LaoTze (Lao Tsy) Księga Drogi i Cnoty

 
W/g starych przekazów dowiadujemy się, iż LaoTze – jego imię znaczy nie mniej nie więcej tylko Stary Mistrz. Pochodził z Państwa Chu, leżącego w południowej części obecnej prowincji Henan i był nieco starszy od Konfucjusza.

Ludzie na Zachodzie nie wiedzą, iż jest znaczna różnica między LaoTze – Człowiekiem, a LaoTze – tytułem Księgi. Rzeczywiście żył sobie człowiek, który nazywał się LaoTze (jego nazwisko rodowe podobno brzmiało LaoDan) i był starszy od Konfucjusza, a jeśli chodzi o Księgę której tytuł jest podobny – LaoTze (LaoTsy) napisana została znacznie później.

Spróbuj drogi czytelniku zwrócić uwagę na podejmowaną w
treści dzieła dyskusję na temat “bezimiennych nazw” (coś co może odnieść się do wszystkiego i tak prawdę powiedziawszy autor nie nadaje tym treściom konkretnego nazewnictwa).

Opowiadając znajomym, przyjaciołom o zawartości księgi musisz przyjąć jak będziesz o niej opowiadał. Nie do końca możemy zagwarantować, że LaoTze powiedział to lub tamto, jednak możemy odnieść się od treści i powiedzieć, że w księdze napisane jest to lub tamto. To jest tak samo jak ze wschodem i zachodem słońca. Mówimy że słońce zachodzi doskonale wiedząc (albo i nie), że rzeczywiście słońce nie wschodzi ani nie zachodzi.

Pragnę zwrócić uwagę,
że treść księgi to porócz tradycji kultury taoistycznej bogata wiedza i nauka przekazywana z pokolenia na pokolenie przez tysiąclecia. Jeśli odnajdziesz w niej choć jeden fragment, odpowiadający Twojemu wyobrażeniu świata w jakim żyjesz to oznacza, że Twój “Świat” jest źródłem z którego czerpiesz wszystko to co cię wzbogaca.

Czytając treść może zainteresuje Cię sposób w jaki LaoTze przestrzega nas przed głupotą i niewiedzą. Przed manią oisiągania i posiadania. Znajdziemy również trafne porównania, które możemy spokojnie odnieść do naszej rzeczywistości mówiące m.in. o tym iż np.
Największa pełnia może wydać się pusta, jednak jej użyteczność niczego nie traci w swej wartości, lub to co proste wydaje się być krzywe, a to co najbardziej śmiałe może być również bezużyteczne. Krzywe staje się proste, puste staje się pełne itp.
 
 
Adam Topor
 

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...