Antykoncepcja hormonalna

 

Tabletki antykoncepcyjne dostępne są zazwyczaj w opakowaniach 21 tabletek na 21 dni, po których następuje 7-dniowa przerwa., podczas której występuje krwawienie. Przyjmowanie środka należy w każdym przypadku rozpocząć po konsultacji z lekarzem ginekologiem – zresztą preparaty te dostępne są tylko na receptę – w pierwszym (lub w piątym w zależności od preparatu) dniu krwawienia miesiączkowego. Kolejne pigułki powinny być przyjmowane przez kolejne dni, zgodnie z kierunkiem oznaczonym strzałką na opakowaniu, najlepiej o tej samej porze dnia. Po 7 dniach przerwy, jeżeli ma być zachowana ciągłość działania antykoncepcyjnego, należy rozpocząć zażywanie tabletek z nowego opakowania niezależnie od tego, czy krwawienie ustąpiło, czy dalej trwa.

 
Kobiety mogą wybierać spośród preparatów dwuskładnikowych (zawierają dwa hormony płciowe – estrogen i gestagen) oraz jednoskładnikowe, tzw. minipigułki.

 
Pigułki dwuskładnikowe mogą mieć postać:

 
preparatów jednofazowych – wszystkie pigułki w opakowaniu maja ten sam kolor, każda zawiera ta samą ilość, daną dla danego preparatu, estrogenu i gestagenu;

 
preparatów dwufazowych – w opakowaniu znajdują się pigułki w dwóch różnych kolorach – 10 w jednym i 11 w drugim kolorze. Tabletki różnią się ilością hormonów dostosowaną do różnych faz cyklu, przy czym ilość estrogenu jest taka sama, zmienia się tylko ilość gestagenu;

 
preparatów trójfazowych – w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek w trzech różnych kolorach, każdy rodzaj na inną fazę cyklu. Zmiana zawartości estrogenu i gestagenu odbywa się w 3 fazach siedmiodniowych lub 2 sześcio- i 1 dziewięciodniowej.

 
Antykoncepcyjne działanie pigułek dwuskładnikowych polega na tym, że hamują jajeczkowanie oraz zagęszczają śluz w macicy i zmieniają jego skład tak, że staje się one "wrogie" dla plemników. Ponadto pigułki powodują, że błona śluzowa macicy nie staje się miękka i rozpulchniona – po prostu nie przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Minipigułki charakteryzują się podobnym działaniem, jedyną różnicą jest to, że w mniejszym stopniu hamują jajeczkowanie.

 
Wskaźnik Pearla dla pigułek hormonalnych od 0,2-0,3 do 1-5, w zależności od systematyczności przyjmowania.
 

 

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com/index.php?id=30,319,0,0,1,0 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Sesja zimowa – to nie musi być trudne!

  Kiedy dni są krótkie, przyroda dawno już zapadła w sen zimowy, a pogoda zachęca do skulenia się pod kocem z kubkiem herbaty, trudno jest skupić się na nauce. Co w takich okolicznościach możemy zrobić, aby wspierać koncentrację i z energią podejmować codzienne wyzwania? Istnieją sposoby, które zmotywują studentów do wielkich czynów!

  Czytaj...
  (fem)zdrowie

  Jak zabrać się za realizację postanowień noworocznych związanych z odchudzaniem?

   Często nie zdajemy sobie sprawy, że problem nie polega na tym, że nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych. Wyznaczając cele, upewnij się, że rzeczywiście są konkretne, osiągalne, mierzalne, osadzone w czasie i realistyczne. W przeciwnym razie narażasz się na spadek motywacji i bolesną porażkę. Sprawdź, jak wdrożyć i utrzymać postanowienia związane z odchudzaniem!

   Czytaj...
   (fem)zdrowie

   JAK PRAWIDŁOWO MYĆ RĘCE?

    Badania wskazują, że ponad 90 proc. Polaków myje ręce źle: za rzadko, niedokładnie, za krótko (przeważnie około 5 sekund), bez użycia właściwych środków higienicznych. Tymczasem wystarczy 30 sekund i odrobina skrupulatności, żeby pozbyć się z dłoni bakterii i drobnoustrojów. Tak, to nie mit! 30 sekund może wpłynąć na Twoje zdrowie! Warto wyrobić sobie ten nawyk […]

    Czytaj...