Michelle Obama. Biografia

 
Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, nazywa ją „szefową” (the Boss).
Kim naprawdę jest Michelle Obama, pierwsza dama Ameryki ?
Czy istotnie może uchodzić za nową Jackie Kennedy?
Jest piękna, na co dzień ciepła – miewa jednak cięty język.
Otwarta i wrażliwa na potrzeby innych – lecz i wymagająca.
Dzięki wybitnej inteligencji, ambicji i samozaparciu ukończyła Princeton, a potem prestiżową Harvard Law School. Została wziętym radcą prawnym w Sidney Austin (gdzie poznała Baracka) lecz wolała zajmować się szkoleniem liderów grup społecznych.
 
Liza Mundy przedstawia pełny i wymykający się jednoznacznym ocenom wizerunek Michelle. „Dąży z determinacją do celu, jest superambitną osobą, dzielącą z mężem wizję wielkiej zmiany społecznej i skłonną do poświęceń w imię urzeczywistnienia tej wizji” – mówi autorka.
 
W swojej książce Liza Mundy oddaje charakter ambitnej, zdolnej i żądnej sukcesu dziewczyny z klasy robotniczej, przed którą otworzyły się drzwi do najbardziej pożądanego domu świata.
 
Książka, oprócz licznych faktów z życia Pierwszej Damy, przedstawia także  interesujące, często zabawne historie dotyczące życia rodzinnego Państwa Obamów. Czytelnicy, którzy ciekawi są drogi, którą przeszła Michelle z biednej dzielnicy Chicago do Białego Domu – na pewno się nie zawiodą.

„Michelle” pozostawia u czytelnika wrażenie, że piersza dama jest kobieta o charakterze wymykającym się prostym ocenom, silną psychicznie i nadzwyczaj inteligentną.

                Douchlas C. Lyons, ST. LOUIS POST-DISPATCH
 
Ta książka bezsprzecznie sięga znacznie głębiej niż artykuły w prasie kolorowej.
 
                Terri Schlichenmeyer, SAN JOSE MERCURY NEWS

Czytelnicy, którzy potrzebują potwierdzenia tego, że Michelle Obama zdecydowanie nadaje się do roli pierwszej damy, oraz ci, którzy chcą się po prostu dowiedzieć czegoś więcej o niej i o kulisach jej małżeńskiego pożycia z Barackiem – na pewno się nie zawiodą.  

                Jill Ortner, LIBRARY JOURNAL

Liza Mundy
MICHELLE OBAMA. BIOGRAFIA
Tłum. Zofia Szachnowska

format  B5
liczba stron
oprawa miękka
cena detaliczna 32 zł

Głosy o książce:

1.    LIBRARY JOURNAL

Michelle Obama była w tym roku bohaterką nieprzeliczonej liczby komentarzy blogowych, wywiadów telewizyjnych; jej postać pojawiała się również na okładkach kolorowych magazynów. Jednak nie wszystkie te informacje były pozytywne. Na podstawie własnych wywiadów z członkami rodziny Michelle, jej przyjaciółmi, oraz stale napływających informacji dotyczączych działalności politycznej jej i jej męża, Liza Mundy, dziennikarka “Washington Post” napisała tę wyczerpującą książkę o Michelle oraz jej związku z Barackiem. Uznawszy, że Michelle Obama stała się modelowym wzorem nie tylko dla afroamerykańskich kobiet, lecz także dla wszystkich kobiet starających się pogodzić życie rodzinne z karierą zawodową, wnikliwie analizuje doświadczenia i przeżycia Michelle z okresu jej młodości, którą spędziła w zżytej ze sobą i mocno zintegrowanej społeczności w chicagowskiej dzielnicy South Side. Przedstawia też swoje refleksje dotyczące okresu studiów Michelle w Princeton I Harvardzie – zwłaszcza to, w jakiej mierze te lata ukształtowały poglądy obecnej pierwszej damy na amerykańskie stosunki rasowe. Zaletą książki jest zrównoważone i bezstronne podejście do do osiągnięć bohaterki, a także pozbawiona emocji (czy też jakichkolwiek uprzedzeń) analiza jej osobowości. […] Liza Mundy twierdzi m.in., że jej bohaterka czasem czuje się skrępowana koniecznością nieustannej obecności na arenie politycznej. Biografia Michelle zawiera także bardzo interesuące, często zabawne, fakty dotyczące życia rodzinnego państwa Obamów. Czytelnicy, którzy potrzebują potwierdzenia tego, że Michelle Obama zdecydowanie nadaje się do roli pierwszej damy, oraz ci, którzy chcą się po prostu dowiedzieć czegoś więcej o niej i o kulisach jej małżeńskiego pożycia z Barackiem – na pewno się nie zawiodą. 

                Jill Ortner

2.    THE WASHINGTON POST

Rozsądnie i realistycznie napisana biografia Michelle Obamy pośrednio potwierdza jej nowy, bardziej poważny status małżonki Prezydenta.

                Amy Wilentz

3.    THE BOSTON GLOBE

Liza Mundy opisuje w tej wydanej na czasie i mocno faktograficznej biografii kobietę o skomplikowanym charakterze, czesto wieloznaczną i zawsze niezależną – zupełnie inną niż jej mąż.

                Chuck Leddy

4.    THE WEEKLY STANDARD

Liza Mundy przedstawia plon swoich rozmów i wywiadów w książce, która – jeśli chodzi o życie Michelle – ma ogromną wartość źródłową.

                Charlotte Hays

5.    ST. LOUIS POST-DISPATCH

„Michelle” pozostawia u czytelnika wrażenie, że piersza dama jest kobieta o charakterze wymykającym się prostym ocenom, silną psychicznie i nadzwyczaj inteligentną.

                Douchlas C. Lyons

6.    SAN JOSE MERCURY NEWS

Ta książka bezsprzecznie sięga znacznie głębiej niż artykuły w prasie kolorowej.

                Terri Schlichenmeyer

7.    WISCONSIN STATE JOURNAL

Wykorzystując setki rozmów i wywiadów z przyjaciółmi Michelle, z członkami jej rodziny, z byłymi współpracownikami i kolegami ze szkoły oraz z uczelni, a także opinie krytyków, Mundy ofiarowuje nam faktograficzny i wyważony wizerunek kobiety, która wraz z Barackiem Obamą tworzy obecnie historię.

                Jeanne Kolker

8.    PUBLISHERS WEEKLY

Jak mówi autorka: „kampania prezydencka utrudniła dostęp do Michelle i odstręczyła jej pzyjaciół od rozmów z dziennikarzami”. Biografia pierwszej damy pióra Lizy Mundy nie jest może tak wszechstronna i tak doskonała jak chciałaby tego sama autorka, można ją jednak uznać za sympatyczny i wnikliwy wgląd w osobowość silnej i mocnej psychicznie family-woman i business-woman, którą byskawiczna kariera męża zawiodła byskawicznie na eksponowane miejsce na narodowej scenie politycznej. […]

                Reed Business Information
 

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...