Sposób na rozwój i sukces

 

Zaczęło się od tego, że coach (w dosłownym tłumaczeniu z ang. trener) motywował drużynę sportową, by osiągnęła wyznaczony cel i zwycięstwo w meczu lub rywalizacji sportowej. Stąd nazwa coach przeniosła się na inne sfery życia.
 

Ale co to jest
Na początek zdefiniujmy, czym właściwie jest coaching. – Coaching to prosta, lecz efektywna forma rozwoju osobistego, gdzie klient i coach tworzą alians, który promuje i podtrzymuje rozwój osobisty i kompetencje klienta – tłumaczy Agnieszka Przybysz. – Jest jak osobisty trener, który pomaga ci zidentyfikować problemy, ustalić cele i zachęcić cię do podjęcia działań, aby osiągnąć lepsze rezultaty. Coach doprowadza klienta do znalezienia własnych rozwiązań i odpowiedzi w procesie zmian na drodze rozwoju osobistego i zawodowego. Coach ma pomóc przejść od stanu faktycznego do sfery oczekiwań i często marzeń, zlikwidować rozbieżności i zmotywować np. do szybszej realizacji obranej ścieżki kariery zawodowej. Ponadto podpowiada, jak usprawnić kontakty z innymi ludźmi albo jak zwiększyć satysfakcję z pracy. Coaching ma także zastosowanie na polu biznesu np. pomaga menedżerom sprawniej kierować ludźmi, a raczej wydobyć i aktywować w swoich podwładnych to co w nich najlepsze, by z własnej inicjatywy i kreatywności wykonali powierzone im zadania. Ma lepiej ich rozumieć (najlepiej jak coachowie kadry zarządzającej mają już doświadczenie kierownicze). Natomiast kierownicy zespołów mogą prowadzić coaching w stosunku do swoich pracowników, aby np. zwiększając wydajność zespołu.
 

Karierę i rozwój
W jaki sposób możemy się odnaleźć w świecie coachingu? Z jednej strony, to dla nas szansa na pracę. – Warto zostać coachem, ponieważ stale wzrasta zapotrzebowanie na bardziej zindywidualizowane i pogłębione wsparcie, aniżeli to, jakiego dostarczają np. szkolenia z jednej, a doradztwo z drugiej strony. Coaching ma charakter uniwersalny, dzięki czemu jest wykorzystywany zarówno w biznesie, sporcie, polityce, edukacji, jak też w rozwoju osobistym (personal-coaching).
Wreszcie, to także okazja do rozwoju osobistego. – Połączenie coachingu osobistego z coachingiem kariery daje wspaniałe możliwości odkrycia własnych predyspozycji, zdefiniowania celu życiowego, zdobycia umiejętności stawiania celów i ich realizacji, utrzymania motywacji i odkrycia wartości, przekonań oraz przełamania negatywnych ograniczeń, które często są przeszkodą w osiągnięciu sukcesu w wielu dziedzinach życia – mówi Agnieszka Przybysz profesjonalny coach z Coaching Institute. Poza tym, umiejętności coacha są przydatne w różnych dziedzinach życia, także w rodzinie, partnerstwie, relacjach z dziećmi.
 

Solidne przygotowanie
Niezależnie od tego jaką drogę wybierzemy, jeżeli planujemy związać się z coachingiem, będziemy musieli się solidnie przygotować.
– Warto rozpocząć przygodę z coachingiem od własnego doświadczenia z coachingiem osobistym: dobry coach opiera się na własnych doświadczeniach w rozwoju osobistym – mówi Agnieszka Przybysz profesjonalny coach z Coaching Institute. – Odbycie własnego coachingu u doświadczonego coacha, który ma sukcesy w swojej pracy, i nauczenie się od niego jest bardzo korzystne. Każdy dobry coach ma lub miał swojego coacha….
Wybierając kurs lub szkołę, warto zwrócić uwagę, czy ma akredytację i czy kursy są prowadzone przez coachów z doświadczeniem praktycznym. Solidne przygotowanie to także doświadczenie.
 

Kto się nadaje
Zastanawiając się nad wyborem zawodu coacha, musimy oprócz zdobytej wiedzy i doświadczenia posiadać jeszcze kilka niezbędnych cech. Przede wszystkim wysokie umiejętności interpersonalne. Umiejętność pracy z ludźmi, empatia, ciekawość i cierpliwość, otwartość i umiejętność słuchania są niezbędne. Także elastyczność w procesie coachingu, nastawienie na współpracę i partnerstwo w dążeniu do wyznaczonego celu przez klienta – dodaje Agnieszka Przybysz

To tylko niektóre niezbędne cechy. Jeżeli jednak nie lubimy pracy ludźmi, jesteśmy nieśmiali, nie potrafimy rozmawiać, coaching nie jest dla nas. Przecież musimy umieć pomagać innym.
Grażyna Jancik Copyright i źródło: Magazyn Akademicki Eurostudent
Agnieszka Przybysz, profesjonalny coach z Coaching Institute (www.coachinginstitute.pl)
Sesje coachingu mogą odbywać się zarówno jako osobiste spotkania, jak i przez telefon, co przy obecnej technologii otwiera zupełnie nowe możliwości efektywnego wykorzystania czasu oraz zniwelowania poczucia dystansu między miastami. Z moich doświadczeń efekty coachingu przez telefon są równie wspaniałe, jak i coachingu w trakcie osobistych sesji.

Jakie są kryteria wyboru właściwego coacha?
Odpowiada Agnieszka Przybysz, profesjonalny coach z Coaching Institute (www.CoachingInstitute.pl)
1. Ile płatnych godzin stricte coachingu przeprowadził? (nie konsultacji, nie terapii, nie doradztwa, nie szkolenia)
2. Ilu klientów obsłużył w zakresie coachingu i w ciągu jakiego czasu?
3. Jakie akredytowane szkoły coachingu ukończył?
4. Czy coach pracuje w zgodzie z kodeksem etycznym?
5. Sprawdź referencje i opinie innych klientów dostępne najczęściej na stronie internetowej coacha lub w formie pisemnej na spotkaniu.
6. Czy pracuje w zawodzie coacha na pełen etat czy też jest to jego dodatkowe zajęcie? Jakie jest główne zajęcie coacha?
7. Czy coach przechodził lub przechodzi swój własny proces coachingu?
8. Dodatkowo, jeśli potrzebujesz więcej informacji po spotkaniu z coachem, poproś o możliwość porozmawiania z jednym z klientów.
9. Czy coach posiada certyfikaty? Są one mile widziane, ale nie wymagane w Polsce, patrz doświadczenie pkt. 1,2, 3 łącznie.
10. Coach ma być ekspertem w coachingu, a nie w branży, czy zawodzie klienta (to konsultant-doradca powinien być znawcą branży, w której pracuje klient).
11. Dopasowanie na planie wibracji energii, niektórzy nazywają to „chemią”.
 

 

Copyrigts Agnieszka Przybysz Caoching Institute

Artykuł może być powielany wyłącznie za pisemną zgodą autora ap@ci.biz.pl

Prawa autorskie 2008 Agnieszka Przybysz, CoachingInstitute.biz; www.ci.biz.pl 

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...