Dieta przyszłej mamy, czyli jak urodzić zdrowe dziecko i nie zostać Big Mamą?

 

Białko, tłuszcze, węglowodany, płyny i składniki mineralne dostarczane w odpowiednich proporcjach zapewniają spokojny i prawidłowy rozwój Twojego dziecka. A co z Tobą? Skorzystaj ze wskazówek doradców żywieniowych SetPoint, by móc w pełni cieszyć się macierzyństwem i nie martwić spadkiem kondycji czy dodatkowymi kilogramami.

 

Sposób w jaki odżywiasz się przed ciążą, jak i w czasie jej trwania, ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Już przed planowaną ciążą powinnaś się do niej przygotować, wprowadzając odpowiednie zmiany w sposobie żywienia i trybie życia. Pamiętaj! Konieczne jest urozmaicenie jadłospisu. Nie ma bowiem takiego produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których jest ich około 60! Dla rozwoju płodu najważniejszymi składnikami odżywczymi są: kwas foliowy, żelazo, jod, cynk i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego wszystkie te składniki w odpowiedniej ilości musisz sobie zapewnić w codziennym jadłospisie.

 

Wraz z rozwojem ciąży, Twój organizm, poddawany jest wyjątkowemu obciążeniu. Wzrasta zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, żelazo i kwas foliowy, co przy zwiększonym tylko o 300 kcal zapotrzebowaniu na energię, może spowodować niedobory niektórych składników odżywczych.

 

Szczególnie groźny może być niedobór żelaza, wapnia, cynku, jodu oraz witaminy E, C i beta-karotenu. Wówczas Twój lekarz może zalecić – oprócz racjonalnego odżywiania się – dodatkowe stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych. Powinnaś jednak przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ groźne mogą być nie tylko niedobory różnych składników, ale również nadmiary, zwłaszcza witamin A i D.

 

Ponadto Twój codzienny jadłospis powinien zawierać odpowiednie ilości dobrej jakości płynów. Koniecznie spożywaj więcej mleka i produktów mlecznych – zawierają wapń, witaminę B2, B12 i pełnowartościowe białko.

 

Widmo Big Mamy!
Pamiętaj, że nieprzemyślana dieta, oparta jedynie na ilości, a nie jakości spożywanych posiłków, jest częstą przyczyną otyłości oraz towarzyszących jej chorób. Jesz dla dwojga, nie za dwoje! Dieta w tych ważnych miesiącach musi być dostosowana do momentu ciąży, jak również trybu życia i kondycji fizycznej organizmu.

 

Twój prawidłowy przyrost masy ciała powinien wynosić od 8 -12 kg. Lekarze i dietetycy zalecają kobietom w II i III trymestrze ciąży zwiększenie kaloryczności diety średnio o 300 kcal na dobę, czyli łącznie do około 2800 kcal. Jednak podstawą Twojej diety jest określenie potrzeb energetycznych organizmu. Jeśli przed ciążą miałaś kłopoty z utrzymaniem wagi, warto poszukać wsparcia u profesjonalnych doradców żywieniowych.

 

Kilka zasad zdrowego odżywiania przyszłej mamy
Zasada naczelna to trzy posiłki dziennie – śniadanie, obiad i kolacja, spożywane w spokoju, o regularnych porach oraz maksymalnie 2-3 przekąski – radzi Joanna Wielowska, doradca żywieniowy SetPoint.

 

Ponadto kobieta w ciąży powinna:

  • ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, zastępując je bogatym w witaminy A i D masłem oraz olejami roślinnymi, głównie oliwą z oliwek, olejem rzepakowym, olejem słonecznikowym,
  • zmniejszyć spożycie produktów cukierniczych, które są źródłem dużej ilości cukru i niekorzystnych kwasów tłuszczowych typu trans, 
  • zminimalizować ilość soli w posiłkach, która przyczynia się do uporczywych obrzęków, 
  • wykluczyć z diety margaryny i dania fast-food,
  • zrezygnować z alkoholu i  tytoniu oraz unikać zadymionych pomieszczeń, 
  • pamiętać o odpowiedniej ilości płynów – minimum 1,5 litra np. owocowych soków i herbat, wody mineralnej i soków warzywnych, 
  • spożywać co najmniej 1 kg dziennie warzyw i owoców, które są najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych, 
  • jeść dwa razy dziennie mięso, drób lub chude wędliny oraz uwzględniać w diecie ryby – źródło wartościowego białka, 
  • pamiętać o regularnym ruchu, najlepiej przez 30 minut dziennie. 

