Matcha i jej cudowne właściwości

W ostatnim czasie japońska herbata Matcha zdobywa coraz większą popularność wśród Klientów, którzy doceniają nie tylko jej intensywny smak, ale przede wszystkim walory zdrowotne dla naszego organizmu.

Czym właściwie jest Matcha?

Otóż jest to zielona herbata w proszku, zdecydowanie najzdrowsza ze wszystkich zielonych herbat. Jej rewelacyjne właściwości lecznicze wynikają przede wszystkim z procesu produkcji. Około dwa tygodnie przed zbiorem krzewy są osłaniane od słońca, dzięki czemu spowalnia się proces wegetacji. W tym czasie liście bledną i jednocześnie wytwarzają aminokwasy. Następnie są zbierane, suszone i ścierane na proszek.

Jakie właściwości lecznicze ma Matcha?

Jest ona wręcz skarbnicą antyoksydantów, czyli substancji, które zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych, nadciśnieniu, chorób układu krążenia czy nawet cukrzycy. Eksperci twierdzą, iż jedna filiżanka herbaty Matcha jest równowartością aż dziesięciu filiżanek tradycyjnej zielonej herbaty i jest wręcz kilkuset krotnie bogatsza w antyoksydanty!

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż pijąc herbatę Matcha spożywamy starte na pył jej liście, a nie tylko wywar z zielonej herbaty.

Jakie jeszcze właściwości ma ten cudowny specyfik z Japonii?

Okazuje się, iż poza wyżej wymienionymi właściwościami, ma ona jeszcze inne zastosowania. Oto one:

 • zastępstwo kawy – jedna filiżanka Matchy dostarcza taką samą ilość kofeiny jak filiżanka kawy, a jest zdecydowanie zdrowsza
 • działanie odprężające – wydłużenie czasu parzenia Matchy powoduje uwolnienie jej właściwości odprężających, dzięki L-teaninie
 • sposób na odchudzanie – Matcha zawiera związek o nazwie EGCG, odpowiedzialny za poprawę naszego metabolizmu

Jak najlepiej zaparzyć Matchę i co jest do tego niezbędne?

By odpowiednio przygotować i zaparzyć herbatę Matcha, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka elementów, jak:

 • matchawan – specjalna duża czarka do przygotowania herbaty
 • chashaku – bambusowa łyżeczka do nakładania herbaty
 • chasen – bambusowa miotełka do ubijania herbaty
 • sitko – do przesiana herbaty przed jej zaparzeniem

Natomiast sam proces zaparzania przebiega następująco:

 • przy pomocy chashaku wsypujemy płaską łyżeczkę Matchy do czarki matchawan i zalewamy 150 do 200 ml gorącej wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza (pamiętać należy, by nie był to wrzątek)
 • następnie mieszamy miotełką chasen szybkimi ruchami do momentu całkowitego rozpuszczenia się proszku i uzyskania na powierzchni delikatnej pianki.

Po tych czynnościach można przystąpić do delektowania się wspaniałym, aromatycznym smakiem herbaty Matcha! Smacznego:)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

  DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług. To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

  Czytaj...
  (fem)zdrowie

  Tarczyca i jod

   Spójrzmy na całą listę objawów: przewlekłe zmęczenie, osłabienie, senność, problemy z koncentracją i pamięcią, stany depresyjne, łatwe marznięcie, suchość skóry, łamliwe włosy, nieregularne miesiączkowanie… Czy nie brzmi to znajomo? Przyczyna może być jedna: niedoczynność tarczycy.

   Czytaj...
   Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?
   warto wiedzieć

   Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?

    Każdy pies jest inny (i wyjątkowy!) i musi to znaleźć odzwierciedlenie w jego diecie. Dzisiaj spojrzymy na kilka kluczowych różnic, jakie posiada karma dla małych psów i dużych ras. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, ale nawet ogólnie mówiąc, wymagania małych ras różnią się znacznie od wymagań psów ras dużych. Korzystanie ze wskazówek zawartych w […]

    Czytaj...