Batony zastępujące posiłek – czy faktycznie są zdrowe?

Już na samym początku przygody z aktywnością fizyczną, ciągle słyszymy, że nie możemy pomijać posiłków, zwłaszcza potreningowych. Niestety nie zawsze mamy możliwość i czas na przygotowanie pełnowartościowej potrawy, ale nie należy się wtedy załamywać, z pomocą przychodzą batony zastępujące posiłek.

Słodki baton to zdrowe rozwiązanie?

Nie każdy baton jest sobie równy i zanim wybierzemy jakiegoś, musimy dobrze zapoznać się z jego składem. Nie sięgamy po batony typu Mars, czy Snickers, które bogate są przede wszystkim w cukier. Tego typu produkty szybko dostarczają nam energii, która równie szybko z nas ucieka i wówczas czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, niż wcześniej. Można powiedzieć, że są to puste kalorie, ponieważ nie dostarczają cennych składników odżywczych, a ilość kalorii w małym batoniku potrafi być zatrważająca.

Batony zastępujące posiłek również są słodkie, często oblane czekoladą, z dodatkiem marmolad, czy owoców. Największa różnica wynika głównie z faktu, że nie zawierają dodatku cukru, są słodzone albo słodzikiem, albo ich słodkość wynika z dobranych składników. Co więcej, są one bogate w najpotrzebniejsze makroskładniki i potrafią odzwierciedlić posiłek pod względem rozkładu substancji odżywczych.

Rodzaje batonów zastępujących posiłek

Możemy wyróżnić 2 główne kategorie batonów, dzielimy je ze względu na zawartość makroskładników:

  • Batony proteinowe – około 30-40% masy batonika stanowi wyłącznie białko,
  • Batony energetyczne – skupiają się przede wszystkim na wysokiej podaży węglowodanów, które powodują u nas przypływ energii

Oczywiście znajdziemy również batony białkowo – węglowodanowe, które oba makroskładnik mają na podobnym poziomie oraz batony, które dostarczają dużej ilości zdrowych tłuszczów, czego przykładem mogą być batony Legal Cakes.

Kiedy spożywać fit batony?

Na początku musimy być świadomi, czego nasze ciało potrzebuje w danym momencie dnia. Po treningu sięgajmy po batony proteinowe, ponieważ białko odpowiada za wzrost mięśni oraz przyspiesza regenerację organizmu. Jeśli czujemy głód przed aktywnością fizyczną, wtedy najlepiej wybierać batony energetyczne, bogate w więcej niż 20g węglowodanów. Batony węglowodanowo – białkowe znakomicie sprawdzą się jako śniadanie lub drugie śniadanie, gdy nie zdążymy przygotować sobie czegoś większego. Z kolei, przekąski zawierające spore ilości tłuszczu sprawdzą się zarówno jako podwieczorek, jak i kolacja, czy deser.

Gdzie kupować zamienniki posiłków?

Najłatwiej znaleźć je oczywiście na siłowniach i innych klubach sportowych, jednak ich cena w takich miejscach jest zazwyczaj dość wysoka. Dobrym pomysłem jest zrobienie zapasów i dokonanie zakupów na stronach internetowych, ponieważ zazwyczaj możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Warto jest zajrzeć na stronę HUEL ,gdzie znajdziesz wysokiej jakości batoniki, które niemalże idealnie odwzorowują korzyści płynące ze zjedzenia posiłku. Mamy tam bardzo duży wybór smaków, dzięki czemu każdy dopasuje coś do własnych preferencji.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy baton z dopiskiem na opakowaniu „białkowy”, będzie faktycznie zawierał duże ilości białka. Zawsze musimy być świadomymi konsumentami i sprawdzać składy produktów, które kupujemy. Co więcej, nie należy zapominać, że baton to tylko ostateczna alternatywa, pełnowartościowe posiłki są najważniejsze.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...