Antykoncepcja hormonalna – wybierz najlepszą metodę

2

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest jedną z najczęściej wybieranych form zabezpieczania się przed ciążą. Wiąże się to przede wszystkim z wieloma zaletami jakie płyną z właśnie tej metody. Do innych równie popularnych zaliczamy prezerwatywy i plastry hormonalne. Kobiety mogą korzystać także z wkładek domacicznych (tzw. pierścieni dopochwowych) i zastrzyków. Jakie są zalety każdej z tych metod?

Wiele kobiet wybiera sposób antykoncepcji po względem łatwości stosowania. Można powiedzieć, że pierścień dopochwowy jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ po poddaniu się prostemu zabiegowi założenia pierścienia nie trzeba robić już nic więcej. Podobnie jest z plastrami i zastrzykami, które po jednorazowej aplikacji dają ochronę nawet na okres od 1-3 miesięcy. Trochę więcej zachodu sprawiają tabletki antykoncepcyjne, ponieważ w ich przypadku należy pamiętać o codziennym zażywaniu jednej z nich o z góry ustalonej godzinie. Przy odrobinie dobrej woli nie jest to jednak trudne – wystarczy ustawić sobie przypomnienie lub budzik w telefonie. Najbardziej problematyczna wydaję się prezerwatywa, o której trzeba pamiętać przed każdym stosunkiem. Dodatkowo trzeba wiedzieć jak ją założyć, by spełniała swoje przeznaczenie. W tej metodzie niebezpieczeństwo tkwi między innymi w możliwości zerwania prezerwatywy podczas nakładania lub pęknięcia jej w trakcie stosunku.

Czy stosunek przerywany jest metodą antykoncepcji?

Sposób działania powyższych metod jest różny, ale dają one bardzo podobną skuteczność ochrony. Wśród nich celowo nie zawarliśmy tzw. stosunku przerywanego, ponieważ nie powinno się go nigdy traktować jako metodę antykoncepcji, ze względu na bardzo niską skuteczność. Jak pokazują badania statystyczne, wiele nieplanowanych ciąż pochodzi właśnie ze stosunku przerywanego.

2 KOMENTARZE

  1. Ja sobie właśnie założyłam wkładkę levosert, bo nie chciałam pamiętać o codziennym zażywaniu tabletek, tak jak to w artykule zostało opisane. Ona jest dla mnie wygodniejsza, raz założona u ginekologa daje ochronę na całe 3 lata 🙂 I zero stresu 🙂

  2. Pierwszy plaster należy przykleić w pierwszym dniu miesiączki. Skóra, na którą przykleja się plaster, musi być czysta, sucha, nieuszkodzona i niepodrażniona. W ciągu każdego 25-dniowego cyklu plaster stosuje się przez 3 tygodnie, po czym konieczna jest tygodniowa przerwa. Każdy plaster nosi się przez 7 dni, a nowy należy nakleić w innym miejscu. Skuteczność tej formy antykoncepcji nie zmniejsza się podczas normalnych czynności życiowych, a nawet podczas pływania czy przebywania w saunie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here