NIP, PESEL i inne identyfikatory

 

NIP – Numer Identyfikacji Podatkowej – jest dziesięciocyfrowym kodem nadawanym przez Urząd Skarbowy do identyfikacji podmiotów płacących podatki w Polsce. Pierwsze 3 cyfry stanowią kod Urzędu Skarbowego , który wystawia numer. Kolejne 6 to numery nadawane podatnikom, kolejno według zgłoszenia. Ostatnia cyfra to suma kontrolna. Posiadanie NIP przez podatnika jest obowiązkowe. Numer ten jest nadawany tylko raz w życiu, bez względu na rodzaj płaconych podatków.

 

PESEL – Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności – 11-cyfrowy numer jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Pierwsze 6 cyfr to data urodzenia w formacie rok (dwie ostatnie cyfry roku)-miesiąc-dzień. Kolejne 3 cyfry to numer serii (liczba porządkowa). Cyfra dziesiąta oznacza płeć osoby (cyfry parzyste to płeć żeńska, nieparzyste to płeć męska). Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna.

 

REGON – Rejestr Gospodarki Narodowej – dziewięciocyfrowy numer identyfikacyjny podmiotów gospodarki narodowej. Tworzony według klucza: 2 pierwsze cyfry to kod województwa, 6 kolejnych to cyfry numeru seryjnego, ostatnia to cyfra kontrolna. Od 1999 roku numer REGON może być uzupełniony o dodatkowe 5 cyfr (identyfikator jednostki lokalnej). Pozwala to rozróżnić jednostki należące do jednej firmy, ale znajdujące się na przykład w innych województwach. Pierwsze 9 cyfr pokrywa się z REGONem jednostki nadrzędnej a pozostałe 5 służy dokładnej identyfikacji .

 

ISBN (z ang. International Standard Book Number) – Międzynarodowy Standardowy Numer Książki – unikalny dziesięciocyfrowy numer książki. Każda edycja książki otrzymuje swój własny ISBN. Pierwsze 2 cyfry oznaczają język lub kraj pochodzenia (Polska ma numer 83). Kolejne 7 cyfr oznacza wydawcę i numer książki. Mały wydawca ma dłuższy numer wydawcy i mniejszą pulę na numery książek. Duży wydawca odwrotnie (jeśli ta pula zostanie wykorzystana, wydawca może otrzymać kolejną, z innym numerem wydawcy). Ostatnia z cyfr to cyfra kontrolna. 

 

Vene Goor
 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...