Muzykoterapia i runomuzykoterapia

 
Badacze zaobserwowali, że muzyka ingeruje w naszą psychikę, powodując tworzenie się określonych emocji. To właśnie skłoniło terapeutów do stworzenia nowej dyscypliny pod nazwą Muzykoterapia.

Przemożny wpływ muzyki na nasze reakcje psychofizyczne wykorzystany został w terapii. Rodzaje muzykoterapii według sposobów wykonywania można sklasyfikować na
terapeutyczną, stosowaną w terapiach leczniczych (zwaną przez niektórych kliniczno-diagnostyczną i profilaktyczną) polegającą na uspokajaniu  lub aktywizowanie pacjenta nagraniami muzycznymi wykorzystywaną przez terapeutów,
naturalną (dźwięki natury),
popularną – (adoptowaną)  muzyka słuchana z płyt, radia, na koncertach itp. ,
indywidualną – (spontaniczną) gwizdanie, nucenie, wybijanie rytmu itp.
 
Ze względu na określoną indukcyjność muzyki na nasze wnętrze, należy uwzględnić zdolności asocjacyjne danej osoby oraz selekcję parametrów  muzycznych takich jak metrum, agogika (tempo),  harmonia melodyczna, brzmienie (barwa) oraz dynamika utworu. Inne parametry będzie posiadał utwór muzyczny stosowany do pobudzenia, a inne skłaniający do medytacji.

Utwory rytmiczne, dynamiczne w metrum marszowym i tempie   umiarkowanym i szybkim pobudzają, natomiast utwory łagodne, wolne, o ciepłych brzmieniach rozluźniają, relaksują i pozwalają medytować.

Muzykę można słuchać biernie (dysocjacyjnie), czyli bez emocjonalnego angażowania się w niesione treści np. czytając gazetę ,  mając zaprzątniętą uwagę innymi czynnościami lub czynnie (asocjacyjnie) tzn. łącząc się emocjonalnie i zagłębiając w niesiony przez utwór muzyczny przekaz.

Z czynnym uczestnictwem mamy do czynienia podczas terapii lub nauki np. poddając się muzykoterapii lub biorąc udział w seminarium poświęconym temu zagadnieniu.
Czynne uczestnictwo podzielić można na świadome i nieświadome (podświadome).
Uczestnictwo świadome występuje w procesie leczenia podczas prezentowania pacjentowi utworów o określonych parametrach, na wykładach, a także podczas procesu samo leczenia.
Uczestnictwo nieświadome (podświadome) ma miejsce podczas słuchania muzyki bez nastawienia na odbiór określonych wartości , parametrów i emocji, a one  mimowolnie występują angażując słuchacza w proces  terapeutyczny.  Ma tu miejsce zjawisko przypadku muzykoterapeutycznego. Odbiorca muzyki stał się jednocześnie czynnym słuchaczem i pacjentem poddanym muzykoterapii nie będąc uprzednio do tego przygotowanym.

Muzyka wywołuje określone działanie w naszej psychice. Powoduje to łańcuch reakcji .
Układy organizmu  zachowują się w określony sposób np.:
– układ krążenia – przyspiesza lub zwalnia, uspokaja się praca serca, wzrost  lub zmniejszenie ciśnienia tętniczego,
– układ pokarmowy – mimowolne delikatne skurcze i rozkurcze żołądka,
– oddechowy – przyspieszenie, spowolnienie oddechu
– mięśnie zachowują się w określony sposób – napinanie i rozluźnianie
 
Doskonałość muzykoterapii przejawia się także w leczeniu i rehabilitacji narządów ruchu. Dowiedziono również przydatności i wykorzystano ją  także jako narzędzie anestezjologiczne  w zabiegach stomatologicznych, ginekologicznych czy chirurgicznych.
Stosując muzykę o odpowiednio dobranym profilu można leczyć nerwice, depresje, stresy, stany lękowe, bezsenność, a także nałogi.
Muzyka  wspomaga procesy  afiliacji, poznawcze, stowarzyszania,  wytwarza poczucie spełnienia i odnalezienia samego siebie w swoim wnętrzu,  „łagodzi obyczaje” i wpływa na otwarcie się na miłość, piękno, kulturę , innych ludzi i cały świat. Pomaga w radykalnym wybaczaniu.

Stanowi waży element pomagający w realizacji najwyższych wartości moralnych takich jak przynależność państwowa , tworzone są  hymny państwowe.
Umożliwia prezentacje kulturowe między narodowościami.
Zbliża ludzi. Pokonuje granice i przestrzenie międzykontynentalne.

W obecnych czasach dostęp do muzyki jest powszechny. Każdy może słuchać nagrań w domu, w samochodzie, na spacerze, na plaży czy w jakimkolwiek innym miejscu. To właśnie powoduje, ze muzykoterapia z roku na rok pozyskuje sobie coraz większą popularność i rosną szeregi zainteresowanych.

Wielofunkcyjne atrybuty muzyki tworzą wielopłaszczyznową możliwość jej stosowania. Poczynając od zabawy w wieku dziecięcym, poprzez poszczególne etapy rozwoju muzyka towarzyszy człowiekowi i jest z nim w chwilach radości i zadowolenia, a także smutku i przygnębienia. Stanowi żywe tło naszego życia.

Dzięki temu staje się najbliższym przyjacielem niosącym radość i pomagającym człowiekowi w trudniejszych chwilach życia .
Jest niezbędna do  wytworzenia równowagi pomiędzy sferą przeżyć emocjonalnych, a procesami fizjologicznymi.
Tworzenie harmonii wewnętrznej wpływa na poczucia szczęścia, radości, uczucia miłości do siebie, innych ludzi, zwierząt, całej otaczającej nas przyrody i  otaczającego świata.

Specjalną formą muzykoterapii jest  runomuzykoterapia. Stanowi ona powiązanie harmonii  melodycznej zawartej w utworach muzycznych z energią znaków runicznych. Wzmacnia to  w znacznym stopniu skuteczność działania  na organizm.
Energie kosmiczne przywoływane przez znaki o specjalnych kształtach, kierowane są wraz z informacją uzdrawiającą za pośrednictwem specjalnie skomponowanej i dobranej muzyki bezpośrednio do leczonego organu, powodując konkretne uzdrawiające reakcje energetyczne.
 
Każdy znak runiczny odpowiada za prawidłowe działanie wybranych organów i narządów oraz powiązany jest z energią danego czakramu.
Przykładowo runa Raidho  odpowiada za narządy ruchu tj. stawy, ręce, nogi i powiązana jest z energią czakramów na dłoniach i stopach oraz z czakramem czwartym czyli serca. Prezentuje i stymuluje także gotowość do zmian.

Działając tym znakiem oraz odpowiednią muzyką, możemy skutecznie prowadzić terapie uzdrawiające.
Techniki uzdrawiania są zróżnicowane w zależności od istniejącego przypadku choroby, stopnia zaawansowania, stanu psychofizycznego pacjenta, wieku, stanu ogólnego organizmu.
Runomuzykoterapia jest formą rozbudowaną, łączącą wiele technik terapeutycznych takich jak:

– terapie ruchowe
    a-taniec runiczny
    b- gimnastyka runiczna
– terapie manualne
    a-rysowanie znaków na ciele
    b – nakładanie znaków na ciało
– audiowizualne
– chromatyczne
– oddechowe
– relaksacyjne
– medytacyjne itp…

Marek Strzałkowski.
Runoterapeuta. Zapraszamy na stronę www.runess.republika.pl
Info o warsztatach runicznych www.mojeezo.pl
     

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...