Jak skutecznie wyszukiwać informacje w wyszukiwarkach i oszczędzać swój czas

 

Według serwisu www.ranking.pl (dane z dnia 08.04.2006), wyszukiwarki te mają następujący udział w rynku:

 

Google – 83,38%
Onet – 5,55%
Wirtualna Polska – 3,77%
inne, pomniejsze wyszukiwarki.
Samo wyszukiwanie polega na wejściu na odpowiednią stronę internetową, wpisanie w okienko szukania odpowiedniego wyrazu lub frazy i wciśnięciu przycisku wyszukiwania. W efekcie pojawia się lista wyników, z linkami do znalezionych stron, i z ich krótkim opisem. Niestety – takie wyniki często są mało przydatne. Często wartościowe strony przeplatane są śmieciami, nie zawsze wyświetlone są te hasła, których potrzebujemy, albo nie są dokładnie w tym kontekście jaki byśmy chcieli.

 

Dlatego twórcy wyszukiwarek udostępnili szereg sposobów, aby takie wyniki wyszukiwania zacieśnić i pokazywać te najbardziej pasujące do naszych wymagań. Opiszę kilka z nich, najczęściej wykorzystywanych.

 

Kowal – wpisując to słowo, otrzymamy zapewne strony, ogłoszenia, adresy osób zajmujących się kowalstwem. Być może w wynikach pojawią się na przykład nazwy miejscowości w których występuje słowo Kowal lub nazwiska.
Mateusz Kowal – zacieśniamy trochę pole wyszukiwania – a przynajmniej tak nam się wydaje. Teraz wyniki wyszukiwania zawierały będą strony, gdzie występuje zarówno słowo Mateusz, jak i Kowal. Wprawdzie na początku listy znajdą się najprawdopodobniej strony, zawierające obydwa te słowa, niemniej lista pojawi się obszerna.
Większe zacieśnienie wyników uzyskamy ujmując poszukiwane słowa w cudzysłowia – “Mateusz Kowal”. W takim przypadku wyszukiwarka przeglądnie strony pod kątem występowania tego konkretnego zestawienia. Jesteśmy już blisko – chociaż przy popularnych wyrazach będziemy mieli nadal sporo do przeglądnięcia.
Zaraz – przecież Mateusz Kowal pracuje w firmie ACME. Więc dlaczego nie zapytać wyszukiwarki o to? Wpisujemy więc “Mateusz Kowal” +ACME. W wynikach wyszukiwania pojawiają się strony o Mateuszu Kowalu i zarazem zawierają wyraz ACME. Dużo bardziej precyzyjne wyniki i mamy już Mateusza “na tacy”.
Co wtedy, gdy nie chcemy w wynikach Mateusza Kowala pracującego w ACME? Nic prostszego – wpisujemy “Mateusz Kowal” -ACME – znak minus wyklucza z wyników wyszukiwania strony, zawierające Mateusza Kowala i ACME.
Kombinacje te można ze sobą dowolnie łączyć. Na przykład “grafika komputerowa” +laboratorium -odszumianie pokaże na początku stronę Laboratorium Sztuki Pi – firmy, która zajmuje się grafiką komputerową, ale nie zajmuje się nagraniami audio (ten wynik pokaże się, gdy wykasuje się -odszumianie).

 

Google pozwalają przeszukiwać strony internetowe, pliki graficzne, grupy dyskusyjne, a także katalog stron. To, co chcemy przeszukać, klikamy powyżej okienka, w które wpisuje się wyszukiwane słowa. Ranking prezentowany na początku artykułu świadczy jednoznacznie, że Google, jako wyszukiwarka, jest nalepszym dostępnym narzędziem w sieci. Od dłuższego czasu Google udostępnia internautom także inne usługi – systemy blogów (www.blogspot.com), narzędzia do analizy ruchu na stronie (Google-Analytics), przeszukiwarkę sklepów (Froogle), system serwowania reklam kontekstowych (Google-Adwords) i narzędzie do ich wyświetlania na stronach internautów (Google-Adsense). Dostępne jest także wyszukiwanie miejsc na świecie i pokazywanie ich na mapie (Google-Earth). Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w efektywnym wyszukiwaniu informacji w Internecie.

 

Marcin de Lehenstein Werndl 

 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...