Blizny potrądzikowe – zwalcz je laserem

Trądzik to choroba o podłożu hormonalnym. Podstawowym problem jest nadmierna produkcja łoju, zbyt duże wydzielanie sebum, oraz keratynizacja. Powoduje to dogodne warunki dla bakterii, by wytworzyły stan zapalny – efektem jest powstanie trądziku.

Zmiany trądzikowe pojawiają się tam, gdzie jest największe skupisko gruczołów łojowych, czyli gdzie znajduje się największe owłosienie:

– owłosiona skóra głowy
– twarz
– szyja
– plecy
– klatka piersiowa

Czynnikami predysponującymi do wystąpienia lub nasilenia zmian trądzikowych są:

– skłonności genetyczne (dodatni wywiad u rodzeństwa lub rodziców)

– płeć (częściej ta choroba dotyka chłopców, wynika to z uwarunkowań hormonalnych)

– wiek (zmiany częściej dotyczą osób w okresie dojrzewania)

– leki – androgeny (przyjmowanie testosteronu lub innych anabolików)

– dieta (spożywanie dużej ilości mleka oraz pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, może wpływać na nasilenie się objawów chorobowych)

– kosmetyki (niektóre pudry, róże, mogą powodować powstanie zmian na policzkach tzw.: trądzik kosmetyczny)

Sam trądzik, to nie wszystko. Dużym problemem nie tylko kosmetycznym, ale wpływającym na jakość życia osoby dotkniętej takimi zmianami są – blizny potrądzikowe, jak i współtowarzyszące im przebarwienia.

Podczas trądziku odczuwalny jest dyskomfort w postaci świądu, który jest jednym z podstawowych czynników indykujących drapanie. W wyniku drapania tworzą się zmiany skórne i blizny potrądzikowe. Owe blizny, podobnie jak i inne powstałe m.in.: po przebytej operacji, oparzeniach, to efekt nieodwracalnego uszkodzenia skóry – zastępowanie ubytku skóry tkanką łączną włóknistą. W bliźnie następuje zanik włókien kolagenowych i dochodzi do nowotworzenia naczyń krwionośnych.

Powstawanie blizn, to naturalny sposób gojenia się skóry. Ilość, kształt oraz wielkość zależne są od indywidualnych zdolności regeneracyjnych, a także obecności zmian zapalnych w trakcie gojenia się rany i tworzenia się następnie w tym miejscu blizny.

Potrądzikowe zmiany skórne (blizny), to pozostałości po zapalnych wykwitach trądziku (cysty ropne, krosty). Rozróżnia się kilka rodzajów blizn potrądzikowych:

– zanikowe, zapadnięte
– drobne wypukłe, przymieszkowe (przypominające prosaki)
– przerosłe, guzowate
– keloidy

Pomimo że tak duża ilość osób zmaga się z tą skórną przypadłością, wciąż nie wynaleziono skutecznej metody, by zwalczyć tę chorobę.

Najbardziej powszechne jest leczenie trądziku doustnymi preparatami dermatologicznymi takimi jak: antybiotyki, retinoidy. Niestety wielu dermatologów jest zdania, że taka forma kuracji wiąże się z dużym ryzykiem pojawienia się oporności wśród bakterii współodpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych.

Specjaliści coraz częściej polecają pacjentom terapię laserem – jest ona skuteczna w leczeniu łagodnych i umiarkowanych zmian trądzikowych, i może być alternatywą dla osób, które nie poddają się tradycyjnemu leczeniu.

Likwidowanie blizn potrądzikowych polega na wypełnieniu powstałych po stanach zapalnych ubytków, wygładzeniu powierzchni skóry oraz poprawie jej jędrności i kolorytu. Skóra z bliznami potrądzikowymi często jest mieszana. Na jej powierzchni odkłada się sporo martwego naskórka, skóra nie może normalnie oddychać i staje się matowa oraz szaro – biała.

Laseroterapia polega na zastosowaniu dobroczynnych promieni jakie wysyła laser, które doprowadzając energię o podwyższonym natężeniu mają zdolność dotarcia do prawie każdej tkanki.

W laserze wykorzystywane są efekty wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią. Efektem są zjawiska prowadzące do wzmocnienia i wytwarzania promieniowania.

Laser posiada biologiczne właściwości m.in.: przeciwzapalne, kurczące, przeciwkrwotoczne, łagodzące ból – wykorzystywane są one w laserowym leczeniu blizn potrądzikowych.

W celu eliminacji blizn potrądzikowych zaleca się wykonanie co najmniej 3 – 4 sesji przy użyciu lasera.

