Życie prywatne władców polskich.

Iwona Kienzler
STANISŁAW AUGUST. MĄŻ WSZYSTKICH ŻON
 
Wydawca: Bellona
EAN 9788311121706
240 stron
format 145×205 mm
oprawa miękka
 
Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski, zwany często poufale królem Stasiem, znany jest z obiadów czwartkowych, budowy Łazienek, swojego niebagatelnego wkładu w uchwalenie Konstytucji 3 maja i utworzenie Komisji Edukacji Narodowej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że był to bardzo „romansowy” monarcha, a w kwestii podbojów kobiecych mógł śmiało rywalizować ze współczesnym mu słynnym uwodzicielem – Casanovą.
 
Samo bycie królem było elementem wzbudzającym zainteresowanie płci przeciwnej, gdyż władza jak wiadomo jest bardzo silnym afrodyzjakiem, ale Poniatowski podobał się też paniom jako przystojny mężczyzna, dżentelmen pełen kurtuazji i wspaniały kochanek. Powodzeniem u kobiet cieszył się jeszcze przed wstąpieniem na tron, a jako 25-letni dyplomata na dworze rosyjskim został kochankiem wielkiej księżnej – Katarzyny, późniejszej imperatorowej.
 
Stanisław August, w stosunku do wszystkich swoich kochanek, zarówno tych z którymi łączył go przelotny romans, jak i długoletni związek, był czuły, dyskretny i hojny. Łożył na utrzymanie ich dzieci, a mężom swych metres, nie skąpił zaszczytów, stanowisk i orderów.
 
Wśród jego kochanek znajdowała się caryca Katarzyna II, jak również bogate szlachcianki z możnych rodów, ale także panie w różnym wieku skromniejszego pochodzenia. Nie szukał kobiet o niebiańskiej urodzie, ale interesujących, takich które mogły go zaciekawić i zafascynować. Czasy, w których przyszło mu żyć, to okres rozluźnienia obyczajów seksualnych, lekkiego traktowania przysiąg małżeńskich. Dlatego możliwe jest, że Stanisław August był ojcem całkiem sporej gromadki dzieci z różnymi kobietami, bowiem liczbę jego kochanek szacuje się nie na kilkadziesiąt, ale kilkaset. Kilka z nich było jego wieloletnimi przyjaciółkami, niektóre odwracały się od niego po zakończonym romansie, ale z większością z nich pozostawał w dobrych stosunkach, dbając o nie i troszcząc się o ich dzieci, o ile zaszła taka potrzeba.
 
Jak wiadomo, Stanisławowi Augustowi nie udało się zapobiec rozbiorom Polski i jej wymazaniu
z mapy Europy, można więc postawić tezę, że nie sprawdził się jako król. Nie miał też szansy sprawdzić się jako mąż, bo nigdy oficjalnie nie poślubił żadnej kobiety, ale z pewnością sprawdził się jako kochanek i uwodziciel. Zachwycając się losami i przygodami słynnego włoskiego uwodziciela Casanovy, nie zapominajmy więc o królu Stasiu, namiętnym mężu wielu, wielu dam.
 
O autorce:
IWONA KIENZLER autorka ponad sześćdziesięciu książek – publikacji non-fiction
z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu. Historia opisywana w książkach Iwony Kienzler to historia widziana oczyma kobiet.

Już wkrótce:

Iwona Kienzler
WIERNY MĄŻ NIEWIERNYCH ŻON.  WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO

format 145×205 mm
objętość  248 stron
oprawa miękka
data premiery: 19.01.2012
cena detaliczna 35 zł
EAN 9788311122093
 
Władysława Jagiełłę znają wszyscy Polacy, jako jednego z najwybitniejszych władców
w naszej historii, pogromcę Krzyżaków pod Grunwaldem i założyciela wielkiej dynastii, która rządziła Polską przez dwieście lat. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten z natury skromny, zrównoważony człowiek i wierny mąż, który bardziej niż rozkosze alkowy cenił sobie… polowania, miał poważne kłopoty małżeńskie.
 
Jagiełło był czterokrotnie żonaty, a trzy jego żony, włącznie z Jadwigą, późniejszą świętą kościoła katolickiego, były oskarżane o zdradę. Jego poddani byli świadkami kolejnych seksafer z udziałem królewskich małżonek. Trzeba pamiętać, że sprawy małżeńskiej wierności żon monarchów miały wówczas bardzo poważne znaczenie, w grę wchodziło bowiem prawo do sukcesji tronu. Nic dziwnego, że domniemanymi romansami pań Jagiełłowych interesowano się nie tylko w Polsce, ale także w ówczesnej Europie. Najwięcej problemów w tej kwestii sprawiła królowi jego ostatnia żona i matka następcy tronu Zofia Holszańska, młodsza od swego męża o ponad pół wieku.
 
Iwona Kienzler
MOCARZ ALKOWY. MIŁOŚCI I ROMANSE AUGUSTA II MOCNEGO

format 145×205 mm
oprawa miękka
data premiery: 26.03.2012
ISBN/EAN  9788311122277
 
August II z saskiej dynastii Wettinów
, zwany przez potomnych Mocnym, rządził Rzeczpospolitą Obojga Narodów przez 36 lat, przerwane dwuletnim okresem wymuszonej abdykacji. Wettin cieszył się sławą wojownika obdarzonego brawurą i odwagą, ale nie miał ani zmysłu stratega, ani cech przywódczych. Okazuje się też, że wbrew ogólnemu mniemaniu, wiele wysiłków poświęcił na ratowanie Polski, która już wtedy chyliła się ku upadkowi; niestety, bezskutecznie. Nigdy nie spełnił swego największego marzenia i nie zdobył władzy, jaką miał „Król Słońce”, Ludwik XIV, jednak w jednej kwestii nie tylko dorównał, ale nawet przewyższył swego politycznego idola: w liczbie spłodzonych dzieci. 
 
Historycy szacują, iż August II Mocny spłodził od 300 do 360 potomków, aczkolwiek on sam przyznawał się do ojcostwa zaledwie 11 z nich. Jeżeli szacunki biografów króla są prawidłowe, czego oczywiście nie można w żaden sposób sprawdzić, to geny tego władcy może mieć każdy współczesny Polak. Poznając życie przypadku Augusta II, należy stwierdzić, iż przypisywana mu ilość potomstwa nie jest nieprawdopodobna, a nadany mu przydomek „Mocny” nie zawdzięczał niepospolitej sile, którą pozwalała mu łamać podkowy i zginać blaszane talerze, ale właśnie niespożytemu temperamentowi erotycznemu i nieskończonej ilość metres i kochanek.
 
Książka poświęcone jest głównie życiu miłosnego pierwszego Wettina na tronie Polski. Przedstawia kolejne metresy oraz kochanki, które na dłużej zagościły w jego sypialni lub w jakiś sposób wpłynęły na jego życie.

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które […]

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC. 

Czytaj...