Alergia na roztocza – jak sobie z nią radzić ?

0

 

Po czym rozpoznać alergię na kurz ?


Alergia na roztocza
, bywa określana jako choroba kaloryferowa, gdyż jej objawy dają o sobie najmocniej znać w okresie, gdy rozpoczynamy ogrzewanie mieszkań. Wśród tych najbardziej typowych wymienia się:

  • nieżyt i świąd nosa;
  • wodnisty katar;
  • ataki kichania;
  • łzawienie i ból oczu oraz ciężkość powiek;
  • duszność i świszczący oddech;
  • reakcje skórne: pokrzywka, zaczerwienienie, świąd, obrzęki.

Inne symptomy uczulenia to również:

  • bóle głowy;
  • uczucie zmęczenia i senności;
  • zaburzenia koncentracji.


Objawy alergii
nasilają się tuż po przebudzeniu oraz przed snem. Dają o sobie znać także w trakcie porządków domowych. Mijają, gdy wyjdziemy z pomieszczenia i zaczerpniemy świeżego powietrza. Symptomy uczulenia na kurz najsilniej odczuwamy jesienią i zimą. Najmniej dokuczliwe są latem, kiedy częściej wietrzymy mieszkania i przebywamy na świeżym powietrzu.

Skąd się to bierze ?

Jak to się właściwie dzieje, że tak niewielkie organizmy potrafią tak skutecznie utrudnić nam życie? Otóż, w ich odchodach znajdują się pewne rodzaje białek i to właśnie one wywołują reakcje uczuleniowe. Apogeum ich aktywności przypada na okres jesienno-zimowy, kiedy rzadziej otwieramy okna i wietrzymy mieszkania. Resztki odchodów roztoczy unoszą się wtedy w ciepłym, suchym powietrzu, a ułatwia im to ciepło wydzielane przez centralne ogrzewanie. Roztocza czują się też doskonale w środowisku wilgotnym i ciepłym, a ich pożywienie stanowi ludzki naskórek. Dlatego uczulenie na nie doskwiera nam najbardziej nocą, gdy leżymy w swoich łóżkach oraz tuż po przebudzeniu.

Jak sobie z tym radzić ?

Niestety, nawet przy systematycznym sprzątaniu mieszkania nie da się całkowicie usunąć roztoczy. Można jednak ułatwić sobie życie z alergią. Po pierwsze, sięgając po specjalistyczny środek dostępny bez recepty, który wycisza objawy i koi dolegliwości związane z wystąpieniem alergii na roztocza. Ponadto należy pamiętać o bardzo częstym i regularnym praniu, zmienianiu i wietrzeniu pościeli. Roztocza nie lubią chłodu. Niszczy je też świeże powietrze. Dbajmy więc o systematyczne wietrzenie mieszkania – szczególnie sypialni, czyli ich ulubionego pomieszczenia. Żywią się one resztkami naskórka, warto więc pamiętać o systematycznym peelingu skóry. Unikajmy też kładzenia się na łóżku, tuż po wysiłku fizycznym – przesiąknięta potem pościel, to doskonała pożywka dla roztoczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here