Czy warto odwlekać decyzję o macierzyństwie?

 

Lekarze w artykule opublikowanym przez "British Medical Journal" ostrzegają, że kobiety, które dopiero po 35 roku życia decydują się na urodzenie dziecka, narażają na niebezpieczeństwo zdrowie swoje i dziecka, zakłócając rytm zegara biologicznego.

 

Najlepiej, jeżeli kobieta urodzi dzieci między 20. a 35. rokiem życia. Po ukończeniu 35. roku życia często pojawiają się problemy z płodnością, które nasilają się po czterdziestce.

 

U kobiet, które późno podejmują decyzję o macierzyństwie częściej doświadczają poronień, ciąży pozamacicznej czy też wcześniejszego porodu. Częściej też pojawiają się wady płodu, zachodzi większe ryzyko, że dziecko urodzi się martwe lub też umrze zaraz po porodzie.

 

U kobiet tych często występuje bardzo wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, bardziej narażone są na otyłość, zapalenie stawów, depresję, raka czy zawał serca. Rozwiązanie następuje częściej przez cesarskie cięcie.

 

Wiek ojca może mieć również wpływ na stan zdrowia dziecka. Dzieci starszych ojców mogą cierpieć na schizofrenię i zaburzenia genetyczne. Ostrzeżenia te wysuwają lekarze w artykule opublikowanym przez "British Medical Journal".

 

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com/index.php?id=30,327,0,0,1,0  

Źródło: (PAP) 2005-10-11

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

  Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

  Czytaj...
  (fem)rodzina seks i związki

  Największe problemy współczesnych związków

   Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić.

   Czytaj...
   (fem)rodzina dzieci

   Wieże z klocków i miecze z patyków, czyli co o etapie rozwoju dziecka mówią jego zabawy?

    W niemowlęctwie i wieku przedszkolnym bardzo intensywnie zmienia się i rozwija sposób bawienia się oraz wchodzenia w interakcje z rówieśnikami. Obserwowanie dziecięcych zabaw może dostarczyć wielu cennych informacji na temat momentu rozwojowego, w którym dziecko się znajduje.

    Czytaj...