemu zmieleniu, w wyglądzie przypominającemu mąkę. Napar po zaparzeniu jest bardzo gęsty, stąd też zaleca się jego spożywanie za pomocą słomki.

Yerba mate jest coraz bardziej cenionym napojem ze względu na swe doskonałe właściwości. Przede wszystkim jest świetnym napojem pobudzającym, mogącym być z powodzeniem stosowanym jako zamiennik kawy. Co ważne, zawartość kofeiny w tym napoju nie jest zbyt duża, więc nie trzeba martwić się o jej przedawkowanie. Bardzo istotne jest jednak to, iż w naparze znajduje się niemalże 200 minerałów i witamin potrzebnych do życia człowieka.

Jakie właściwości ma yerba mate?

Znane i cenione właściwości napoju to:

  • pobudzenie układu nerwowego bez powodowania rozdrażnienia
  • zwiększenie zdolności koncentracji
  • wyregulowanie ciśnienia krwi wraz z jednoczesną poprawą krążenia
  • rozluźnienie układy mięśniowego i spadek jego napięcia
  • zniwelowanie poczucia zmęczenia, jak i głodu
  • wspomożenie walki z astmą, dzięki zawartej mateinie

Ponadto yerba mate jest też ceniona za zawarte w niej przeciwutleniacze, skuteczne w walce z nowotworami i chorobami układu krążenia, jak i wspomaganie procesów odchudzania. Jest to zatem napój o bardzo bogatej zwartości przeróżnych potrzebnych składników, mający zdecydowanie pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *