Jak się dać lubić?

 
 
Można Się Tego Nauczyć

Na szczęście każdy może się nauczyć jak dać się lubić. Jest to możliwe do przyswojenia tak jak gra na fortepianie, prawo karne czy tez programowanie komputerów. Jednym przyjdzie to łatwiej, innym trudniej; są też tacy, którzy się urodzili już z tym darem zjednywania sobie otoczenia i nie muszą się tego wcale uczyć. Ale jest ich tylko garstka.

 

Według socjologów aż 85 procent wszystkich problemów, z jakimi spotykamy się w życiu to te, których rozwiązaniu sprzyja znajomość psychiki ludzkiej. A jednak przeważająca większość czasu w szkole spędziliśmy na przygotowaniu się do tych pozostałych 15% zagadnień.

 

Pora nadrobić straty

 
Jeśli definicja edukacji jest przygotowywanie nas do rozwiązywania problemów, z jakimi będziemy się spotykali w życiu, umiejętność zaskarbiania sobie sympatii powinna znaleźć się na czele listy przedmiotów szkolnych, prawda? Nie ulega wątpliwości, że łatwiej byłoby przejść przez dzisiejsze zmiany ekonomiczne, gdyby ludzie umieli sobie zaskarbiać życzliwość innych.

 

Jeśli chcesz, by ludziom sprawiało przyjemność obcowanie z tobą, okaż im wpierw, że tobie sprawia przyjemność ich obecność. A nie ma lepszej metody na to niż szczery uśmiech.

 

Każdy, kto choć raz przyjechał do Stanów z pewnością potwierdzi, że jedna z najbardziej widocznych różnic między Polską a USA jest to, że w Stanach ludzie się do siebie znacznie częściej uśmiechają.

 

Uśmiechają się do siebie niemal wszyscy: przechodnie, sąsiedzi, nawet policjanci. Dla przybysza z Polski (i nie tylko z Polski) jest to często szokujące. Wielokrotnie słyszałam opinie, że w USA ludzie maja mniej problemów i łatwiej się im uśmiechać. To nieprawda, pamiętaj, że trawa po drugiej stronie płotu zawsze wydaje się bardziej zielona. To nie brak kłopotów, ale sposób wychowania powoduje, że amerykanie się uśmiechają częściej. I jest to jedna z tych cech, które warto naśladować, bo z uśmiechem jest łatwiej odnosić sukcesy.

 

Uśmiechaj się

 
No cóż, życie jest trudne, masz okropny dzień, padasz ze zmęczenia, wracasz po pracy do domu niezbyt zadowolony z życia. A przecież możesz rozjaśnić świat sobie i domownikom. Będzie cię to kosztować trochę zdyscyplinowania i wysiłku, ale jeśli chcesz, to potrafisz się uśmiechnąć. Uśmiech nie zmieni twojej sytuacji na lepsze. Zmieni jednak samopoczucie – nie tyko twoje, ale także tych wokół ciebie.

 

(a tych chcesz sobie zjednać, prawda?)

Wiem z własnego doświadczenia jak wiele można zmienić w życiu jeśli się nauczymy często uśmiechać, bo sama się nauczyłam tak *naprawdę* uśmiechać w Stanach. Mimo tego, że zawsze byłam osobą z ogromnym poczuciem humoru, tak na codzień nie uśmiechałam się zbyt często. Uśmiechałam się jak większość Polaków, z pewnego rodzaju powściągliwością. Dyskretnie (czytaj: niewidocznie). A przecież chodzi o to, żeby uśmiech pokazać na zewnątrz. Chodzi o to, żeby inni widzieli, że się uśmiechamy – jak ktoś się może odwdzięczyć uśmiechem na uśmiech, który jest niewidoczny?!

 

Również radiowcy wiedzą doskonale, że głos brzmi o wiele lepiej, dźwięczniej, przyjaźniej, kiedy spiker się uśmiecha. Niestety, ostatnio słucham polskiego radia na internecie, oglądam też często polską telewizję i widzę, że polscy spikerzy jakoś rzadko kiedy się uśmiechają – a kiedy już, to tak troszkę, jakby się bali że im czegoś ubędzie. Albo, że uśmiechem mogą kogoś zarazić….

 

Uśmiech Za Uśmiech

 
Istotnie, uśmiechem można bardzo łatwo kogoś zarazić – ale to jest bardzo przyjemna i sprzyjająca nam "dolegliwość". Rozdawaj więc uśmiechy. Pamiętaj, że tylko od ciebie zależy w jakim jesteś nastroju, bo właśnie uśmiechem możesz łatwo naprawić swój własny nastrój i nastrój otoczenia.

 

W telemarketingu, uśmiech gra ogromną role. Daje się on bowiem łatwo wyczuć w głosie. Firmy, które specjalizują się w częstych telefonicznych kontaktach z konsumentem instalują więc dla swoich pracowników lustra w pobliżu telefonów (żeby przypominać im o tym uśmiechaniu). Sprawdzaj także w lustrze czy się uśmiechasz. Na początku to brzmi trochę idiotycznie, ale to naprawdę przypomina. I być może sam się zdziwisz tak jak ja kiedyś, że uśmiechasz się w sposób niewidoczny dla otoczenia…

 

Nie bój się uśmiechnąć szerokim uśmiechem do ekspedientki i innych osób w sklepie albo w tramwaju. Do każdej osoby, którą widzisz. Uśmiech wprawi w dobry nastrój i ciebie i innych!

 

A jeśli ktoś nie odpowie ci uśmiechem na uśmiech… uśmiechnij się jeszcze raz. Tym razem z pobłażaniem i z duma, bo masz prawo do tego by być z siebie dumnym!

 

Wanda Loskot

 

Warunki Bezpłatnych Przedruków

Możesz wykorzystać ten artykuł bezpłatnie na własnej stronie internetowej, albo w czasopiśmie poza internetem — pod warunkiem, że nie będziesz niczego zmieniać bez porozumienia się ze mną. Pod tytułem musi ukazać się moje nazwisko – a na dole artykułu musi być umieszczona następująca informacja (w internecie, muszę być także linki do moich stron):

 

      Wanda Loskot mieszka na stale w USA gdzie jest doradcą do spraw rozwoju biznesu. Odwiedź jej strony internetowe AkademiaSukcesu.com i SukcesTwojejFirmy gdzie znajdziesz więcej podobnych artykułów – możesz się tam nawet zapisać na bezpłatny Kurs Planowania Życia!

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...