Jak walczyć z rogowaceniem okołomieszkowym?

Szarawe krostki i grudki, wyglądem przypominające „gęsią skórkę”, wyczuwalna w dotyku szorstkość, wrastające włosy, zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie – znasz to z autopsji? Jeśli tak, to pewnie cierpisz na rogowacenie okołomieszkowe, którego objawy nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe?

Rogowacenie okołomieszkowe to schorzenie dotykające głównie partie owłosionej skóry: na ramionach, przedramionach, udach i łydkach, ale pojawiające się także na innych częściach ciała, np. pośladkach czy brzuchu. Jego bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie procesu keratynizacji, czyli rogowacenia naskórka, a dokładnie – nadmierne gromadzenie się keratyny w mieszkach włosowych. W efekcie tego wokół mieszków tworzoną się tzw. czopy rogowe, zbudowane z keratyny, wyglądem przypominające szarawą „gęsią skórkę”. W pierwszej fazie czopy zwykle są drobne, chociaż liczne i stanowią głównie problem estetyczny. Jednak po pewnym czasie wokół nich może się tworzyć stan zapalny, objawiający się zaczerwienieniem, pieczeniem, dlatego zlekceważenie początkowych objawów i brak właściwej pielęgnacji może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i atopii.

Nadmierna keratynizacja i problem rogowacenia okołomieszkowego może dotyczyć zarówno skóry suchej, jak i tłustej czy trądzikowej. 

Przyczyny nadmiernego rogowacenia naskórka:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nieprawidłowe wchłanianie witaminy A, odpowiedzialnej m.in. za prawidłowy przebieg procesu keratynizacji,
  • zaburzony proces złuszczania naskórka,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • nadmierny łojotok skóry,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji,
  • nieprawidłowa dieta (m.in. niedobory witamin A, E, C).

Rogowacenie okołomieszkowe to często także jeden z objawów towarzyszących takim chorobom jak: atopowe zapalenie skóry czy rybia łuska. O ile w przypadku podłoża genetycznego leczenie może być tylko objawowe, o tyle w przypadku nabytego rogowacenia okołomieszkowego – problem stanowi niewłaściwa pielęgnacja, która doprowadziła do nadmiernego przesuszenia skóry. W jej wyniku dochodzi do zaburzenia procesu rogowacenia – zahamowania złuszczania martwych komórek naskórka. Jak sobie z tym radzić?

1. Systematyczne złuszczanie!

Złuszczając martwe komórki naskórka zapobiegamy zatykaniu ujść gruczołów łojowych połączonych  z ujściem mieszków włosowych, a w konsekwencji zmniejszamy ryzyko powstawania czopów rogowych czy zaskórników. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nasilonych objawów rogowacenia ze zmianami zapalnymi lub ropnymi przeciwskazane jest stosowanie peelingów mechanicznych. W tym przypadku sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne, które pozwolą odblokować kanaliki i delikatnie usuną martwy naskórek bez podrażniania i zaogniania zmian skórnych. 

2. Intensywne nawilżanie

Nawilżenie to podstawa pielęgnacji! Jednak w przypadku problemów z rogowaceniem okołomieszkowym powinno się sięgać po specjalistyczne preparaty o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym. W szczególności sprawdzą się tutaj w dermokosmetyki z mocznikiem w silnym stężeniu, działając zarówno nawilżająco, zmiękczająco, jak i złuszczająco na naskórek.

Fot. Amaderm Krem nawilżająco-regenerujący z 15% mocznikiem, cena: ok.16 zł, www.amaderm.pl 

Jego formuła stworzona została z myślą o pielęgnacji szorstkiej, bardzo suchej skóry, ze skłonnością do łuszczenia się. Dzięki zawartości mocznika w stężeniu 15% krem silnie nawilża i regeneruje,  a jednocześnie zmiękcza szorstką skórę. Obecność pantenolu (prowitaminy B5) wpływa kojąco i regenerująco na podrażnioną skórę, w połączeniu z mleczanem sodu i alantoiną – przyspieszają regenerację i poprawiają elastyczność skóry, sprawiając, że staje się miękka i gładka w dotyku. To dermokosmetyk o bezpiecznym składzie – może być stosowany nawet u osób z bardzo wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Krem jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Jeśli nie chcesz, aby dolegliwości powróciły – nawet po ustąpieniu objawów, pamiętaj o systematycznej pielęgnacji i właściwej diecie!

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...