Design wokół książek

W zasadzie książki to wdzięczna materia do przechowywania. Można je umieszczać praktycznie wszędzie i na różne sposoby. Nikogo już przecież nie dziwi ich obecność w każdym domowym pomieszczeniu.

Książki eksponujemy kierując się emocjami i znaczeniem, jakie dla nas mają. Dużo zależy również od wielkości księgozbioru i przestrzeni, jaką dysponujemy. Projektanci mebli dopasowują swoje propozycje do współczesnego stylu życia i rozmaitych metraży. Jest z czego wybierać i warto przy tym przyjrzeć się, co nowego proponują – komentują Karina Snuszka i Dorota Kuć z pracowni MoodWorks. www.moodworks.pl

Poezja i proza codzienności

Projektanci podążają w tym kierunku proponując niewielkich rozmiarów regały, szafki czy półki. Ciekawą ilustrację trendu, w jakim rozwija się design dedykowany książkom przedstawiają projekty LEMY, jednej z najważniejszych włoskich marek wnętrzarskich. Wertykalny, modułowy regał KOALA jest tego najlepszym przykładem. Potrzebuje dla siebie już niewielkiej przestrzeni. Można go dowolnie rozbudowywać i mocować do każdej wolnej ściany. Jest przy tym interesujący kompozycyjnie. Lekki, z zaokrąglonymi krawędziami. Silnie zarysowany pionowo sprawia, że pomieszczenia wydają się wyższe. Efekt poziomej kompozycji wnosi kolekcja półek MIMI. Graficznych, geometrycznych, a przy tym funkcjonalnych, bo wyposażonych w metalowe elementy podpierające książki. Pasuje do salonu, sypialni, pokoju dziecka. BOOKEN z kolei to zupełnie nietypowe rozwiązanie, które pozwala mieć czytane właśnie książki zawsze pod ręką. To rodzaj poziomej drabinki do zawieszania książek. Bez konieczności korzystania z zakładki.

Całe tomy

Jeśli swoje zbiory książek chcemy trzymać w jednym miejscu i pozwala nam na to przestrzeń, wówczas możemy postawić na systemy modułowe. Regał PLAIN, który stanowi kwintesencję tożsamości marki LEMA to lekka, architektoniczna forma, umożliwiająca w pełni dopasować każdy element do indywidualnych preferencji. Zarówno pod kątem szerokości, wysokości, jak i głębokości. Lekka konstrukcja regału wtapia się zgrabnie w otoczenie home office czy nowoczesnego gabinetu.

Z kolei SELECTA to współczesna interpretacja przestronnych bibliotek gabinetowych. Projekt, który nieustająco się rozwija o kolejne funkcje i wykończenia, podążające za zmieniającymi się wymaganiami. Estetycznymi i praktycznymi.


Formy epickie

Jeśli książki mają dla nas szczególną wartość, możemy potraktować je w sposób wyjątkowy i wpisać w rzeźbiarską formę. Taką, która staje się nawet punktem odniesienia dla całej aranżacji wnętrza. Tu przykłady idą ze strony marki Ceccotti Collezioni, choćby Golden Cage, czyli dosłownie – złota klatka. Dla tego wszystkiego, co nie ma swojej ceny: wiedzy, pielęgnowania pamięci, rozwoju osobistego. Golden Cage wykonana jest z naturalnego, ręcznie szczotkowanego mosiądzu. Realizuje w przestrzeni opowieść o nas. Magnetycznie do siebie przyciąga, ale robi to subtelnie i z lekkością.

A co, jeśli książki to również design? Dla wielu z nas projekt okładki ma nie mniejsze znaczenie, niż treść. Pięknie oprawione dzieła literackie doskonale współgrają z regałem DC 2018. Jest wyrazisty, elegancki i solidny. Jak wiedza, którą podtrzymuje. Można go modułowo dopasować do potrzeb. DC 2018 zdecydowanie określa design salonu lub gabinetu w kierunku ponadczasowej klasyki. Równie wyrazisty jest Skyline. Regał z mocno zarysowanymi pionowymi liniami. Zaprojektowany po to, by przyciągać wzrok. Dwustronny, modułowy, ze sklejki wykonanej z różnych gatunków drzew i wykończony ręcznie naturalnym woskiem. Lżejszą, ale nie mniej przyciągającą uwagę formę ma regał Flying Circles. Jego stalowe pierścienie wprowadzają estetyczne zamieszanie w kątach prostych, charakterystycznych dla regałów i półek na książki. Redefiniują pojęcie, pozostając nadal funkcjonalnym meblem bibliotecznym, którym można zaaranżować całą ścianę, bądź niewielki kąt.

Współczesne rozwiązania meblarskie do przechowywania książek łączy modułowość. Swoboda w dopasowywaniu ich rozmiarów. I minimalizm. Prostota formy, która pozwala wpisywać je w rozmaite style i aranżacje. Z drugiej strony pojawiają się rzeźbiarskie formy, które same w sobie stanowią piękne, niekiedy intrygujące przedmioty. Materialne oparcie dla niematerialnych wartości. Modele bibliotek znajdziemy w ofercie Showroomu MOOD. www.mood-design.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

dom i ogród

Lepsza akustyka pomieszczenia i… – oto dlaczego mech chrobotek sprawdzi się na prezent

  Znalezienie idealnego podarunku to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy często mamy zbyt wiele opcji do wyboru. Może nadszedł już czas na konsumpcyjny detoks i zachwyt nad tym, co pochodzi z natury? Pochodzący ze skandynawskich lasów mech chrobotek, dostępny w sklepie www.mikroklimat.pl, to pomysł na prezent, który spodoba się zarówno artystycznej duszy, jak i osobie bardziej […]

  Czytaj...
  dom i ogród

  NIEBIESKI I JEGO ODCIENIE W ARANŻACJI WNĘTRZ

   Niebieski to kolor, który szturmem podbija świat designu i urządzania wnętrz. Kolor ten pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a w połączeniu z materiałami takimi jak drewno potrafi zmienić nasze cztery kąty w bezpieczną przystań. Aby wnętrze stało się jeszcze bardziej przytulne, można zdecydować się na aranżację przestrzeni z wykorzystaniem kolekcji paneli laminowanych i winylowych lub […]

   Czytaj...
   dom i ogród

   Luksus w ogrodzie

    – Meble ogrodowe zasługują na miano luksusowych nie tylko ze względu na estetykę i wygodę, których są źródłem. Nie trzeba wiele wyobraźni, by uzmysłowić sobie, że przed nimi stoi dużo więcej wyzwań aniżeli przed sofą w salonie czy stołem jadalnianym – mówi architekt Karina Snuszka z pracowni MoodWorks.

    Czytaj...