Pieniądze nie rosną na drzewie!

 

Często stare przekonania, które słyszałeś z czasów dzieciństwa lub wczesnej młodości podświadomie kierują twoim życiem i decyzjami lub ich brakiem. Wśród najczęściej spotykanych przekonań, które słyszałam od moich klientów było: "Trzeba pracować ciężko, by zarobić pieniądze"; "Nie możliwe by płacili ci dobrze za to co lubisz robić", "Czas to pieniądz – w rozumieniu: więc trzeba się spieszyć by je zarabiać", "Trzeba wiele czasu, by zdobyć pieniądze" – powiązanie czynnika upływającego czasu z ilością pieniędzy; "Nie stać cię było na to czy na tamto"; "Nie zasługiwałeś na więcej pieniędzy", by zadbać o twoje potrzeby i to co pragniesz, być może nie dawałeś sobie prawa by być bogatym hołubiąc cnotę ubóstwa i mając określone wyobrażenia nt. ludzi bogatych?Być może pochodzisz z bogatej rodziny, w której zawsze był dostatek pieniędzy i w lekki sposób były one wydawane, a gdy wszedłeś w życie dorosłe przyszło ci zderzyć się z rzeczywistością i uczyć się jak nimi zarządzać, tak by ci ich wystarczyło z miesiąca na miesiąc. 

 

Jakie są twoje przekonania na temat pieniędzy? Możesz wziąć teraz kilka głębokich wdechów i wydechów, zrelaksuj się i zapisz dla siebie wszystko to co przychodzi ci do głowy nt. pieniędzy, to co najczęściej słyszałeś na ich temat. Jakie są twoje przekonania nt. zasługiwania na pieniądze, miłość i czas potrzebny na ich zdobycie?

 

Specjalnie zapisałam powyższe sformułowania nt. pieniędzy w takiej formie, by nie programować ich w teraźniejszości.

 

Jak traktujesz pieniądze: czy jak zło konieczne? Czy jak coś o co trzeba zabiegać, jakbyś zabiegał o względy ukochanej osoby? Czy traktujesz je neutralnie i są ci obojętne? Być może ciągle narzekasz, że masz ich za mało?

 

Pieniądze trzymają się tego kto potrafi nimi gospodarować, zarządzać, gromadzić, pomnażać i dzielić się obfitością. Pamiętam rozmowę z kobietą na sesji coachingu, której pragnieniem było być bogatą i czuć się bezpiecznie. Po zadaniu jej serii pytań, okazało się że jej doświadczenia z dzieciństwa mocno wpływały na to jak traktuje pieniądze dzisiaj. Doświadczała braków pieniędzy jako dziecko, a gdy ich miała więcej w życiu dorosłym natychmiast wydawała je jak najszybciej kupując najdroższe rzeczy jakich zapragnęła. Zapytałam: czy myślisz, że bez nauczenia się zarządzania pieniędzmi, którymi dysponujesz w ciągu miesiąca jesteś w stanie przyciągnąć większe bogactwo? Odpowiedź brzmiała oczywiście: Nie. Sama stwierdziła, że gdyby dostała teraz kilka milionów też by je bardzo szybko wydała – roztrwoniła. Zatem przyzwyczajenia i wzorce zachowań rządziły jej zachowaniem. Zanim większe bogactwo przyjdzie do ciebie naucz się gospodarować tym co masz w danej chwili, a następnie mądrze pomnażać to co zaoszczędzisz systematycznie w każdym miesiącu. Świadoma zmiana negatywnych przekonań nt. pieniędzy i mentalne pozwolenie sobie na bogactwo to praca wewnętrzna na drodze rozwoju osobistego – profesjonalny coaching może być w tym bardzo pomocny.

 

Jeśli zechcesz dokonać zmian weź pod uwagę trzy kolejne kroki:

 

1. Uświadomienie sobie swoich przekonań nt. pieniędzy

 

2. Zmiana przekonań

 

3. Pielęgnowanie nowych przekonań

 

Punkt pierwszy być może wykonałeś już w trakcie czytania powyższego teksu, teraz zamień każde z tych przekonań na pozytywny komunikat.

