Bazylia

 
Była ulubioną rośliną indyjskiego boga Wisznu, w Libii wierzono, że chroni przed ukąszeniem skorpionów i węży. W piramidach egipskich znajdowano wieńce z bazylii.

Do Europy bazylia trafiła za sprawą żołnierzy Aleksandra Wielkiego, którzy wracając z wyprawy wojennej z Azji przywieźli ja w IV wieku p.n.e. Bazylia szybko rozprzestrzeniła sie w krajach śródziemnomorskich oraz na całym świecie.

W starożytnym Rzymie bazylia była stosowana jako roślina lecznicza oraz ozdobna. Współcześnie bazylia jest bardzo ceniona przyprawą na całym świecie, szczególnie w krajach śródziemnomorskich (Włochy, Francja, Grecja, Hiszpania)

Bazylia w kuchni

Zastosowanie w kuchni: Otarte liście bazylii dodaje sie do rozmaitych sałatek, warzyw, bazylia świetnie smakuje z czosnkiem. Bazylię stosuje sie również jako dodatek do zup, potraw z ryb i drobiu, mięsa wieprzowego, a także twarogów, jaj i omletów. Bazylie dodawaj zawsze pod koniec przyrządzania potraw.

Właściwości zdrowotne

Bazylia jest bardzo ceniona roślina w ziołolecznictwie ze względu na właściwości zdrowotne. Bazylia pobudza apetyt zwiększając wydzielanie soków trawiennych oraz działa pobudzająco.
 
 
Arek Czapla
 

podobne wpisy

Jamie Oliver 5 Składników po śródziemnomorsku
odżywianie

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku”

Nowa książka kucharska Jamiego Olivera „5 składników po śródziemnomorsku” trafi na półki polskich księgarni już 11 października! Po bestsellerowych „5 składnikach”, które sprzedały się na całym świecie w liczbie 3,3 miliona egzemplarzy, Jamie Oliver powraca, by celebrować śródziemnomorskie smaki z wykorzystaniem sprawdzonej pięcioskładnikowej formuły. „5 składników po śródziemnomorsku” przeniesie cię w słoneczny klimat Grecji, Francji, […]

Czytaj...
(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...