Jak dobrać lustro do pomieszczenia? Czym się kierować?

0

Nieodłączny dodatek w łazience i przedpokoju oraz stylowy element w aranżacji sypialni czy salonu. Mowa o lustrach, które we wnętrzach mogą pełnić przeróżne funkcje. Dekorują i powiększają przestrzeń, ale przede wszystkim umożliwiają przejrzenie się oraz ocenę swojego wyglądu. W ofercie producentów znajdziemy przeróżne modele luster, które różnią się ze względu na kształt, wymiary oraz wykończenie. Jak wobec tego dobrać lustro do pomieszczenia? O czym należy pamiętać? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Lustra w modnych aranżacjach

Zanim przejdziemy do wybierania konkretnych luster, prześledźmy gotowe aranżacje wnętrzarskie, które posłużą nam za inspirację w urządzaniu. Architekci i specjaliści używają luster nie tylko w oczywistych pomieszczeniach (np. łazienkach czy holach), ale również w innych częściach domów i mieszkań.

Lustrzane powierzchnie sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich i zacienionych wnętrzach – korytarzach, ślepych wnękach i bezokiennych pomieszczeniach. To sprawdzony trik, który pozwala optycznie rozjaśnić i powiększyć pokój. Obecnie wśród najmodniejszych luster znajdziemy duże lustra koła w cienkim obramowaniem (z drewna czy metalu) w stylu skandynawskim, a także dekoracyjne lustra mozaikowe tworzące lustrzaną dekorację ścienną pasującą do wnętrz glamour i nowojorskich. Gorącym trendem wnętrzarskim są lustra w szerokiej i bogato zdobionej ramie ze złota – bestsellerowe modele przypominają masywne pałacowe lustra z mosiądzu, które świetnie odnajdują się w aranżacjach w stylu vintage, romantycznym czy prowansalskim.

A jak dobrać lustro do konkretnego pomieszczenia? Przeczytaj nasze porady!

Lustro do łazienki

Zakup lustra do łazienki powinien być dobrze przemyślany – w tym pomieszczeniu jest ono niezbędne i musi spełniać swoją podstawową funkcję. Lustro koniecznie musi znaleźć się nad umywalką na odpowiedniej wysokości, aby każdy mógł przejrzeć w nim swoją twarz i – opcjonalnie – ramiona oraz tułów. Należy pamiętać, aby było dobrane do stylu, w jakim jest urządzone pomieszczenie, oraz korespondowało z kolorystyką i materiałami wyposażenia. Przykładowo w nowoczesnych łazienkach sprawdzą się proste lustra klejone do ściany lub modele z modnym podświetleniem led, z kolei w naturalnych łazienkach boho czy skandynawskich – okrągłe lustra w czarnej ramce lub praktyczna szafka z drewna z lustrzanymi drzwiczkami. Oprócz klasycznego lustra ściennego warto zdecydować się na teleskopowe lusterko, które przyda się do wykonania makijażu czy panom w trakcie golenia.

Lustro do przedpokoju

W przeciwieństwie do tych łazienkowych lustra w przedpokoju muszą być znacznie większe, abyśmy mogli przejrzeć w nich całą swoją sylwetkę przed wyjściem z domu. Najczęściej w holach montuje się wysokie szafy do zabudowy, których drzwi pełnią również funkcję luster. Jeśli nie mamy miejsca w przedpokoju na taki mebel, zamontujmy prostokątne lustro ścienne w ramie pasującej do stylu całego pomieszczenia. Alternatywą dla wiszącego modelu jest lustro stojące wyposażone w dodatkową podporę z tyłu.

luxury bedroom interior, 3d picture

Lustro do sypialni

W sypialnianej przestrzeni – zwłaszcza tej kobiecej – lustro na ścianie to praktyczny dodatek, który ułatwia codzienne szykowanie się i kompletowanie stylizacji. Lustra ścienne najczęściej montuje się tuż nad blatem komody, gdzie trzymamy pudełka z biżuterią, perfumy czy inne ozdoby. W sypialni, w której znajduje się sekretarzyk czy konsola pełniąca funkcję toaletki, lustro jest wręcz niezbędnym dodatkiem do mebla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here