Na czym polega sam zabieg? Wprowadza się w skórę mikrowiązki energii laserowej o wysokiej koncentracji mocy i równomiernej penetracji. Podczas jednego krótkiego impulsu wprowadzanych jest kilka mikrowiązek, które następnie odbudowują strefy uszkodzonej tkanki, wnikają poprzez naskórek w głąb skóry właściwej. Wyzwala to naturalną reakcję, która objawia się gojeniem i wytwarzaniem kolagenu. Efekt – zastąpienie tkanki bliznowatej nową, zdrową tkanką (dochodzi do wyplecenia blizn od środka).


W zależności od rodzaju blizn stosuje się różne formy postępowania:

Laser biostymulujący – poprzez swoje działanie pobudza komórki i tkanki do odnowy.

Fotoodmładzanie systemem IPL – zabieg ten stosuje się przy płytkich bliznach potrądzikowych. System IPL działa selektywnie na daną tkankę wysyłając światło impulsowe i nie powodując tym samym uszkodzenia tkanek sąsiednich.

Laser CO2 (dermabrazja laserowa) – zwana także liftingiem. Laser poprzez swoje dokładne i precyzyjne działanie dokładnie usuwa stary, zniszczony naskórek, zachowując wszystkie głębiej położone warstwy skóry nienaruszone.

Najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną obecnie metodą usuwania blizn potrądzikowych jest metoda frakcjonowanej fototermolizy z wykorzystaniem lasera Fraxel. Kwalifikują się do tego zabiegu wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe), a także:

– bibułkowate (cieńkie)
– drobne wypukłe
– przymieszkowe (przypominające prosaki)

Działanie Fraxela polega na tworzeniu w obrębie bliznowatej skóry mikrokolumien uszkodzeń termicznych, w miejscu których następnie dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu. Skutkiem jest wypchanie ku górze zanikowych dołków i tym samym uzyskanie optycznego wygładzenia skóry. Co istotne, efekty widoczne są natychmiast.

Co do przeciwwskazań – nie należy naświetlać skóry, gdy proces trądzikowy nadal trwa. W takiej sytuacji najpierw należy zastosować leczenie farmakologiczne. Odradza się również korzystanie z tej metody osobom, które były leczone doustną izotretionoiną z powodu nasilonego trądziku. W takim przypadku, aby móc skorzystać z tej formy terapii, należy odczekać co najmniej 3 miesiące od zakończenia leczenia owym lekiem.

Dzięki laseroterapii skóra zostaje wygładzona, a z jej powierzchni usunięty martwy naskórek. Promienie lasera poprzez spalanie obumarłych komórek, robią miejsce nowym komórkom, cera staje się gładka. Zlikwidowane zostają również nierówności cery, a także zmiany ropne znajdujące się w głębszych warstwach skóry.

Źródło: D.J. Goldberg „Lasery i światło” t.II, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2009 rok.

podobne wpisy

zabiegi

Jak nakładać puder do twarzy i jakie są jego rodzaje?

Puder do twarzy jest kosmetykiem służącym do matowania skóry, nadawania jej jednolitego kolorytu oraz utrwalenia makijażu. Istnieją różne rodzaje pudrów, które mogą być stosowane w zależności od preferencji i potrzeb. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pudrów jest puder do twarzy, który jest dostępny zarówno w formie sypkiej, jak i prasowanej. Puder transparentny Puder transparentny jest idealny […]

Czytaj...
(fem)uroda

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok z… ORIENTANĄ!

Czy wiesz, że filtr przeciwsłoneczny to twój #musthave w kosmetyczce przez cały rok? Nie tylko wiosną, czy latem, kiedy promienie słoneczne padają bezpośrednio na naszą twarz. Pamiętaj, że promieniowanie UVA dociera do naszej skóry przez cały rok, nawet w chłodniejszych miesiącach. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie, uszkadza kolagen i elastynę oraz wyzwala większą ilość wolnych rodników. Przyczynia […]

Czytaj...
(fem)uroda

 WAKACYJNY EFEKT GLOW

To właśnie latem, staramy się jak najlepiej dbać o swoją skórę, co często wiąże się z odkrywaniem części ciała, które jesienią i zimą przykrywamy ciepłymi swetrami. Opalamy się na plaży, odsłaniamy ramiona, nogi, cieszymy się wakacyjnymi temperaturami. Na pierwszym miejscu stawiamy pielęgnację połączoną z… Efektem GLOW! 

Czytaj...