Proces czytania

 

Percepcja to etap wstępny, w którym potrzebne są pewne warunki fizyczne pozwalające na postrzeganie pisma czyli m.in. dobry wzrok i sprawnie działający mózg.

 

Recepcja to rozumienie tego, co się czyta, osadzenie informacji w systemie wiedzy i wartości jednostki i ewentualne ich zapamiętywanie.

 

Do tych dwóch podstawowych terminów, profesor dodał także dwa inne: interioryzację i eksterioryzację.

 

Interioryzacja to nie tylko przyjęcie komunikatu, ale też uwierzenie mu i uznanie jego przesłania za swoje.

 

Eksterioryzacja to nie tylko przyjęcie poglądów, ale też ich uzewnętrznienie próbą życia wg przyjętych zasad.

 

Według tych wszystkich terminów należy nie tylko czytać książki ze zrozumieniem, ale też stosować wiedzę w nich zawartą w życiu. Oczywiście stosując zasadę wyboru zgodnie z własnym sumieniem. Na mojej stronie jest książek bez liku, zarówno tych tradycyjnych jak i elektronicznych. Wyboru każdy dokonuje samodzielnie, ale jeśli w ogóle nie czytasz, to skąd czerpiesz inspirację do życia? Może warto zastanowić się nad źródłem naszych działań?

 

Katarzyna Gajkowska 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

  Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

  Czytaj...
  (fem)akademia

  Sukienki – dlaczego warto nosić, na co zwracać uwagę i gdzie kupić?

   Modne sukienki doskonale sprawdzą się, jako codzienne stylizacje. Niezależnie od tego, czy wybierzesz sukienki midi czy też sukienki mini lub maxi, wszystkie możesz wykorzystać na co dzień, wystarczy tylko dobrze dobrać do nich dodatki. Dlaczego warto mieć w swojej szafie chociaż kilka sukienek? Na co zwrócić uwagę gdy szukasz sukienki dla siebie? Jakie są zalety […]

   Czytaj...
   (fem)akademia

   Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

    Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami.

    Czytaj...