Antykoncepcja hormonalna

 

Tabletki antykoncepcyjne dostępne są zazwyczaj w opakowaniach 21 tabletek na 21 dni, po których następuje 7-dniowa przerwa., podczas której występuje krwawienie. Przyjmowanie środka należy w każdym przypadku rozpocząć po konsultacji z lekarzem ginekologiem – zresztą preparaty te dostępne są tylko na receptę – w pierwszym (lub w piątym w zależności od preparatu) dniu krwawienia miesiączkowego. Kolejne pigułki powinny być przyjmowane przez kolejne dni, zgodnie z kierunkiem oznaczonym strzałką na opakowaniu, najlepiej o tej samej porze dnia. Po 7 dniach przerwy, jeżeli ma być zachowana ciągłość działania antykoncepcyjnego, należy rozpocząć zażywanie tabletek z nowego opakowania niezależnie od tego, czy krwawienie ustąpiło, czy dalej trwa.

 
Kobiety mogą wybierać spośród preparatów dwuskładnikowych (zawierają dwa hormony płciowe – estrogen i gestagen) oraz jednoskładnikowe, tzw. minipigułki.

 
Pigułki dwuskładnikowe mogą mieć postać:

 
preparatów jednofazowych – wszystkie pigułki w opakowaniu maja ten sam kolor, każda zawiera ta samą ilość, daną dla danego preparatu, estrogenu i gestagenu;

 
preparatów dwufazowych – w opakowaniu znajdują się pigułki w dwóch różnych kolorach – 10 w jednym i 11 w drugim kolorze. Tabletki różnią się ilością hormonów dostosowaną do różnych faz cyklu, przy czym ilość estrogenu jest taka sama, zmienia się tylko ilość gestagenu;

 
preparatów trójfazowych – w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek w trzech różnych kolorach, każdy rodzaj na inną fazę cyklu. Zmiana zawartości estrogenu i gestagenu odbywa się w 3 fazach siedmiodniowych lub 2 sześcio- i 1 dziewięciodniowej.

 
Antykoncepcyjne działanie pigułek dwuskładnikowych polega na tym, że hamują jajeczkowanie oraz zagęszczają śluz w macicy i zmieniają jego skład tak, że staje się one "wrogie" dla plemników. Ponadto pigułki powodują, że błona śluzowa macicy nie staje się miękka i rozpulchniona – po prostu nie przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Minipigułki charakteryzują się podobnym działaniem, jedyną różnicą jest to, że w mniejszym stopniu hamują jajeczkowanie.

 
Wskaźnik Pearla dla pigułek hormonalnych od 0,2-0,3 do 1-5, w zależności od systematyczności przyjmowania.
 

 

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com/index.php?id=30,319,0,0,1,0 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021


0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Poradnik jesieniary, czyli jak zadbać o swoje samopoczucie i zmobilizować się do pracy jesienią

Deszcz, chłód, a przy tym mnóstwo pracy i nauki – po pełnym wakacyjnych uroków lecie jesień potrafi przytłoczyć nas codziennymi zadaniami, które wydają się niemożliwe do wykonania. Istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów na zadbanie o siebie w tym okresie, a nawet sprawienie, że ta pora roku stanie się naszą ulubioną! Oto one.

Czytaj...
(fem)zdrowie

Odczuwasz pocovidowe zmęczenie? Jest na to rada!

Osoby, które chorowały na COVID-19 twierdzą, że jednym z najczęstszych skutków ubocznych przebytej infekcji jest uczucie ciągłego zmęczenia i mniejsza wydolność organizmu. Eksperci pracują już nad preparatami, które mogą wspomóc ozdrowieńców w odzyskaniu formy. Jednym z nich jest 1-MNA.

Czytaj...
(fem)zdrowie

Batony zastępujące posiłek – czy faktycznie są zdrowe?

Już na samym początku przygody z aktywnością fizyczną, ciągle słyszymy, że nie możemy pomijać posiłków, zwłaszcza potreningowych. Niestety nie zawsze mamy możliwość i czas na przygotowanie pełnowartościowej potrawy, ale nie należy się wtedy załamywać, z pomocą przychodzą batony zastępujące posiłek.

Czytaj...