Fakty i mity na temat antykoncepcji dla matek karmiących

Pary przeważnie chcą odłożyć decyzję o kolejnym dziecku na później, a jednocześnie pragną powrócić do aktywnego życia seksualnego. Mitem jest twierdzenie, że karmienie piersią w pełni zabezpiecza przed zajściem w ciążę.
 
Wydzielany podczas laktacji hormon – prolaktyna hamuje jajeczkowanie, zwłaszcza przez pierwsze sześć miesięcy po porodzie. Nigdy jednak nie można mieć pewności, kiedy płodność powraca, dlatego kobiety, które nie planują kolejnego poczęcia, powinny pamiętać o wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji.
 
Mamy karmiące piersią nie muszą rezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Mogą zdecydować się na pigułkę, która zawiera niewielką ilość tylko jednego hormonu – progestagenu (dezogestrelu). Tabletka hormonalna jednoskładnikowa nie wpływa na laktację (produkcję i skład mleka) oraz rozwój dziecka, jest całkowicie bezpieczna. Hormony wchodzące w jej skład w żaden sposób nie wpływają na jakość mleka matki, stąd też nie ma obaw, by mogło ono zaszkodzić dziecku.
 
„Mechanizm działania pigułki w 99% polega na hamowaniu owulacji, czyli zapobieganiu dojrzewania komórki jajowej. Dodatkowo powoduje zmianę konsystencji śluzu szyjkowego w taki sposób, że staje się on nieprzenikliwy dla plemników” – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski z Towarzystwa Rozwoju Rodziny. „Kobiety, które chcą karmić nie powinny zażywać dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych, gdyż hormony w nich zawarte mogą zmniejszać ilość mleka oraz zmieniać jego skład” – uzupełnia.
 
Tabletka z progestagenem jest szczególnie polecana paniom karmiącym piersią, ale mogą ją stosować także palące kobiety, które źle znoszą lub nie mogą stosować złożonej antykoncepcji hormonalnej.
 
Zakończenie laktacji nie jest równoznaczne z zaprzestaniem stosowania pigułki. Panie, które dobrze ją tolerowały podczas okresu karmienia, mogą z powodzeniem kontynuować jej przyjmowanie. Alternatywną metodą antykoncepcji dla mam karmiących piersią są tzw. zastrzyki antykoncepcyjne. Tak jak pigułka, zawierają tylko jeden hormon – progestagen. Zastrzyk przyjmuje się raz na trzy miesiące, jednak poziom stężenia hormonów utrzymuję się w organizmie nawet do dziewięciu miesięcy.
 
Bezpieczną i zupełnie nieszkodliwą dla dziecka karmionego piersią metodą antykoncepcji jest także stosowanie prezerwatyw i środków chemicznych.
 
Część kobiet po zakończeniu połogu decyduje się na założenie wkładki domacicznej (spirali). Wkładki mają w swoim składzie dodatek miedzi, srebra lub hormonów, które zmniejszają ruchliwość plemników utrudniając im dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie.
Mamy karmiące mogą stosować również metody planowania rodziny polegające na okresowej abstynencji seksualnej lub obserwacji cyklu (codzienne mierzenie temperatury, metoda Billingsów polegającą na obserwacji śluzu oraz metoda termiczno-objawowa, czyli połączenie dwóch poprzednich). Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że w tym okresie są one bardziej zawodne.
 
Wybór odpowiedniej metody należy zawsze skonsultować z lekarzem ginekologiem.
 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania.

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług. To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...
(fem)zdrowie

Tarczyca i jod

Spójrzmy na całą listę objawów: przewlekłe zmęczenie, osłabienie, senność, problemy z koncentracją i pamięcią, stany depresyjne, łatwe marznięcie, suchość skóry, łamliwe włosy, nieregularne miesiączkowanie… Czy nie brzmi to znajomo? Przyczyna może być jedna: niedoczynność tarczycy.

Czytaj...