Dlaczego witamina B12 jest ważna dla kobiet w ciąży?

0

Witamina B12, inaczej kobalamina lub czerwona witamina, to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przeceniania. Witamina B12, podobnie jak inne witaminy z grupy B, wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pokarmowego.

Witamina B12 pomaga normalnie dojrzewać naszym czerwonym krwinkom. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu, rdzenia kręgo­wego i nerwów, pomaga utrzymać ochronne otoczki mielinowe otaczające włókna nerwowe. W czasie przetwarzania białek w organizmie wytwarza się związek zwany homocysteiną, którego nagromadzenie może być toksyczne i spowodować choroby układu krążenia oraz inne uszkodzenia. Jednym z zadań witaminy B12 jest usuwanie homocysteiny.

Witamina B12

Wpływ witaminy B12 na niemowlęta i dzieci:

Ponieważ małe dzieci nie mają zapasów witaminy B12, jej niedobór następuje znacznie szybciej niż w przypadku osób dorosłych. Do objawów należy utrata energii, apetytu i koncentracji uwagi, może też dojść do śpiącz­ki i zgonu. Witamina B12 jest szczególnie konieczna w okresie wzrostu, ze względu na rolę, jaką odgrywa w podziale komórek. Dlatego też odpowiednie spożycie wita­miny B12 jest wyjątkowo ważne w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących, a także niemowląt i dzieci.

Ostry niedobór tej witaminy może wystąpić u dzieci karmionych piersią, których matki spożywają niewielkie ilości B12, nawet jeśli u kobiet tych nie występują objawy niedoboru. Dlatego też stałe źródło tej witaminy jest niezwykle istotne dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, a także dla niemowląt karmionych naturalnie, jeśli dieta matki nie jest suplementowana.

Na rynku dostępne są różne formy chemiczne witaminy B12, które można stosować w żywności np: cyjanokobalamina, hydroksykobalamina, 5-deoksyadenozylokobalamina oraz metylokobalamina.

Cyjanokobalamina jest najbardziej popularną formą B12 dostępną w suplementach diety, ale witamina B12 w postaci formy chemicznej  METYLOKOBALAMINA jest najbardziej aktywną jej formą. Metylokobalamina jest najlepiej przyswajana gdyż w organizmie nie musi ulec przekształceniu do formy metylowej, jak popularna na rynku cyjanokobalamina.
Dostarczając do organizmu metylokobalaminę dajemy organizmowi gotowy aktywny składnik.

DZIAŁANIE opublikowane przez EFSA:

-B12 bierze udział:
-w prawidłowym metabolizmie homocysteiny, 
w produkcji prawidłowych krwinek czerwonych i podziałach komórek
-w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego

-B12 przyczynia się:
-do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia
-prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego
-do prawidłowego przebiegu procesów uzyskiwania energii
do prawidłowych funkcji psychologicznych, takich jak koncentracja uwagi, zapamiętywanie i proces uczenia się.

Witamina B12 marki Aliness polecana jest również do spożycia przez vegan oraz wegetarian.
Do produkcji wysokiej jakości produktu użyto specjalistyczne opatentowane kapsułki Vcaps®, których wyprodukowanie opiera się tylko na dwóch składnikach HPMC (celulozy roślinnej) i wody. W przeciwieństwie do tabletek w produkcji, których nie da się nie użyć technologicznych dodatków, a często i barwników, syntetycznych otoczek czy konserwantów.
Użyte kapsułki dodatkowo posiadają certyfikat „Vegetarian and Vegan Action Society”. Produkt B12 Aliness spełnia wymogi CLEAN LABEL – nie zawiera sztucznych i technologicznych dodatków, barwników oraz konserwantów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here