Jak dobrać lustro do pomieszczenia? Czym się kierować?

Nieodłączny dodatek w łazience i przedpokoju oraz stylowy element w aranżacji sypialni czy salonu. Mowa o lustrach, które we wnętrzach mogą pełnić przeróżne funkcje. Dekorują i powiększają przestrzeń, ale przede wszystkim umożliwiają przejrzenie się oraz ocenę swojego wyglądu. W ofercie producentów znajdziemy przeróżne modele luster, które różnią się ze względu na kształt, wymiary oraz wykończenie. Jak wobec tego dobrać lustro do pomieszczenia? O czym należy pamiętać? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Lustra w modnych aranżacjach

Zanim przejdziemy do wybierania konkretnych luster, prześledźmy gotowe aranżacje wnętrzarskie, które posłużą nam za inspirację w urządzaniu. Architekci i specjaliści używają luster nie tylko w oczywistych pomieszczeniach (np. łazienkach czy holach), ale również w innych częściach domów i mieszkań.

Lustrzane powierzchnie sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich i zacienionych wnętrzach – korytarzach, ślepych wnękach i bezokiennych pomieszczeniach. To sprawdzony trik, który pozwala optycznie rozjaśnić i powiększyć pokój. Obecnie wśród najmodniejszych luster znajdziemy duże lustra koła w cienkim obramowaniem (z drewna czy metalu) w stylu skandynawskim, a także dekoracyjne lustra mozaikowe tworzące lustrzaną dekorację ścienną pasującą do wnętrz glamour i nowojorskich. Gorącym trendem wnętrzarskim są lustra w szerokiej i bogato zdobionej ramie ze złota – bestsellerowe modele przypominają masywne pałacowe lustra z mosiądzu, które świetnie odnajdują się w aranżacjach w stylu vintage, romantycznym czy prowansalskim.

A jak dobrać lustro do konkretnego pomieszczenia? Przeczytaj nasze porady!

Lustro do łazienki

Zakup lustra do łazienki powinien być dobrze przemyślany – w tym pomieszczeniu jest ono niezbędne i musi spełniać swoją podstawową funkcję. Lustro koniecznie musi znaleźć się nad umywalką na odpowiedniej wysokości, aby każdy mógł przejrzeć w nim swoją twarz i – opcjonalnie – ramiona oraz tułów. Należy pamiętać, aby było dobrane do stylu, w jakim jest urządzone pomieszczenie, oraz korespondowało z kolorystyką i materiałami wyposażenia. Przykładowo w nowoczesnych łazienkach sprawdzą się proste lustra klejone do ściany lub modele z modnym podświetleniem led, z kolei w naturalnych łazienkach boho czy skandynawskich – okrągłe lustra w czarnej ramce lub praktyczna szafka z drewna z lustrzanymi drzwiczkami. Oprócz klasycznego lustra ściennego warto zdecydować się na teleskopowe lusterko, które przyda się do wykonania makijażu czy panom w trakcie golenia.

Lustro do przedpokoju

W przeciwieństwie do tych łazienkowych lustra w przedpokoju muszą być znacznie większe, abyśmy mogli przejrzeć w nich całą swoją sylwetkę przed wyjściem z domu. Najczęściej w holach montuje się wysokie szafy do zabudowy, których drzwi pełnią również funkcję luster. Jeśli nie mamy miejsca w przedpokoju na taki mebel, zamontujmy prostokątne lustro ścienne w ramie pasującej do stylu całego pomieszczenia. Alternatywą dla wiszącego modelu jest lustro stojące wyposażone w dodatkową podporę z tyłu.

luxury bedroom interior, 3d picture

Lustro do sypialni

W sypialnianej przestrzeni – zwłaszcza tej kobiecej – lustro na ścianie to praktyczny dodatek, który ułatwia codzienne szykowanie się i kompletowanie stylizacji. Lustra ścienne najczęściej montuje się tuż nad blatem komody, gdzie trzymamy pudełka z biżuterią, perfumy czy inne ozdoby. W sypialni, w której znajduje się sekretarzyk czy konsola pełniąca funkcję toaletki, lustro jest wręcz niezbędnym dodatkiem do mebla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *