Dlaczego regularne wizyty u ginekologa są takie ważne?

Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa powoduje wyraźny stres, który często zniechęca do regularnych kontroli. Przez to często "zapominamy" o badaniu lub przez brak czasu i liczne obowiązki odkładamy je na kolejne dni i tygodnie. – Pacjentki często tłumaczą się pracą, prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci… wiadomo, że nie każdy ma dzisiaj lekko, ale czy warto przedkładać cokolwiek nad własne zdrowie? Z drugiej strony rozumem dyskomfort związany z wizytą. U ginekologa badanie i konsultacja dotyczą miejsc intymnych oraz intymnej sfery życia, a o tym niewiele osób lubi mówić bez krępacji. Takim pacjentkom radzę podejść do badań kontrolnych w sposób czysto medyczny i nie pielęgnować w sobie niechęci i obaw. Z wiekiem będą one tylko narastać, chociaż są kompletnie nieuzasadnione. Większość badań jest całkowicie bezbolesna – radzi Anna Kluz-Kowal prowadząca prywatną praktykę ginekologiczno-położniczą w Białymstoku.

 

Niestety, wiele przypadłości, schorzeń i infekcji dróg rodnych rozwija się niemal niewyczuwalnie dla nas. Przy pojawieniu się widocznych objawów często jest już za późno. Regularne wizyty pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości i zająć się leczeniem. Dzięki częstym wizytom możemy liczyć na regularne wykonywanie cytologii – to cenne badanie, które pozwala na wykrycie nieprawidłowości we florze bakteryjnej kanału szyjki macicy od lekkich stanów zapalnych po wczesne stany nowotworowe. Warto poddawać się badaniu bez względu na wiek, bo rak szyjki macicy występuje zarówno u starszych jak i młodszych. Rozwój choroby trwa dziesięć lat, każda kobieta ma więc szansę na odpowiednio wczesne wykrycie – w praktyce niestety wygląda to inaczej, bo rak szyjki macicy zabija rocznie parę tysięcy Polek. Główna przyczyna? Późne wykrycie choroby i brak możliwości jej wyleczenia.

Kolejnym argumentem jest możliwość wczesnego wykrycia innych chorób układu rozrodczego m.in. stanów zapalnych pochwy. To dość przykre dolegliwości, którym towarzyszy swędzenie, upławy czy pieczenie. To łatwo zauważalne objawy, po których wystąpieniu należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Są także takie choroby, które trudno określić np. nieregularne miesiączki czy bóle w podbrzuszu. Mogą być one objawami mięśniaka lub endometriozy, ale także nowotworu trzonu macicy i jajników. Samo leczenie grzybicy także jest niemożliwe bez obecności specjalisty, który przepisze leki i będzie kontrolował przebieg choroby do całkowitego jej wyleczenia. – W trakcie badania jesteśmy w stanie wykryć położenie i wielkość narządów intymnych, określić stopień zaawansowania choroby oraz ustalić obecność torbieli, guza jajników oraz wystąpienia obniżenia macicy. Wszystkie te choroby, wykryte odpowiednio wcześnie, można całkowicie wyleczyć – stwierdza ginekolog-położnik Anna Kluz-Kowal.

 

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...