Bunito Duo – podwójnie skuteczny w walce z haluksami

Haluksy często powstają niepostrzeżenie: stopy stają się coraz szersze, pojawia się ból w śródstopiu, a duży palec stopniowo odchyla się w kierunku drugiego palca, tworząc z boku charakterystyczny guzek. 

W prawie 90 procentach przypadków haluksy mają podłoże genetyczne. Ważne jest więc ich wczesne wykrycie, bo dzięki niemu możemy zatrzymać postęp choroby i ustrzec się bólu, a nawet operacji. 
Co to są haluksy?

Haluks, halluks, paluch koślawy (hallux valgus) to deformacja stawu w stopie, polegająca na przekrzywieniu się palucha w stronę drugiego palca. Nieleczona pogłębia się, prowadząc nie tylko do dyskomfortu estetycznego, jakim jest zniekształcony, zdeformowany paluch, ale i do bólu. Haluksy bezpośrednio dotyczą pierwszego promienia stopy i są najczęściej połączone z zapaleniem kaletki stawu. Mężczyźni częściej uskarżają się na inną chorobę tego stawu – spowodowaną mikrourazami, równie bolesną, choć nie objawiającą się znacznymi deformacjami – tzw. paluch sztywny.

Szacuje się, że haluksy występują u 23% populacji w przedziale wiekowym 18-65 lat. Schorzenie częściej występuje u kobiet a ryzyko wystąpienia deformacji wzrasta wraz z wiekiem, choć coraz częściej problem dotyka nawet nastolatek. Po trzydziestym piątym roku życia napięcie tkanki łącznej u kobiet słabnie nie tylko w skórze twarzy, ale także w stopach. Na skutek tego stopy spłaszczają się i potrzebują więcej miejsca w bucie. Wiele kobiet nie reaguje zwykle na tę zmianę i dalej kupuje buty w tym samym co zawsze rozmiarze.

Jak powstaje haluks?

Ciągłe wadliwe obciążenie stopy wzmaga nacisk na staw śródstopno-paliczkowy palucha, przez co ten traci swoją ruchomość. Może jednak, podobnie jak nasze ciało, przystosowywać się do warunków, w jakich musi funkcjonować. Dlatego właśnie na długotrwałe przeciążenie paluch reaguje skrzywieniem swojej pierwotnej pozycji. Do pewnego stopnia możemy temu przeciwdziałać. Jeśli haluks jest odchylony od swojego prawidłowego położenia więcej niż 19-22 stopnie, mówi się o nim paluch koślawy (hallux valgus). Kiedy wychylenie haluksa nie przekroczy tej granicy, można go jeszcze skorygować.

Z pomocą może przyjść Bunito Duo – dwuzawiasowy aparat do aktywnej korekcji palucha koślawego. Jego dwuosiowość odwzorowuje naturalny ruch w pierwszym stawie śródstopno-paliczkowym stopy. Dzięki konstrukcji dwuzawiasowej, w przeciwieństwie do większości aparatów na haluksy dostępnych na rynku, Bunito Duo może być noszony przez całą dobę, a nie tylko zakładany na noc. Działa aktywnie (podczas chodzenia), a nie biernie (podczas snu). 

Co sprzyja powstawaniu haluksów?

Mimo, że haluksy w większości przypadków są dziedziczne, często sami pomagamy się im pojawić. Jeśli jesteś kobietą, której matka czy babka miały haluksy, a mimo to chodzisz prawie wyłącznie w szpilkach o wąskich noskach, zwiększasz ryzyko wystąpienia palucha koślawego także i u siebie. Nie bez powodu pierwsze wzmianki  o haluksach pochodzą z początku XVIII wieku – właśnie wtedy zaczęto nosić tego typu buty. 

W niewłaściwym obuwiu ściśnięty paluch przy każdym kroku nienaturalnie się krzywi i wygina w stronę mniejszych palców. W miejscu, w którym zaczął się odchylać, z czasem powstaje bolesne uwypuklenie. Wypchnięta kość jest wtórnie uciskana, co powoduje zapalenie kaletki maziowej. Obrzęknięte miejsce jest źródłem bólu: utrudnia chodzenie, a kupno odpowiednich butów staje się problemem.

