Batony zastępujące posiłek – czy faktycznie są zdrowe?

Już na samym początku przygody z aktywnością fizyczną, ciągle słyszymy, że nie możemy pomijać posiłków, zwłaszcza potreningowych. Niestety nie zawsze mamy możliwość i czas na przygotowanie pełnowartościowej potrawy, ale nie należy się wtedy załamywać, z pomocą przychodzą batony zastępujące posiłek.

Słodki baton to zdrowe rozwiązanie?

Nie każdy baton jest sobie równy i zanim wybierzemy jakiegoś, musimy dobrze zapoznać się z jego składem. Nie sięgamy po batony typu Mars, czy Snickers, które bogate są przede wszystkim w cukier. Tego typu produkty szybko dostarczają nam energii, która równie szybko z nas ucieka i wówczas czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, niż wcześniej. Można powiedzieć, że są to puste kalorie, ponieważ nie dostarczają cennych składników odżywczych, a ilość kalorii w małym batoniku potrafi być zatrważająca.

Batony zastępujące posiłek również są słodkie, często oblane czekoladą, z dodatkiem marmolad, czy owoców. Największa różnica wynika głównie z faktu, że nie zawierają dodatku cukru, są słodzone albo słodzikiem, albo ich słodkość wynika z dobranych składników. Co więcej, są one bogate w najpotrzebniejsze makroskładniki i potrafią odzwierciedlić posiłek pod względem rozkładu substancji odżywczych.

Rodzaje batonów zastępujących posiłek

Możemy wyróżnić 2 główne kategorie batonów, dzielimy je ze względu na zawartość makroskładników:

  • Batony proteinowe – około 30-40% masy batonika stanowi wyłącznie białko,
  • Batony energetyczne – skupiają się przede wszystkim na wysokiej podaży węglowodanów, które powodują u nas przypływ energii

Oczywiście znajdziemy również batony białkowo – węglowodanowe, które oba makroskładnik mają na podobnym poziomie oraz batony, które dostarczają dużej ilości zdrowych tłuszczów, czego przykładem mogą być batony Legal Cakes.

Kiedy spożywać fit batony?

Na początku musimy być świadomi, czego nasze ciało potrzebuje w danym momencie dnia. Po treningu sięgajmy po batony proteinowe, ponieważ białko odpowiada za wzrost mięśni oraz przyspiesza regenerację organizmu. Jeśli czujemy głód przed aktywnością fizyczną, wtedy najlepiej wybierać batony energetyczne, bogate w więcej niż 20g węglowodanów. Batony węglowodanowo – białkowe znakomicie sprawdzą się jako śniadanie lub drugie śniadanie, gdy nie zdążymy przygotować sobie czegoś większego. Z kolei, przekąski zawierające spore ilości tłuszczu sprawdzą się zarówno jako podwieczorek, jak i kolacja, czy deser.

Gdzie kupować zamienniki posiłków?

Najłatwiej znaleźć je oczywiście na siłowniach i innych klubach sportowych, jednak ich cena w takich miejscach jest zazwyczaj dość wysoka. Dobrym pomysłem jest zrobienie zapasów i dokonanie zakupów na stronach internetowych, ponieważ zazwyczaj możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Warto jest zajrzeć na stronę HUEL ,gdzie znajdziesz wysokiej jakości batoniki, które niemalże idealnie odwzorowują korzyści płynące ze zjedzenia posiłku. Mamy tam bardzo duży wybór smaków, dzięki czemu każdy dopasuje coś do własnych preferencji.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy baton z dopiskiem na opakowaniu “białkowy”, będzie faktycznie zawierał duże ilości białka. Zawsze musimy być świadomymi konsumentami i sprawdzać składy produktów, które kupujemy. Co więcej, nie należy zapominać, że baton to tylko ostateczna alternatywa, pełnowartościowe posiłki są najważniejsze.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021


0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Poradnik jesieniary, czyli jak zadbać o swoje samopoczucie i zmobilizować się do pracy jesienią

Deszcz, chłód, a przy tym mnóstwo pracy i nauki – po pełnym wakacyjnych uroków lecie jesień potrafi przytłoczyć nas codziennymi zadaniami, które wydają się niemożliwe do wykonania. Istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów na zadbanie o siebie w tym okresie, a nawet sprawienie, że ta pora roku stanie się naszą ulubioną! Oto one.

Czytaj...
(fem)zdrowie

Odczuwasz pocovidowe zmęczenie? Jest na to rada!

Osoby, które chorowały na COVID-19 twierdzą, że jednym z najczęstszych skutków ubocznych przebytej infekcji jest uczucie ciągłego zmęczenia i mniejsza wydolność organizmu. Eksperci pracują już nad preparatami, które mogą wspomóc ozdrowieńców w odzyskaniu formy. Jednym z nich jest 1-MNA.

Czytaj...
(fem)zdrowie

Energia z natury, czyli prosty i sprawdzony sposób jak mieć dużo energii każdego dnia.

Czy rano wstajesz już zmęczona, a na samą myśl o czekających cię obowiązkach czujesz się kompletnie bez sił? A może intensywność zajęć sprawia, że nie jesteś w stanie “dociągnąć” do popołudnia bez kawy i zaraz po lunchu marzysz o odpoczynku? Czujesz, że nadmiar stresu powoduje, że jesteś rozdrażniona i wiecznie zmęczona? Chcesz zrzucić kilka kilogramów i szukasz […]

Czytaj...