Czy warto odwlekać decyzję o macierzyństwie?

 

Lekarze w artykule opublikowanym przez "British Medical Journal" ostrzegają, że kobiety, które dopiero po 35 roku życia decydują się na urodzenie dziecka, narażają na niebezpieczeństwo zdrowie swoje i dziecka, zakłócając rytm zegara biologicznego.

 

Najlepiej, jeżeli kobieta urodzi dzieci między 20. a 35. rokiem życia. Po ukończeniu 35. roku życia często pojawiają się problemy z płodnością, które nasilają się po czterdziestce.

 

U kobiet, które późno podejmują decyzję o macierzyństwie częściej doświadczają poronień, ciąży pozamacicznej czy też wcześniejszego porodu. Częściej też pojawiają się wady płodu, zachodzi większe ryzyko, że dziecko urodzi się martwe lub też umrze zaraz po porodzie.

 

U kobiet tych często występuje bardzo wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, bardziej narażone są na otyłość, zapalenie stawów, depresję, raka czy zawał serca. Rozwiązanie następuje częściej przez cesarskie cięcie.

 

Wiek ojca może mieć również wpływ na stan zdrowia dziecka. Dzieci starszych ojców mogą cierpieć na schizofrenię i zaburzenia genetyczne. Ostrzeżenia te wysuwają lekarze w artykule opublikowanym przez "British Medical Journal".

 

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com/index.php?id=30,327,0,0,1,0  

Źródło: (PAP) 2005-10-11

 

podobne wpisy

ciąża

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND – oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...