Burbonowie. Dzieje dynastii

W czasie swego panowania Burbonowie dążyli do przywrócenia prestiżu monarchii, która była przez długi czas źródłem i symbolem narodowej tożsamości, a tym sposobem do utrzymania władzy. Odnieśli niebywały sukces, czego oznaką jest pałac-ikona w Wersalu. Jednakże w ciągu zaskakująco krótkiego okresu dynastia ta została zmieciona z powierzchni przez siły, których nie rozpoznała ani nie rozumiała. Ale ich była siedziba, jeden z cudów współczesnego świata, pozostał, a DNA jej członków przetrwało w strukturze politycznej współczesnej Francji.
 
Dom Burbonów jest jednym z najważniejszych historycznie europejskich domów królewskich. Królowie burbońscy w szesnastym wieku rządzili najpierw w Nawarrze i Francji, a w wieku osiemnastym członkowie burbońskiej dynastii zdobyli trony Hiszpanii i południowych Włoch; obecny król Hiszpanii, faktycznie jest monarchą burbońskim. Henryk IV z Gaskonii, został królem Francji po zamordowaniu w 1589 roku ostatniego monarchy z dynastii Walezjuszów. Władcy burbońscy, jacy po nim nastąpili, włącznie z Ludwikiem XIV, Królem-Słońce i Ludwikiem XV panowali w okresie, kiedy Francja była główną siłą militarną w Europie i kiedy prym wiedli jej artyści. Pałac wersalski Ludwika XIV jest typowym przykładem klasycznej kultury francuskiej i sławi siłę jego twórcy.
 
Autokratyczne rządy Francji, pod którymi arystokracja w przeważającym stopniu była wyłączona spod opodatkowania, w osiemnastym wieku doprowadziły do poważnych napięć, tak politycznych, jak i finansowych. Wielka Rewolucja Francuska 1789 roku przyniosła upadek monarchii burbońskiej i spowodowała egzekucję Ludwika XVI i jego żony, Marii Antoniny.
 
Burbonowie, przebywający za Napoleona na wygnaniu, po roku 1815 powrócili do władzy na piętnaście lat, lecz swojej władzy już nigdy w pełni na nowo nie odbudowali. Książka Burbonowie. Dzieje dynastii opowiada o ich fascynujących losach.
 
J.H. Shennan jest emerytowanym profesorem historii na uniwersytecie w Lancaster. Jest on głównym autorytetem w zakresie historii Francji ancien régime’u i autorem ponadto książek: Rząd i społeczeństwo we Francji w latach 1461-1661, Parlament Paryża i Filip, diuk Orleanu, regent Francji.

J. H. Shennan
BURBONOWIE. DZIEJE DYNASTII
Tłumaczenie: Ryszard Grajek
Wydawca: Bellona
248 stron
format 170×240 mm
oprawa twarda lakierowana
 

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...