Zniekształcenia powodują, że zmienia się biomechanika stopy – nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, skrzywiony paluch nie jest już tak silnym punktem podparcia w czasie chodu, jak być powinien. A to powoduje osłabienie mięśni, przeciążenie kolejnych elementów stopy i sprzyja tworzeniu trwałych deformacji. Jeśli dojdzie do tego siedząco-stojący tryb życia, kiepska kondycja fizyczna, nadwaga, powstaje poważny problem – na bolesnych stopach trudno się poruszać.

Bunito Duo powinien być stosowany zapobiegawczo, jeżeli mamy łagodne oraz umiarkowane zniekształcenie, jest również polecany w pooperacyjnej rehabilitacji. Aparat opóźnia  proces zniekształcania dużego palca, często pozwalając uniknąć operacji ortopedycznej. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia nawracających zapaleń stawów i chroni przed zwyrodnieniową chorobą stawu. 

Systematyczne korzystanie z tego rozwiązania powoduje utrwalenie właściwego ustawienia palucha. Aparat należy stosować od 4 do 6 godzin w ciągu dnia. Można go również stosować w nocy. W wielu przypadkach właściwe i sumienne używanie szyny aktywnie korygującej powoduje cofnięcie się zmian zniekształceniowych. Proces taki trwa od 4 do 8 miesięcy.

Bunito Duo można nosić do 24 godzin na dobę, w prawie każdym rodzaju obuwia. Jego noszenie nie wymaga od nas rezygnacji z aktywności fizycznej, ponieważ aparat jest estetyczny i wygodny. Jest jedynym na świecie, opatentowanym dwuzawiasowym aparatem do aktywnej korekcji palucha koślawego. Posiada także wkładki wewnętrzne wypełnione żelem. W razie potrzeby można je odpiąć od szyny, włożyć do lodówki i z powrotem użyć na stopę. Chłód łagodzi ból haluksa i redukuje stan zapalny.

Bunito Duo jest dostępny bez recepty w sklepach ze sprzętem ortopedycznym i rehabilitacyjnym na terenie całego kraju oraz na stronie: Dr Sapporo 

Aparat jest dostępny w dwóch rozmiarach: S dla stopy 34-38 i L dla stopy 39-43. Dostępne kolory szyn to: cielista, różowa i zielona, paski występują w kolorze cielistym.

Produkt został wymyślony i stworzony przez małą innowacyjną polską firmę, został w całości wykonany w Polsce, z najwyższej klasy materiałów, co gwarantuje, że nie rozleci się po kilku użyciach, nie pęknie, nie uszkodzi stopy.

podobne wpisy

zabiegi

Jak nakładać puder do twarzy i jakie są jego rodzaje?

Puder do twarzy jest kosmetykiem służącym do matowania skóry, nadawania jej jednolitego kolorytu oraz utrwalenia makijażu. Istnieją różne rodzaje pudrów, które mogą być stosowane w zależności od preferencji i potrzeb. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pudrów jest puder do twarzy, który jest dostępny zarówno w formie sypkiej, jak i prasowanej. Puder transparentny Puder transparentny jest idealny […]

Czytaj...
zabiegi

Zestaw do hybrydy – podstawa udanego manicure’u

Planujesz zrobić sobie manicure hybrydowy? To świetnie! Z pewnością masz już podstawowe akcesoria do pielęgnacji paznokci: pilnik, cążki, waciki, zmywacz… Zanim zaczniesz swoją przygodę z hybrydą, zapoznaj się także z pozostałymi dostępnymi w sklepach produktami, które pozwolą Ci zostać mistrzynią samodzielnej stylizacji paznokci. Baza, top, cleaner – czy na pewno ich potrzebujesz? Przede wszystkim rozejrzyj […]

Czytaj...
zabiegi

Kampania wizerunkowa Derma Instytut

Klinikę Derma Instytut we Wrocławiu odwiedziła Ambasadorka – Monika Richardson. Niesamowita energia, elegancja i szeroki uśmiech to jej znaki rozpoznawcze, a optymizmem jest w stanie zarazić każdego. 

Czytaj...