Chiromancja – wróżenie z ręki

 
1. chirognomię – (z greckiego cheir – ręka, gnome – poznanie), której zadaniem jest szczegółowa analiza osobowości człowieka, na podstawie typu dłoni, palców, wzgórz, wklęsłości na śródręczu.
2. chirografię – (cheir – ręka, grapho – piszę) – w tym wypadku przeprowadza się szczegółową analizę linii, a także znaków na dłoni.
3. chiromancję – (cheir – ręka, manteia – wróżenie) jest to połączenie wszystkiego, a więc wyglądu ręki, palców, linii, znaków wraz z predyspozycją medialną osoby odczytującej zapis na dłoni.

Chiromancja, którą zajmiemy się w tym artykule jest jednym z najstarszych sposobów przepowiadania przyszłości na podstawie cech ludzkich rąk. Na dłoni każdego z nas znajdują się zakończenia tysięcy nerwów, które są bezpośrednio połączone z naszym mózgiem. Za pomocą tych nerwów przekazywane są bodźce odzwierciedlające osobowość, warunki psychiczne i fizyczne człowieka. Korzenie chiromancji sięgają czasów starożytnych. Za jej kolebkę uważane są Indie gdzie do dziś jest ona praktykowana. Na początku dwudziestego wieku chiromancja zyskała tak dużą popularność, że uznano ją za naukę (1913 rok – Kongres Psychologii Eksperymentalnej w Paryżu). Zaraz potem ukazał się obowiązujący do dzisiejszego dnia podręcznik, uczący wróżenia z dłoni. Jego autorem jest Ernst Issberner – genetyk i filozof. Mowa dłoni nie jest zrozumiała dla zwykłego człowieka natomiast Chiromata potrafi wyczytać z niej wiele informacji. Znajdują się na niej liczne linie oraz wzgórki.

Sztuka ta nie wymagają skomplikowanych obliczeń ani przygotowań. Wystarczy popatrzeć na ręce i trafnie zinterpretować ich wygląd oraz znajdujące się wewnątrz dłoni linie.

Nie ma dwóch takich samych rąk. Każdy człowiek na swój własny, indywidualny rysunek, który zmienia się wraz z upływem czasu. Chociaż kształt obu dłoni jest taki sam, to linie na prawej ręce są różne od linii na lewej ręce.

Do wróżenia używamy tej ręki, którą piszemy. Osoby praworęczne wróżą z ręki prawej, osoby leworęczne – z lewej. Nazywamy ją ręką główną. Jej linie ujawnią zdolności, talenty i opiszą przeznaczenie. Druga ręka także potrzebna jest do wróżenia. Z układu jej linii odczytamy informacje na temat marzeń, uczuć i tęsknot. Ważny jest także kształt dłoni. Dłonie kwadratowe mają osoby praktyczne i zdecydowane, a dłonie prostokątne osoby łagodne i wyrozumiałe.

Linie dłoni
Linie na dłoniach powstają na skutek życzeń, napięć i zmartwień. Są oznaką prawdziwego życiowego doświadczenia. Wiele drobnych linii świadczy o nerwowości i braku wewnętrznej równowagi. Dlatego im mniej linii znajduje się na ręce, tym prostsze życie. Linie przerwane oznaczają nagłe zmiany warunków życiowych. Nowe linie zapowiadają świeże uczucia i ciekawe sytuacje.

Linie wyraźne i silne świadczą o wielu ważnych wydarzeniach, w których osoba starała się brać aktywny udział. Linie bardzo delikatne oznaczają, że osoba woli zdawać się na decyzje innych ludzi. Ważny jest także kolor linii. Różowe oznaczają radość, optymizm i dobrą kondycję. Blade lub białawe wskazują na możliwość kłopotów zdrowotnych. Żółte maja osoby, które czują się osamotnione lub mają kłopoty z wątrobą. Czerwone oznaczają gwałtowną i nieprzewidywalną naturę. Im są ciemniejsze, w tym większym stresie znajduje się posiadająca je osoba.

