Obrazy do salonu – pomysł na oryginalną dekorację ściany

0

Przy urządzaniu salonu największą wagę przywiązuje się do mebli oraz kolorystyki wnętrza. Mało kto pamięta o wyeksponowaniu ściany za pomocą dekoracyjnego obrazu. Tego rodzaju dekoracja z pewnością nie zagraci aranżowanej przestrzeni. Za to wprowadzi do mieszkania przytulny nastrój, a u odwiedzających cię gości wzbudzi okrzyk zachwytu.

Obrazy dawniej i dziś

Obrazy są najbardziej wysublimowaną formą aranżacji wnętrza. Dawniej, były postrzegane jako ekskluzywna dekoracja ściany oraz miara prestiżu. Obecnie, ten stan rzeczy bardzo się zmienił – obrazy przestały być ozdobą wyłącznie luksusowych apartamentów. Można je spotkać w każdego rodzaju wnętrzach – mieszkaniach, biurach oraz innych publicznych przestrzeniach. Wato jednak podkreślić, że jednym z ciekawszych miejsc do prezentowania sztuki jest salon – najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie każdego domu.

Dekoracja na każdą kieszeń

Nie da się ukryć, że ręcznie malowane oryginały są zdecydowanie bardziej kosztowne niż grafiki, plakaty, tzw. oleodruki czy kanwy. Obecnie, rynek oferuje rozmaity wybór dekoracji, którymi można ozdobić mieszkalne wnętrza. Dzięki nieograniczonej dostępności tak wielu form obrazów, każdy może znaleźć dla siebie coś wyjątkowego.

Osoby, które dysponują odpowiednim kapitałem mogą pozwolić sobie na zakup prawdziwych dzieł sztuki, które są rozprowadzane przez galerie, domy aukcyjne i antykwariaty. W tego typu instytucjach można liczyć na bogatą ofertę malarstwa lub grafiki, które mają potwierdzone autorstwo.

obrazy

Obrazy a charakter wnętrza

Niegdyś obrazy można było kupić wyłącznie w galeriach sztuki. Dziś są ogólnodostępne, a ich różnorodność pozwala dopasować je do każdego wnętrza, zarówno w starym, jak i nowoczesnym stylu. Odpowiedni dobór obrazu na ścianę wymaga kreatywności. Nie musisz być znawcą sztuki, aby wiedzieć co budzi w tobie pozytywne skojarzenia. Kieruj się własnym gustem – w końcu to ty będziesz obcować na co dzień z zakupionym przez siebie obrazem.

Jeżeli mieszkanie ma minimalistyczny charakter, najlepiej postawić na obrazy, które są reprodukcjami sztuki awangardowej lub nowoczesnej. Można wybierać  też spośród współczesnych oleodruków z motywami abstrakcyjnymi. Miłośnicy klasycznych wnętrz powinni postawić na kanon sztuki dawnej – martwe natury, kompozycje kwiatowe czy pejzaże.

Przy wyborze obrazu dobrze zwrócić uwagę nie tylko na jego styl, ale także na kolorystykę. Najlepiej szukać połączeń takich barw, które ożywią przestrzeń. Dobieranie obrazów pod kolor ściany lub mebli nie jest trafionym pomysłem – wnętrze może sprawiać wrażenie monotonnego i bez wyrazu.

Lokalizacja obrazu na ścianie salonu

Przy wybieraniu dla obrazu miejsca na ścianie, należy pamiętać o zapewnieniu tzw. dojścia, które gwarantuje dodatkową ilość przestrzeni, umożliwiającej komfortowy odbiór dzieła. To rozwiązanie świetnie sprawdza się na dużych powierzchniach. W przypadku mniejszych mieszkań nieco trudniej uzyskać ten efekt, dlatego lepiej postawić na mniejsze formaty obrazów.

Jeżeli chodzi o sztukę współczesną, jednym z trendów jest stawianie obrazów na podłodze, zamiast wieszania ich na ścianie. Trzeba jednak przyznać, że jest to dość ryzykowna forma ekspozycji malarstwa czy grafiki. Nie sprawdzi się u osób z małymi dziećmi oraz w małych mieszkaniach, w których każdy wolny kąt jest na wagę złota.

Obrazy – oprawa i oświetlenie

Nie wszystkie obrazy muszą prezentować się w ramie, jednak warto podkreślić, że oprawa to nie tylko dopełniający element dekoracyjny, ale przede wszystkim ochrona dzieła sztuki przed zniszczeniem. Przy wyborze ramy powinno uwzględnić się stylistykę obrazu. Do malarstwa w starym stylu najlepiej sprawdzą się złocone ramy z bogatą ornamentyką, do nowoczesnego – cienkie i minimalistyczne w formie, najlepiej w stonowanej kolorystyce. Przy czym warto pamiętać, aby oprawa nie odwracała uwagi od samego obrazu oraz nie naruszała kompozycyjnego porządku całego wnętrza.

Na odpowiednią ekspozycję obrazu duże wpływ ma także oświetlenie. Każdy obraz, w zależności od pory dnia prezentuje się inaczej. Aby także po zmroku móc cieszyć się względami estetycznymi dzieła sztuki, dobrze zainwestować w profesjonalne oświetlenie. Najlepiej sprawdzają się do tego specjalistyczne kinkiety zapewniające ciepłą barwę światła, która w subtelny sposób podkreśli charakter każdego obrazu.

Podsumowanie

Obrazy są od lat najlepszym pomysłem na ozdobę ściany. Planujesz ożywić nimi swój salon? Poniżej możesz zapoznać się z przykładowym asortymentem, który możesz wykorzystać do swojej aranżacji:

https://www.leroymerlin.pl/ramy-obrazy-lustra/obrazy/obrazy-kanwy,a1299.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here