Zdrowa dieta może powodować problemy stomatologiczne

 
Od wielu lat powszechnie funkcjonuje pojęcie „choroby XXI wieku”, określające globalnie szerzące się, powszechnie znane choroby spowodowane rozwojem cywilizacji. Są to choroby nowotworowe, uzależnienia, problemy psychologiczne jak i stres. Zazwyczaj choroby jamy ustnej nie stanowią zagrożenia życia, lecz stają się one na tyle powszechne, że nie można ich lekceważyć. Coraz więcej osób odczuwa dyskomfort związany ze stanem swoich zębów, lecz nie zdaje sobie sprawy, że ignorowanie go może stanowić ryzyko dalszych schorzeń i niedogodności.
 
Kwasowa erozja szkliwa jest problemem współczesnym. Polega na utracie twardości szkliwa pod wpływem działania substancji o kwaśnym odczynie. Rozpoznajemy ją m.in. po tym, że szkliwo staje się przezroczyste, a na zębach pojawiają się brzydkie przebarwienia i bruzdy. Wiele osób, które dbają o codzienną higienę jamy ustnej dostrzegając tego typu zmiany nie może zrozumieć, czym są one powodowane.
 
Co powoduje kwasową erozję szkliwa?

Paradoksalnie przyczyną są pokarmy i napoje stanowiące podstawę tzw. zdrowej diety. Naturalne kwasy obecne w sokach owocowych, surowych owocach, dressingach do sałatek, tabletkach do ssania z witaminą C, napojach gazowanych czy winie, zmiękczają szkliwo, w efekcie przyczyniając się do jego ścierania.
 
A przecież sok pomarańczowy, woda z cytryną, warzywa czy lampka wina są stałym elementem naszej kuchni. Jednak nie trzeba z nich rezygnować! Najważniejsza jest profilaktyka. W trosce o zdrowie zębów stworzono wyjątkową linię Sensodyne ProSzkliwo, w której skład wchodzą:
 
pasta Sensodyne ProSzkliwo
Wzmacnia Szkliwo z fluorkiem, specjalnie opracowana na wzmocnienie szkliwa. Chroni szkliwo przed niszczącym działaniem kwasów z pożywienia. Zapewnia remineralizację szkliwa i ochronę przed próchnicą.

pasta Sensodyne ProSzkliwo Delikatne Wybielanie, która skutecznie wzmacnia i utwardza szkliwo, chroni zęby przed szkodliwym działaniem kwasów, a jednocześnie przywraca zębom naturalną biel.

pasta Sensodyne ProSzkliwo dla Dzieci z fluorkiem, opracowana przy udziale lekarzy dentystów, by wzmacniać zęby dzieci. Chroni szkliwo przed niszczącym działaniem kwasów z pożywienia. Zapewnia remineralizację szkliwa i ochronę przed próchnicą.

Sensodyne ProSzkliwo Płyn, specjalnie opracowany na wzmocnienie szkliwa zębów. Dzięki zawartości fluorku, chroni przed próchnicą. Posiada bezpieczne dla zębów pH i nie zawiera alkoholu.

Jak dbać o piękne zęby?
Pamiętając o kilku zasadach, nadal można się cieszyć ze zdrowej diety i przyjemności, a także uniknąć wielu kosztownych zabiegów stomatologicznych:
– używaj regularnie pasty do zębów Sensodyne ProSzkliwo Delikatne Wybielanie, która wzmacnia i utwardza szkliwo, chroni zęby przed szkodliwym działaniem kwasów, a jednocześnie przywraca im naturalną biel;
– unikaj powolnego sączenia soków lub napojów gazowanych;
– utrzymuj odpowiedni stopień nawodnienia organizmu – odwodnienie powoduje spadek produkcji śliny, a w konsekwencji osłabienie ochrony przed erozją zębów;
– unikaj mycia zębów natychmiast po spożyciu kwaśnych pokarmów i napojów — to właśnie wtedy szkliwo jest najbardziej podatne na ścieranie;
– delikatnie, lecz dokładnie szczotkuj zęby szczoteczką o miękkim lub średnio twardym włosiu;
regularnie odwiedzaj lekarza dentystę.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

  DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług. To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

  Czytaj...
  (fem)zdrowie

  Tarczyca i jod

   Spójrzmy na całą listę objawów: przewlekłe zmęczenie, osłabienie, senność, problemy z koncentracją i pamięcią, stany depresyjne, łatwe marznięcie, suchość skóry, łamliwe włosy, nieregularne miesiączkowanie… Czy nie brzmi to znajomo? Przyczyna może być jedna: niedoczynność tarczycy.

   Czytaj...
   (fem)zdrowie

   Sesja zimowa – to nie musi być trudne!

    Kiedy dni są krótkie, przyroda dawno już zapadła w sen zimowy, a pogoda zachęca do skulenia się pod kocem z kubkiem herbaty, trudno jest skupić się na nauce. Co w takich okolicznościach możemy zrobić, aby wspierać koncentrację i z energią podejmować codzienne wyzwania? Istnieją sposoby, które zmotywują studentów do wielkich czynów!

    Czytaj...