Sosna aromatyczna przyjaciółka człowieka

 
Pojawiła się w mitologii greckiej i rzymskiej. Jej szyszka, symbolizująca płodność i żywotność to jeden z atrybutów boga sztuki lekarskiej Asklepiosa oraz Dionizosa, boga dzikiej natury i winorośli. Drzewo to poświęcono także greckiej Bogini Matce.
 
Dla Słowian sosna była przedmiotem używanym podczas Święta Wiosny. Jej gałęzie obnoszono po domach, aby przysporzyć szczęścia mieszkańcom. To także święte drzewo demona Boruty, władcy lasu i opiekuna zwierząt. Wierzono, że zamieszkuje on starą sosnę.
 
Dziś chętnie, zwłaszcza podczas Świąt Bożego Narodzenia, wkładamy gałązki sosny do flakonów, gdyż jej aromatyczna woń działa bardzo pozytywnie na wszystkich domowników.
 
Po dzień dzisiejszy wykorzystuje się terapeutyczne właściwości tego pięknego drzewa. Już krótki pobyt w sosnowym lesie, nastraja pozytywnie i dodaje energii witalnej. Igliwie drzewa używane jest do sporządzania nalewek i wyciągów w chorobach dróg oddechowych. Nalewkę ze świeżych pąków lub młodych pędów stosuje się w zaburzeniach metabolizmu. A w sprzedaży obok miodu spadziowego, ze spadzi drzew iglastych, w tym także sosny, występuje również miód sosnowy.
 
Olejek sosnowy otrzymywany jest z igieł i gałązek sosny zwyczajnej występującej w Europie północnej,  Azji i obu Amerykach. Najlepszy olejek otrzymuje się wiosną i latem. Jest składnikiem wielu syropów przeciwkaszlowych. Działa pobudzająco i odświeżająco, zwiększa odporność organizmu. Wykorzystywany jest przy leczeniu infekcji dróg oddechowych, kaszlu, astmy, grypy, zapalenia zatok, infekcji dróg moczowych, ociężałości umysłowej. Kąpiele i masaż z użyciem olejku działają wzmacniająco i lekko pobudzająco na organizm. Dlatego polecane są osobom zmęczonym i starszym. Olejek posiada charakterystyczny świeży, leśny zapach.
 
Receptury Dr Beta® z użyciem olejku sosnowego:

Katar, Kaszel
Olejek sosnowy 3 krople
Olejek manuka 2 krople
Stosować do inhalacji raz dziennie do ustąpienia objawów.
Olejki należy wkropić do miski z wrzątkiem i nachylić głowę nad roztworem przykrywając ją ręcznikiem, Opary wdychamy przez 5-10 minut.
 
Masaż i kąpiel z użyciem olejku sosnowego
Olejek sosnowy 3 krople
Olejek tymiankowy 2 krople
Olejki należy wkropić na jedną łyżkę stołową oleju roślinnego i wykonać miejscowy masaż klatki piersiowej, wieczorem przed snem. Taką samą mieszankę można stosować do kąpieli przed snem.
 
Dezynfekcja i odświeżanie powietrza

Olejek sosnowy 5 kropli
Olejek mięty pieprzowej 3 krople
Olejek goździkowy 2 krople
Olejki używać w kominku aromaterapeutycznym.
 
Uwaga:
Olejek sosnowy łatwo się utlenia, dlatego należy przechowywać go w szczelnie zamkniętych butelkach, najlepiej w lodówce. Olejek utleniony o ostrym zapachu terpentyny nie może być stosowany na skórę.

Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!
DR BETA
www.drbeta.pl

Literatura
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Władysław S. Brud, Iwona Konopacka, Pachnąca Apteka, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2010

podobne wpisy

zabiegi

Jak nakładać puder do twarzy i jakie są jego rodzaje?

Puder do twarzy jest kosmetykiem służącym do matowania skóry, nadawania jej jednolitego kolorytu oraz utrwalenia makijażu. Istnieją różne rodzaje pudrów, które mogą być stosowane w zależności od preferencji i potrzeb. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pudrów jest puder do twarzy, który jest dostępny zarówno w formie sypkiej, jak i prasowanej. Puder transparentny Puder transparentny jest idealny […]

Czytaj...
(fem)uroda

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok z… ORIENTANĄ!

Czy wiesz, że filtr przeciwsłoneczny to twój #musthave w kosmetyczce przez cały rok? Nie tylko wiosną, czy latem, kiedy promienie słoneczne padają bezpośrednio na naszą twarz. Pamiętaj, że promieniowanie UVA dociera do naszej skóry przez cały rok, nawet w chłodniejszych miesiącach. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie, uszkadza kolagen i elastynę oraz wyzwala większą ilość wolnych rodników. Przyczynia […]

Czytaj...
(fem)uroda

 WAKACYJNY EFEKT GLOW

To właśnie latem, staramy się jak najlepiej dbać o swoją skórę, co często wiąże się z odkrywaniem części ciała, które jesienią i zimą przykrywamy ciepłymi swetrami. Opalamy się na plaży, odsłaniamy ramiona, nogi, cieszymy się wakacyjnymi temperaturami. Na pierwszym miejscu stawiamy pielęgnację połączoną z… Efektem GLOW! 

Czytaj...