Dni płodne i niepłodne, czyli kiedy jest najlepszy czas na planowanie rodziny?

Teoretycznie wszystkie kobiety wiedzą, co to są dni płodne i niepłodne oraz kiedy występują. W praktyce, często poruszają się w kwestii domysłów, nie potrafiąc dokładnie ustalić okresu największej płodności. Potwierdzeniem tej tezy, niech będzie to, że właśnie wpisałaś w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i czytasz ten artykuł. Jeśli więc nie jesteś pewna, kiedy masz dni płodne i niepłodne, na czym dokładnie polega owulacja oraz kiedy możesz najskuteczniej zajść w ciążę, dobrze trafiłaś. Ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Czym są dni płodne i niepłodne?

Przyjmuje się, że regularny cykl miesięczny kobiety trwa średnio 28 dni, liczony od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed kolejną menstruacją. Po ustaniu krwawienia, następuje przedowulacyjna faza cyklu, czyli właśnie tak zwane dni płodne. Owulacja (jajeczkowanie), jest czasem największej płodności kobiety, a dni płodne to 3 dni przed i 2 dni po jajeczkowaniu. W przypadku regularnego, 28 dniowego cyklu miesięcznego, owulacja następuje między 12-16 dniem cyklu. Oczekując na owulację, czyli moment, w którym następuje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego i jej przemieszczenie się do jajowodu, warto zintensyfikować starania o dziecko. Najlepiej zacząć 3, 4 dni przed owulacją, kontynuować w trakcie jajeczkowania oraz tuż po, by zoptymalizować szansę zapłodnienia komórki jajowej. Nie musi, a nawet nie powinno być to codziennie, ze względu na zmniejszającą się liczbę plemników w spermie. Długość życia plemników w pochwie może wynieść od 3 do nawet 5ciu dni, także rozpoczynając starania już 2 dni przed owulacją, plemniki mają szansę dotrwać do szczytowego momentu płodności, nawet jeśli w dzień owulacji nie dojdzie do zbliżenia.

dni płodne

Dni niepłodne to pozostałe dni cyklu miesięcznego, w trakcie których teoretycznie nie powinno dojść do zapłodnienia. Jak od każdej reguły, także w tym przypadku, zdarzają się wyjątki, a zajście w ciążę w trakcie dni niepłodnych bywa możliwe. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy, jest błędne obliczenie dni płodnych i niepłodnych. Jak tego uniknąć i, z możliwie największą precyzją, ocenić, w którym momencie cyklu miesięcznego jesteś? Czy wystarczy polegać tylko na analizie objawów, czy może sięgnąć po inne, dostępne środki?

Objawy dni płodnych

Podstawowe objawy fazy okołoowulacyjnej, czyli dni płodnych, to zazwyczaj:

 • Podwyższona temperatura ciała, związana ze zwiększającym się poziomem progesteronu we krwi
 • Wydzielanie dużej ilości gęstego śluzu z pochwy, przypominającego białko jaja kurzego
 • Miękka i nawilżona szyjka macicy
 • Lepszy wygląd skóry i włosów
 • Bóle podbrzusza ( tzw. bóle owulacyjne)
 • Tkliwość piersi
 • Większa ochota na seks

Powyższe objawy, które mające miejsce w ciele kobiety przed i podczas jajeczkowania, sygnalizują początek dni płodnych oraz fazę owulacyjną. Ich zanikanie kończy okres płodności.

Warto również skorzystać z kalendarza dni płodnych (przyp. autora- tu hiperlink), który na podstawie wpisanych danych poda przypuszczalną datę wystąpienia kolejnej fazy okołoowulacyjnej. Kiedy jednak jest szczytowy moment płodności, czyli owulacja? Jak można się tego dowiedzieć?

Owulacja – kiedy dokładnie?

Określenie, kiedy dokładnie pęka pęcherzyk Graafa, a dojrzała komórka jajowa dostaje się do jajowodu, to klucz do sukcesu, ponieważ plemnik ma jedynie 24 h na zapłodnienie dojrzałej komórki jajowej. Kobiety, posługujące się metodą kalendarzykową Ogino-Knausa, na podstawie wielomiesięcznych obserwacji swojego cyklu miesięcznego oraz prowadzonych notatek, potrafią często bezbłędnie odgadnąć moment owulacji. Paniom, którym naturalne metody planowania rodziny wydają się zbyt skomplikowane lub zwyczajnie za mało miarodajne, w określeniu dokładnego czasu owulacji pomoże test owulacyjny, badający stężenie hormonu luteinizującego w moczu, które podczas owulacji gwałtownie wzrasta. Jest to łatwa i szybka metoda, która, w połączeniu z obserwacją objawów dni płodnych, pomaga wskazać szczytowy moment kobiecej płodności. Przed wykonaniem testu, dokładnie przeczytaj ulotkę, następnie przystąp do działania ściśle według jej zaleceń. Jeśli test wykonasz starannie i według wskazówek producenta, wynik będzie miarodajny.

Znajomość własnego ciała, jego fizjologii i procesów, które się w nim odbywają często wystarczy, by szybko zajść w ciążę. W przypadku planowania rodziny, warto zgłębić tę dostępną przecież wiedzę, by móc bez frustracji i niepotrzebnego strachu planować powiększenie rodziny.

Kalendarz dni płodnych znajdziecie na: http://www.osesek.pl/kalendarz-dni-plodnych.html

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Sesja zimowa – to nie musi być trudne!

  Kiedy dni są krótkie, przyroda dawno już zapadła w sen zimowy, a pogoda zachęca do skulenia się pod kocem z kubkiem herbaty, trudno jest skupić się na nauce. Co w takich okolicznościach możemy zrobić, aby wspierać koncentrację i z energią podejmować codzienne wyzwania? Istnieją sposoby, które zmotywują studentów do wielkich czynów!

  Czytaj...
  (fem)zdrowie

  Jak zabrać się za realizację postanowień noworocznych związanych z odchudzaniem?

   Często nie zdajemy sobie sprawy, że problem nie polega na tym, że nie potrafimy dotrzymać postanowień noworocznych. Wyznaczając cele, upewnij się, że rzeczywiście są konkretne, osiągalne, mierzalne, osadzone w czasie i realistyczne. W przeciwnym razie narażasz się na spadek motywacji i bolesną porażkę. Sprawdź, jak wdrożyć i utrzymać postanowienia związane z odchudzaniem!

   Czytaj...
   (fem)rodzina

   Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

    Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

    Czytaj...