Badając dłoń należy, przynajmniej na początku badania, złożyć ją w „miseczkę” by dokładniej uwidocznić linie leżące między poszczególnymi wzgórkami. Wokół podstawy kciuka będzie widoczna linia życia. Linia przecinająca dłoń od punktu znajdującego się trochę poniżej podstawy palca wskazującego, do punktu znajdującego się w połowie drogi od małego palca do nadgarstka to linia głowy. Zaraz nad nią, praktycznie równolegle, układa się linia serca. Linia biegnąca w dół od podstawy palca środkowego w kierunku dolnej części linii życia to linia przeznaczenia. Linia biegnąc od podstawy palca serdecznego w dół to linia słońca (określa sukces i bogactwo). Linia biegnąć od podstawy małego palca łukiem w kierunku bocznej krawędzi dłoni (naprzeciw podstawy kciuka) to linia natchnienia.

Wzgórki
U podstawy dłoni znajduje się wzgórek Wenus, naprzeciw niego leży wzgórek Księżyca. Nad wzgórkiem Wenus znajduje się wzgórek Marsa. Leży on również nad wzgórkiem Księżyca. U podstawy palców, licząc od małego palca, znajdują się: Wzgórek Merkurego, Słońca, Saturna i Jowisza.
Licząc od lewej strony lewej ręki:
Jowisz – pierwszy palec jest przyporządkowany Jowiszowi. Po nim znajduje się wzgórek Jowisza;
[cechy charakteru: wiara, optymizm, afirmacja]
Saturn – drugi palec to palec Saturna, z wzgórkiem o tej samej nazwie;
[cechy charakteru: poczucie odpowiedzialności, realizmu]
Apollo – trzeci palec nazywany jest palcem Apolla. Wzgórek pod nim nazywa się wzgórkiem Słońca;
[cechy charakteru: zdrowie, witalność, bogactwo]
Merkury – mały palec przyporządkowany jest planecie Merkury, tę samą nazwę posiada wzgórek pod nim;
[cechy charakteru: komunikacja, jasne myślenie]
Mars – pod wzgórkiem Merkurego znajduje się wzgórek Marsa;
[cechy charakteru: siła charakteru]
Księżyc – wzgórkiem Luny, bądź księżyca jest wzgórek po prawej stronie lewej dłoni;
[cechy charakteru: podświadome emocje]
Wenus – wzgórkiem Wenus jest wzgórek znajdujący się pod kciukiem;
[cechy charakteru: piękno, miłość, harmonia]
Mars – wklęsłość pośrodku dłoni nazywa się płaszczyzną Marsa.
[cechy charakteru: agresja, gniew, siła woli]

Linie dat
W chiromancji stosuje się podział czasu. Pozwala to stwierdzić na przykład czy jakieś wydarzenie dopiero zajdzie, czy też już się zdarzyło. Biorąc pod uwagę średnią długość życia człowieka, i określając ją na 75 lat, dzielimy każdą linię na odcinki po pięć lat. Oczywiście robimy to jedynie w stosunku do tych linii, których interpretacja zależy od czasu. Należą do nich: linia głowy, serca, przeznaczenia i słońca.

Typy dłoni
* Elementarny – tego rodzaju dłoń charakteryzuje ludzi, ciężko pracujących fizycznie od wielu pokoleń. Cechują ją krótkie palce i szeroka silna dłoń.
* Szpatułkowaty – dłoń duża i szeroka, palce nieco dłuższe i grube, o tępych szerokich końcach, należą do człowieka czynu, nie filozofa.
* Stożkowaty – dłoń charakteryzująca się krótkimi szczupłymi palcami, i stożkowatym kształtem samej dłoni. Należą one do osoby pobudliwej, porywczej, impulsywnej i pełnej życia – jest trudna we współżyciu.
* Kwadratowy – ten typ dłoni należy do osób systematycznych i rzeczowych, statecznych i szanujących prawo. Wykazuje skłonność do konserwatyzmu.
* Sękaty – tępe końce palców, duże wyraziste stawy. Cechuje osobę, która przywiązuje duże znaczenie do materialnej strony życia, jest zdecydowana, logiczna i mądra. To typ filozoficzny.
* Szpiczasty – palce szczupłe, dłoń szczupła, końce palców szpiczaste. To dłoń należąca do osoby idealistycznej, niepraktycznej, nieoszczędnej i niezapobiegliwej.
* Typ mieszany – to zbiór cech wszystkich powyższych typów. W zależności od tego, który typ przeważa, tak też układają się cechy takiej osoby.

