Domowe sposoby na trudne plamy

0

Co zrobić, jeśli na ulubionej sukience pojawi się wielka, czerwona plama z wina, a na spodenkach dziecka widać wyraźne zielone “pamiątki” po zabawia na trawniku? Wystarczy przypomnieć sobie stare i sprawdzone sposoby naszych babć i mam.

Domowe sposoby na trudne plamy

Plamy z czerwonego wina, trawy, atramentu, czy oleju należą do tych, które najtrudniej usunąć z naszych ubrań. Niestety wypadki i wpadki zdarzają się nader często – szczególnie najmłodszym. Jak sobie poradzić z trudnymi plamami? Wystarczy przypomnieć sobie stare i sprawdzone sposoby naszych babć i mam. One zawsze radziły sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Domowe sposoby na plamy są tańszą i bezpieczniejszą alternatywą dla środków chemicznych.

Domowe sposoby na mocne zabrudzania

Zanim sięgniemy po silne środki czyszczące, czy odplamiające dostępne w sklepach, warto dokładnie przyjrzeć się domowej spiżarce oraz apteczce. Znajdziemy tam mnóstwo produktów, które świetnie poradzą sobie z rozmaitymi rodzajami plam. Kwasek i sok z cytryny, soda oczyszczona, ocet, mleko, sól, czy spirytus doskonale usuwają nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia.

Mają też spora przewagę nad specyfikami sklepowymi pod względem ekonomicznym, ale i zdrowotnym. Przede wszystkim są to środki łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Większość kupimy w każdym sklepie spożywczym za dosłowne symboliczną kwotę. Poza tym naturalne środki są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia oraz delikatniejsze dla ubrań. Warto zatem poznać kilka domowych trików na silne zabrudzenia, aby nasza rodzina była bezpieczna, ulubione ubrania czyste, a portfel nienadwyrężony.

Soda oczyszczona

Soda, którą najczęściej stosujemy do wypieków, to jeden z podstawowych produktów, jakie z powodzeniem można wykorzystać w walce brudem na naszych ubraniach. Sama soda świetnie poradzi sobie z plamami z tłuszczu, zaś roztwór lub pasta z sodki i octu bądź soku z cytryny rozprawi się z plamami od potu.

Amoniak

Ten składnik, znany głównie jako dodatek do kruchych ciasteczek, również sprawdzi się w roli odplamiacza. Roztwór amoniaku i wody idealnie usunie uporczywe plamy z błota, tłuszczu oraz musztardy.

Woda utleniona

Woda utleniona to kolejny domowy sposób na plamy. Za jej pomocą pozbędziemy się bez problemy bardzo uciążliwych zabrudzeń z atramentu, marchewki czy pomidora. Idealnie usunie również plamy z trawy. Szczególnie, gdy wzmocnimy jej działanie odrobiną amoniaku.

Sól

Sól można wykorzystać do czyszczenia na wiele różnych sposobów. Idealnie sprawdza się jako wybielacz np. do firan. Natomiast w połączeniu z octem usunie plamy z czerwonego wina, żywności, herbaty czy kawy.

Spirytus salicylowy

Spirytus świetnie radzi sobie z uporczywymi plamami z tuszu i atramentu. Wyjątkowe oporne zabrudzenia można potraktować czystym spirytusem, natomiast te lżejsze wystarczy potrzeć delikatniejszym roztworem.

O czym warto pamiętać?

Warto korzystać ze sprawdzonych sposób na zabrudzenia. Szczególnie jeśli chodzi o trudne plamy na dziecięcych ubraniach, ponieważ tutaj ważne jest również bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych. Naturalne środki minimalizują ryzyko alergii i uczuleń. Należy jednak pamiętać, że nadal są to dość silne produkty i warto stosować je z głową, aby nie odbarwić, ani nie uszkodzić ubrań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here