Gdzie szukać wsparcia?
Prawidłowo skomponowana dieta pozwoli Ci uniknąć przykrych dolegliwości ciążowych, takich jak zaparcia czy obrzęki oraz zapewni właściwy rozwój dziecka. Właściwe odżywianie od pierwszych dni ciąży gwarantuje, że po porodzie szybciej wrócisz do dobrej formy i dawnej sylwetki.

 

Dlatego w tym najważniejszym w Twoim życiu okresie warto rozważyć pomoc wykwalifikowanych doradców żywieniowych SetPoint. Pakiet ciążowy „SetPoint Mama”, opracowany dla przyszłych rodziców, obejmuje wskazówki żywieniowe oraz jadłospisy wzorcowe na każdy trymestr ciąży. Pakiet jest podzielony na: przygotowanie do zajścia w ciążę, trzy trymestry ciąży i okres okołoporodowy. Już w pierwszym etapie programu Twój indywidualny doradca przeprowadzi z Tobą i przyszłym tatą wywiad żywieniowy, a następnie przygotuje zrównoważoną dietę zgodnie m.in. z zapotrzebowaniem kalorycznym, uwzględniając Twoją wagę, aktywność fizyczną oraz preferowane przez Ciebie produkty. Opieka specjalisty SetPoint podczas ciąży to przede wszystkim konsultacje, ale także wszelkie zalecenia żywieniowe dla przyszłej mamy, jadłospisy, monitorowanie wagi oraz odpowiedzi na wszelkie pytania trapiące przyszłych rodziców. W trzecim trymestrze ciąży rodzice otrzymują również żywieniowe wytyczne dotyczące porodu i listę zakupów dla przyszłego taty.

 

Doradca pokaże też młodym tatusiom, jak zaopiekować się mamą w pierwszym tygodniu po porodzie. Okres okołoporodowy obejmuję m.in. przepisy na smaczne i zdrowe dania przywracające witalność oraz wizytę kontrolną po porodzie. Na okres laktacji proponowany jest program żywieniowy obejmujący wizyty kontrolne 2 razy w miesiącu, jadłospisy i monitorowanie składu ciała.

 

O SetPoint
Firma SetPoint Doradztwo Żywieniowe istnieje od 7 lat. Swoją działalność koncentruje na doradztwie żywieniowym, nowoczesnym odchudzaniu oraz rozpowszechnianiu zasad zdrowego odżywiania. Centra Dietetyczne SetPoint mieszczą się w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu.  W ciągu trzech ostatnich lat z pomocy doradców SetPoint skorzystało około 2,5 tys. Klientów.

 

Doradcy żywieniowi SetPoint, w oparciu o wyniki komputerowej analizy składu ciała oraz informacje uzyskane podczas osobistych spotkań i konsultacji, oferują Klientom indywidualne programy żywieniowe, które pozwalają dopasować zasady zdrowego odżywiania do ich upodobań i stylu życia.

 

Klienci Centrów Dietetycznych to przede wszystkim osoby aktywne, dbające o siebie, chcące poprawić jakość swojego życia. To również ludzie, których praca wymaga dobrej kondycji fizycznej i intelektualnej oraz atrakcyjnego wyglądu.
 

 
Specjaliści SetPoint współpracują z renomowanymi salonami odnowy biologicznej i klubami fitness. Opiniują produkty  i wspierają akcje edukacyjne firm z branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Piszą artykuły do prasy branżowej i kobiecej oraz prowadzą fora eksperckie poświęcone tematyce zdrowego odżywiania.

 

Eksperci SetPoint znani są między innymi z realizacji warsztatów żywieniowych dla finalistek konkursu Elite Model Look oraz indywidualnych programów żywieniowych przygotowanych dla uczestniczek programu „Chcę być piękna”.

Więcej informacji na stronie www.setpoint.pl

 

 

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.erodzina.com.pl/index.php?id=31,1608,0,0,1,0 

 

podobne wpisy

ciąża

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND – oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...