Nietrzymanie moczu po menopauzie

Szacuje się, że połowa kobiet po menopauzie cierpi na mniej lub bardziej natężone nietrzymanie moczu. Trudno dokładnie określić tę liczbę, ponieważ wiele osób wstydzi się tej przypadłości i nie zgłasza się z nią do lekarza. Zaburzenie wciąż pozostaje tematem tabu, mimo że znacząco pogarsza jakość życia, powoduje trudności w pracy, a także problemy w kontaktach towarzyskich. W szczególności w przypadku kobiet w starszym wieku prowadzi to do wycofania z życia społecznego oraz izolacji. Skazują się na społeczne osamotnienie, uważają bowiem, że przykra woń moczu razi osoby z ich otoczenia. Dodatkowo boją się przebywać w miejscach, w których nie mają zapewnionego szybkiego dostępu do toalety w razie wystąpienia incydentu nietrzymania moczu. Z czasem oddalają się od znajomych i rodziny, co może z czasem doprowadzić do depresji. Kolejnym problemem jest wielokrotne wstawanie do toalety w nocy i spowodowane tym zaburzenia snu. Tymczasem istnieje szereg produktów, za pomocą których można dyskretnie i skutecznie chronić się przed nietrzymaniem moczu. Zaliczają się do nich różnego rodzaju wkładki urologiczne i pieluchomajtki dostępne na rynku aptecznym.

Postacie inkontynencji

Najczęstsza postać, jaką przybiera nietrzymanie moczu, to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. W jego przypadku mimowolny, niekontrolowany wyciek pojawia się w momencie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas kaszlu, kichania, śmiania się czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. U kobiet istotną rolę odgrywa także osłabienie mięśni dna miednicy po ciążach i porodach. Nietrzymaniu moczu sprzyja także nadmierna masa ciała. Bywa również, że kilka czynników nakłada się na siebie, powodując inkontynencję.

Sposoby leczenia

Pierwszym krokiem do doprania skutecznej metody leczenia jest właściwa diagnoza. Konieczny jest bardzo dokładny wywiad lekarski zawierający szczegółowe informacje dotyczące zaburzeń oddawania moczu. Bardzo pomocne jest prowadzenie dzienniczka mikcji. Istotne jest także sprawdzenie, czy wraz z inkontynencją nie współwystępują takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby neurologiczne, osteoporoza, kamica czy infekcje układu moczowego. Dopiero na podstawie szczegółowych badań lekarz ustala sposób dalszego postępowania. Bez względu na wybraną formę leczenia, zauważalną poprawę jakości życia przynosi regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Również hormonalna terapia zastępcza, obok innych nieprzyjemnych skutków przekwitania, może łagodzić nietrzymanie moczu. Ostatecznym rozwiązaniem u osób, u których inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, jest przeprowadzenie zabiegu. W głównej mierze polega na ingerencji chirurgicznej w obrębie struktur miednicy mniejszej.

podobne wpisy

kondycja fizyczna

Sprzęt pomocniczy dla osób niepełnosprawnych – większy komfort życia

W dzisiejszym świecie technologia i innowacje odgrywają coraz większą rolę w poprawianiu jakości życia osób niepełnosprawnych. Dzięki postępowi w dziedzinie sprzętu pomocniczego wiele osób może cieszyć się większą niezależnością i samodzielnością w codziennym życiu. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom sprzętu pomocniczego, które są dostępne i jakie korzyści przynoszą osobom niepełnosprawnym. Wózki inwalidzkie i […]

Czytaj...
(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...