Yerba mate i jej cenione właściwości

Yerba mate to napój o właściwościach pobudzających, pochodzący z Paragwaju. Przez Europejczyków został odkryty w XVII dzięki jezuitom, którzy docenili jego właściwości pobudzające, sprowadzając go do Europy.

Yerba mate można porównać do herbaty, gdyż są to suszone liście i patyczki specjalnej rośliny o nazwie ostrokrzew paragwajski. W samym Paragwaju picie tego napoju jest swoistym rytuałem i okazją do spotkań między ludźmi. W chwili obecnej plantacje ostrokrzewu paragwajskiego znajdują się poza Paragwajem również w Argentynie, Brazylii i Urugwaju.

Skąd się wzięła nazwa yerba mate?

Nazwa pochodzi od łacińskich słów „herba” i „mati”, czyli „ziele” i „tykwa”. Owa tykwa to tradycyjny materiał do wyrabiania kubków, w których piło się owo ziele.

Jakie są rodzaje yerba mate?

W zależności od pochodzenia, wyróżnić możemy następujące rodzaje naparu:

  • paragwajska

To najmocniejszy napój, po zebraniu liście są bardzo długo suszone nad dymem z ogniska, co sprawia, iż jest on bardzo intensywny, posiadając silne właściwości pobudzające.

  • argentyńska

W tym kraju proces suszenia jest krótszy, tym samym smak i właściwości są delikatniejsze. Polecana dla osób wrażliwych, jak i próbujących tego napoju po raz pierwszy.

  • brazylijska

Cechą charakterystyczną jest inna forma, gdyż w tym przypadku liście poddane są bardzo drobnemu zmieleniu, w wyglądzie przypominającemu mąkę. Napar po zaparzeniu jest bardzo gęsty, stąd też zaleca się jego spożywanie za pomocą słomki.

Yerba mate jest coraz bardziej cenionym napojem ze względu na swe doskonałe właściwości. Przede wszystkim jest świetnym napojem pobudzającym, mogącym być z powodzeniem stosowanym jako zamiennik kawy. Co ważne, zawartość kofeiny w tym napoju nie jest zbyt duża, więc nie trzeba martwić się o jej przedawkowanie. Bardzo istotne jest jednak to, iż w naparze znajduje się niemalże 200 minerałów i witamin potrzebnych do życia człowieka.

Jakie właściwości ma yerba mate?

Znane i cenione właściwości napoju to:

  • pobudzenie układu nerwowego bez powodowania rozdrażnienia
  • zwiększenie zdolności koncentracji
  • wyregulowanie ciśnienia krwi wraz z jednoczesną poprawą krążenia
  • rozluźnienie układy mięśniowego i spadek jego napięcia
  • zniwelowanie poczucia zmęczenia, jak i głodu
  • wspomożenie walki z astmą, dzięki zawartej mateinie

Ponadto yerba mate jest też ceniona za zawarte w niej przeciwutleniacze, skuteczne w walce z nowotworami i chorobami układu krążenia, jak i wspomaganie procesów odchudzania. Jest to zatem napój o bardzo bogatej zwartości przeróżnych potrzebnych składników, mający zdecydowanie pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

podobne wpisy

Jamie Oliver 5 Składników po śródziemnomorsku
odżywianie

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku”

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku” trafi na półki polskich księgarni już 11 października! Po bestsellerowych „5 składnikach”, które sprzedały się na całym świecie w liczbie 3,3 miliona egzemplarzy, Jamie Oliver powraca, by celebrować śródziemnomorskie smaki z wykorzystaniem sprawdzonej pięcioskładnikowej formuły. „5 składników po śródziemnomorsku” przeniesie cię w słoneczny klimat Grecji, Francji, […]

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?
warto wiedzieć

Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?

Każdy pies jest inny (i wyjątkowy!) i musi to znaleźć odzwierciedlenie w jego diecie. Dzisiaj spojrzymy na kilka kluczowych różnic, jakie posiada karma dla małych psów i dużych ras. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, ale nawet ogólnie mówiąc, wymagania małych ras różnią się znacznie od wymagań psów ras dużych. Korzystanie ze wskazówek zawartych w […]

Czytaj...