Sushi i jego ogromna popularność

Sushi to japońska potrawa złożona z gotowanego ryżu, który jest zaprawiony octem ryżowym. Ponadto, w skład sushi wchodzą przeróżne dodatki, począwszy od przeważnie surowych owoców morza, ryb i wodorostów po kawałki warzyw, owoców czy też ziarno sezamowe.

Sama potrawa ma ponad 1000-letnią tradycję i na przestrzeni wieków niewiele się w sumie zmieniała. Tradycyjne sushi spożywa się palcami lub pałeczkami. Do potrawy podaje się sos sojowy do maczania, zielony chrzan japoński wasabi o bardzo intensywnym smaku oraz imbir. Imbir podaje się w postaci marynowanej i spożywa pomiędzy różnymi rodzajami potrawy, by oczyścić kubki smakowe. Jako napój najlepiej sprawdza się zielona herbata.

Jak przygotować sushi?

Przygotowanie sushi nie jest procesem trudnym. Wymaga tylko nabycia pewnych elementów (chociażby maty bambusowej do zwijania rolek), jak i stałych składników (sos sojowy, marynowany imbir).

Najważniejszym elementem sushi, decydującym o jego smaku i niepowtarzalnych walorach estetycznych jest ryż i jego umiejętne ugotowanie oraz zaprawienie octem ryżowym. Przygotowując domowe sushi nie warto iść na skróty, tylko zakupić specjalny ryż do sushi i przyrządzić go zgodnie z przepisem, płucząc go wielokrotnie przed ugotowaniem.

Natomiast odnośnie zawartości już samego sushi, to mamy tutaj zupełną dowolność i tylko nasza fantazja oraz poczucie smaku decydują o tym, czy połączymy wędzonego tuńczyka z zielonym ogórkiem czy avocado.  A może zdecydujemy się na surowego łososia w zestawie z bananem i czerwoną papryką? Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w naszym sushi umieścić inne owoce morza w miejsce ryb.

Jakie są rodzaje sushi?

Występuje bardzo dużo rodzajów sushi i można je podzielić w przeróżny sposób. Oto najpopularniejsze z nich:

  • nigiri – formowana w dłoni, jedna z popularniejszych postaci sushi; składa się z porcji ryżu i kawałka ryby bądź owoców morza; do zjedzenia jednym kęsem;
  • maki – inaczej sushi zwijane; podawane w formie wałeczków ryżu owiniętych prasowanymi algami (nori); wewnątrz wałeczka znajdują się dodatkowe składniki: ryby, owoce morza, warzywa, sezam; do zawijania tego sushi używa się bambusowej maty;
  • chirashi – podawane w miseczce z ryżem i ułożonymi kawałkami grzybów, omletu, krewetek, ryb, krabów, warzyw, itd.; 

Samo sushi zdobyło niesamowitą popularność w krajach zachodnich, będąc cenioną potrawą za niepowtarzalny smak, jak i też niską kaloryczność. Bardzo istotnym jest to, by sushi spożywać świeże. W japońskich restauracjach sushi przygotowuje się po dokonaniu zamówienia.

podobne wpisy

Jamie Oliver 5 Składników po śródziemnomorsku
odżywianie

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku”

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku” trafi na półki polskich księgarni już 11 października! Po bestsellerowych „5 składnikach”, które sprzedały się na całym świecie w liczbie 3,3 miliona egzemplarzy, Jamie Oliver powraca, by celebrować śródziemnomorskie smaki z wykorzystaniem sprawdzonej pięcioskładnikowej formuły. „5 składników po śródziemnomorsku” przeniesie cię w słoneczny klimat Grecji, Francji, […]

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...