Przy interpretacji linii dłoni należy wiedzieć, że: linia poszarpana, przerwana, z krzyżykami jest linią wróżącą nieszczęście. Szczęście zaś wróży linia podwójna, wyraźna i długa.

Jak wróżyć?
Interpretację najlepiej rozpoczynać od obejrzenia dłoni. Dłonie delikatne i o długich palcach mają osoby o usposobieniu łagodnym i idealistycznym podejściu do życia. Dłonie kwadratowe, mocne i o krótkich placach mają osoby pewne siebie i pracowite. Pierwszą linią, jaka podlega interpretacji jest linia serca. Następnie interpretuje się linię głowy i linię życia, a dopiero na końcu linię losu.

Jest wielkim błędem objaśniać znaczenie poszczególnych linii i wzgórków na dłoni, nie
uwzględniając ich układu całościowego. Linie, wzgórza, pagórki, znaki i figury,
ich kształt i wyrazistość, należy oceniać w relacji wzajemnej i tylko w relacji
wzajemnej, gdyż tworzą one całość obrazu.

Dlaczego jednak czyta się z ręki? W ręce znajdują się zakończenia tysięcy nerwów mający bezpośredni kontakt z mózgiem, trwa zatem nieustanny, dwustronny ruch bodźców przekazywanych za pomocą tych nerwów. Ze względu na ten ruch linie i znaki na dłoni mają odzwierciedlać osobowość, warunki psychiczne i fizyczne. Chiromanci
wyczuwali to intuicyjnie.

Trzeba przestudiować wiele rąk zanim można będzie zaufać swojej umiejętności
rozpoznania szczegółów. Powinno się pamiętać o ułożeniu wszystkich szczegółów w
kompletny, spójny obraz, zanim przedstawi się interpretację.

Nieznośne kurzajki
Ta przykra dolegliwość u dorosłych oznacza problemy emocjonalne. Jeśli kurzajka umiejscowiła się po wewnętrznej stronie dłoni, to osoba cierpi z powodu skrywanych kompleksów. Jeśli są na zewnątrz dłoni, to źródłem problemów jest działanie innej osoby. Kurzajka na kciuku świadczy o płaczliwości i nierealnych życzeniach. Na rękach dzieci kurzajki nic nie oznaczają.

Chiromancja a nauka
Dzisiejsza nauka znajduje poparcie dla tej teorii, a niektórzy genetycy i
psychiatrzy stosują analizę dłoni jako badanie pomocnicze w diagnozowaniu
rozmaitych schorzeń fizycznych i umysłowych. Każdy odczyt jak każda istota
ludzka, składa się z elementów dobrych i złych. W przedmiocie tak szerokim i
złożonym jak chiromancja jest zbyt wiele czynników. Nie można ich interpretować
nie mając dostatecznej wiedzy w tym temacie.
 
Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://dhost.info/ghostbusters/readarticle.php?article_id=70
 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?
warto wiedzieć

Czym się różni karma dla małych psów od tej dla dużych ras?

Każdy pies jest inny (i wyjątkowy!) i musi to znaleźć odzwierciedlenie w jego diecie. Dzisiaj spojrzymy na kilka kluczowych różnic, jakie posiada karma dla małych psów i dużych ras. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, ale nawet ogólnie mówiąc, wymagania małych ras różnią się znacznie od wymagań psów ras dużych. Korzystanie ze wskazówek zawartych w […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...