Konkurs dla kobiet z kreatywnymi pomysłami na własną firmę

Albert Darboven, Prezes rodzinnej firmy J.J. Darboven GmbH & CO. ufunduje w tym roku, po raz pierwszy w Polsce, nagrodę DARBOVEN IDEE GRANT – wyróżnienie dla kobiet realizujących nowatorskie idee biznesowe. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy do 31 sierpnia przesłać na adres firmy wypełniony formularz zgłoszeniowy. Na laureatkę czeka nagroda w wysokości 60 tys. złotych.

Społeczna odpowiedzialność biznesu to dla niemieckiego przedsiębiorcy Alberta Darbovena znacznie więcej niż puste deklaracje. Jego firma od lat angażuje się w różne projekty społeczne. Od 1997 roku najważniejszą inicjatywą J.J. Darboven jest wyróżnienie przyznawane niemieckim kobietom, które stawiają pierwsze samodzielne kroki w biznesie.

W 2006 roku po raz pierwszy DARBOVEN IDEE GRANT przyznana zostanie również w Polsce. O nagrodę w wysokości 60 tys. zł ubiegać mogą się wszystkie kobiety, które planują stworzenie własnej firmy, bądź te panie, które kierują założonymi przez siebie przedsiębiorstwami nie dłużej niż 3 lata.

Nietrudno zauważyć, że świat biznesu wciąż zdominowany jest przez mężczyzn. Przedsiębiorcze kobiety z niekonwencjonalnymi pomysłami na własną firmę napotykają w nim na wiele przeszkód, do których często doliczyć trzeba stereotypowe postrzeganie ich roli w społeczeństwie. A przecież kreatywność i duch przedsiębiorczości nie są cechami przypisanymi jednej płci. Poprzez DARBOVEN IDEE GRANT chciałbym wspierać i promować kobiety, które nie boją się realizować własnych pomysłów. Wiem, że w Polsce jest wiele odważnych kobiet i pragnę zachęcić je do działania – mówi Albert Darboven, fundator nagrody.

Oceny zgłoszeń i ostatecznego wyłonienia laureatki konkursu dokona międzynarodowe jury. W jego skład wchodzą:

  • dr Irena Eris – Prezes Firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris,
  • W. Ewa Plucińska – Prezes Grupy Firm Doradczych EVIP,
  • dr Anita Plantikow – naukowiec i przedsiębiorca, członek jury niemieckiej edycji
    IDEE-Grant.

Przewodniczącym jury jest prof. dr dr Volker Schaub, mediolański adwokat, przewodniczący jury niemieckiej edycji IDEE-Förderpreis.

Honorowy patronat nad nagrodą objęły: prof. dr hab. Irena Lipowicz, Ambasador – Przedstawiciel Ministra Spraw Zagranicznych RP ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz prof. dr Gesine Schwan, Rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Koordynator ds. Współpracy Niemiecko-Polskiej.

Wiele polskich kobiet realizuje się w biznesie. Jesteśmy w europejskiej czołówce krajów z najwyższym odsetkiem pań na wysokich stanowiskach kierowniczych. W niektórych kręgach społecznych wciąż jednak panuje przekonanie, że przedsiębiorczość to męska sprawa. Inicjatywy takie jak DARBOVEN IDEE GRANT mają na celu promowanie biznesowej kreatywności kobiet i zachęcenie ich do przejścia na stronę pracodawców. Dzięki takim przedsięwzięciom może powstać wiele miejsc pracy, dlatego uważam, że należy je wspierać – mówi dr Irena Eris, członek jury nagrody.

Kryteria decydujące o zwycięstwie w konkursie to:

  • Stopień innowacyjności i oryginalności pomysłu
  • Osiągnięty lub przewidywany sukces rynkowy
  • Osobiste zaangażowanie w projekt
  • Liczba stworzonych miejsc pracy, względnie liczba planowanych zatrudnień

W Niemczech nagroda przyznawana jest od 1997 roku. Pomysły biznesowe nagrodzonych kobiet często bazują na ich osiągnięciach naukowych, ponieważ jednym z najważniejszych kryteriów konkursu jest innowacyjność. W 2003 roku główną nagrodę otrzymała lekarka Marita Stein-Konertz, założycielka firmy AutoTissue GmbH. Opracowała ona i opatentowała nowatorską technologię wykorzystywaną w operacjach przeszczepu zastawek serca. W 2005 roku zwyciężyła Birgit Mayer (WF Wabenfabrik GmbH). Jej firma produkuje płaty kartonu podobne do pszczelich plastrów przy wykorzystaniu papieru pochodzącego z recyclingu. Znajdują one zastosowanie m.in. w produkcji mebli oraz przemyśle samochodowym.

Formularze zgłoszeniowe DARBOVEN IDEE GRANT dostępne są na stronie internetowej www.darboven.pl. Kompletne zgłoszenia przesyłać można do 31 sierpnia 2006 na adres:

J.J. Darboven Poland Sp. z o.o.,
Kolejowa 54
84-230 Rumia.

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...