 

Np."Pieniądze nie Rosną na drzewie" możesz zamienić na "Pieniądze przychodzą do mnie z łatwością" lub "Zarabiam pieniądze z przyjemnością"

 

Pamiętam pewna kobieta podjęła się następującego zadania, by napisać 50 razy nowe przekonanie i rozwiesić je w całym mieszkaniu na kartkach w widocznych miejscach jako świadomy krok w kierunku zmiany przekonania. Opowiadała, że gdy pisała to zdanie wręcz czuła agresję i złość. Tak głęboko miała zakodowany program ubóstwa, że pojawiło się mnóstwo negatywnych emocji przy zmianie tego przekonania na "jestem bogatą kobietą i czuję się bezpiecznie…itd" Po pewnym czasie nowe przekonanie zaczęło sprawić jej przyjemność i podchodziła do niego z większą akceptacją.

 

Mariusz trafił do mnie w momencie gdy jego życie było na zakręcie – miał za sobą nieudany biznes, rozpad związku, długi, zmiana pracy. W trakcie sesji wyraźnie zobaczył swoje przekonania nt. pieniędzy i możliwości zdobycia dobrej pracy. Uświadomił sobie, że potrzebna jest "jego wewnętrzna zgoda" jak to określił na zarabianie pieniędzy. Jego sabotażysta próbował kierować jego myśli w innym kierunku, na przekonania nt. pieniędzy, które wyniósł jeszcze z czasów dzieciństwa, przejęte od rodziny. Takie jak: "pieniądze trzeba zarabiać bardzo ciężko, a ci którzy zarabiają dużo to kombinatorzy itd…, pieniądze są brudne, pieniądze to temat wstydliwy, nieczysty, z którym nie daję sobie rady."

 

Przekonania jego były przyczyną niestabilnej sytuacji finansowej i płynności finansowej oraz tego na ile pozwalał sobie na dobrze płatną pracę. Już niebawem miał możliwość podjęcia pracy za granicą i robienia tego co kocha za dobre pieniądze, które pomogą mu zrealizować swoje marzenia. Zaproponowałam Mariuszowi wykonanie serii ćwiczeń jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną, które pomogły mu w uwolnieniu blokad wewnętrznych związanych z pieniędzmi i ich przyjmowaniem. Ćwiczenia, które sumiennie wykonał plus przygotowanie się do rozmowy pomogły mu z sukcesem być najlepszym kandydatem. Jeszcze tego samego miesiąca Mariusz szykował się do wyjazdu i podjął pracę!

 

W moich doświadczeniach to był jeden z krótszych coachingów jakie odbyłam, a jednocześnie bardzo skuteczny, dający szybkie rezultaty. Nastąpiła zmiana jego postawy wobec życia: przejęcie odpowiedzialności za tworzenie wszystkiego co się w jego życiu wydarza, zamiast czekać co życie przyniesie.

 

"U mnie wszystko OK dalej jak w czarodziejskim kalejdoskopie , co sobie wymyślę i nad tym popracuję, powtarzam popracuję to się kreuje. Serdecznie jeszcze raz dziękuję za odświeżone znaki drogowe na mojej drodze życiowej." – napisał po kilku miesiącach. Powoli zaczynał odczuwać coś co ludzie zaczynają nazywać spełnieniem. Najważniejszą rzeczą jakiej się nauczyłem w ostatnich chyba dwóch latach to, że szczęście jest stanem umysłu. A wszystko co jest potrzebne do osiągnięcia tego stanu mam w sobie. Napisał we wrześniu 2007 Mariusz wraz ze zgodą na publikację artykułu "Marzenia spełniają się po 50tce!"

 

Jakie są Twoje czytelniku przekonania nt. pieniędzy i jak bardzo chcesz je zmienić by spełnić swoje marzenia?

 

Jeśli zainteresowała ciebie ta tematyka zapraszam do tygodniowych inspiracji, w których na bieżąco pojawiają się informacje o moich nowych artykułach z zakresu rozwoju osobistego i zawodowego, felietonach nt. coachingu. Wystarczy wysłać email na ap@ci.biz.pl o treści "proszę o tygodniowe inspiracje(tm) gratis". Twoje dane traktowane są jako poufne i w każdej chwili możesz je wycofać.

 

Agnieszka Przybysz

 ap@coachinginstitute.biz

 

Profesjonalny Coach ™

coaching osobisty, kariery,

menedżerski, biznesowy, grupowy

 

Profesjonalny Coaching jest prostą i efektywną formą rozwoju osobistego. Jest to współpraca pomiędzy Coachem, a Klientem indywidualnym lub zespołem, firmą, organizacją, aby osiągnąć rezultaty jakich pragniesz zarówno w biznesie jak i życiu osobistym – realizując wyznaczone cele.

Copyright 2008 Coaching Institute www.CoachingInstitute.biz, www.ci.biz.pl,

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...