Dni płodne i niepłodne, czyli kiedy jest najlepszy czas na planowanie rodziny?

Teoretycznie wszystkie kobiety wiedzą, co to są dni płodne i niepłodne oraz kiedy występują. W praktyce, często poruszają się w kwestii domysłów, nie potrafiąc dokładnie ustalić okresu największej płodności. Potwierdzeniem tej tezy, niech będzie to, że właśnie wpisałaś w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i czytasz ten artykuł. Jeśli więc nie jesteś pewna, kiedy masz dni płodne i niepłodne, na czym dokładnie polega owulacja oraz kiedy możesz najskuteczniej zajść w ciążę, dobrze trafiłaś. Ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Czym są dni płodne i niepłodne?

Przyjmuje się, że regularny cykl miesięczny kobiety trwa średnio 28 dni, liczony od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed kolejną menstruacją. Po ustaniu krwawienia, następuje przedowulacyjna faza cyklu, czyli właśnie tak zwane dni płodne. Owulacja (jajeczkowanie), jest czasem największej płodności kobiety, a dni płodne to 3 dni przed i 2 dni po jajeczkowaniu. W przypadku regularnego, 28 dniowego cyklu miesięcznego, owulacja następuje między 12-16 dniem cyklu. Oczekując na owulację, czyli moment, w którym następuje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego i jej przemieszczenie się do jajowodu, warto zintensyfikować starania o dziecko. Najlepiej zacząć 3, 4 dni przed owulacją, kontynuować w trakcie jajeczkowania oraz tuż po, by zoptymalizować szansę zapłodnienia komórki jajowej. Nie musi, a nawet nie powinno być to codziennie, ze względu na zmniejszającą się liczbę plemników w spermie. Długość życia plemników w pochwie może wynieść od 3 do nawet 5ciu dni, także rozpoczynając starania już 2 dni przed owulacją, plemniki mają szansę dotrwać do szczytowego momentu płodności, nawet jeśli w dzień owulacji nie dojdzie do zbliżenia.

dni płodne

Dni niepłodne to pozostałe dni cyklu miesięcznego, w trakcie których teoretycznie nie powinno dojść do zapłodnienia. Jak od każdej reguły, także w tym przypadku, zdarzają się wyjątki, a zajście w ciążę w trakcie dni niepłodnych bywa możliwe. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy, jest błędne obliczenie dni płodnych i niepłodnych. Jak tego uniknąć i, z możliwie największą precyzją, ocenić, w którym momencie cyklu miesięcznego jesteś? Czy wystarczy polegać tylko na analizie objawów, czy może sięgnąć po inne, dostępne środki?

Objawy dni płodnych

Podstawowe objawy fazy okołoowulacyjnej, czyli dni płodnych, to zazwyczaj:

  • Podwyższona temperatura ciała, związana ze zwiększającym się poziomem progesteronu we krwi
  • Wydzielanie dużej ilości gęstego śluzu z pochwy, przypominającego białko jaja kurzego
  • Miękka i nawilżona szyjka macicy
  • Lepszy wygląd skóry i włosów
  • Bóle podbrzusza ( tzw. bóle owulacyjne)
  • Tkliwość piersi
  • Większa ochota na seks

Powyższe objawy, które mające miejsce w ciele kobiety przed i podczas jajeczkowania, sygnalizują początek dni płodnych oraz fazę owulacyjną. Ich zanikanie kończy okres płodności.

Warto również skorzystać z kalendarza dni płodnych (przyp. autora- tu hiperlink), który na podstawie wpisanych danych poda przypuszczalną datę wystąpienia kolejnej fazy okołoowulacyjnej. Kiedy jednak jest szczytowy moment płodności, czyli owulacja? Jak można się tego dowiedzieć?

Owulacja – kiedy dokładnie?

Określenie, kiedy dokładnie pęka pęcherzyk Graafa, a dojrzała komórka jajowa dostaje się do jajowodu, to klucz do sukcesu, ponieważ plemnik ma jedynie 24 h na zapłodnienie dojrzałej komórki jajowej. Kobiety, posługujące się metodą kalendarzykową Ogino-Knausa, na podstawie wielomiesięcznych obserwacji swojego cyklu miesięcznego oraz prowadzonych notatek, potrafią często bezbłędnie odgadnąć moment owulacji. Paniom, którym naturalne metody planowania rodziny wydają się zbyt skomplikowane lub zwyczajnie za mało miarodajne, w określeniu dokładnego czasu owulacji pomoże test owulacyjny, badający stężenie hormonu luteinizującego w moczu, które podczas owulacji gwałtownie wzrasta. Jest to łatwa i szybka metoda, która, w połączeniu z obserwacją objawów dni płodnych, pomaga wskazać szczytowy moment kobiecej płodności. Przed wykonaniem testu, dokładnie przeczytaj ulotkę, następnie przystąp do działania ściśle według jej zaleceń. Jeśli test wykonasz starannie i według wskazówek producenta, wynik będzie miarodajny.

Znajomość własnego ciała, jego fizjologii i procesów, które się w nim odbywają często wystarczy, by szybko zajść w ciążę. W przypadku planowania rodziny, warto zgłębić tę dostępną przecież wiedzę, by móc bez frustracji i niepotrzebnego strachu planować powiększenie rodziny.

Kalendarz dni płodnych znajdziecie na: http://www.osesek.pl/kalendarz-dni-plodnych.html

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021


0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Poradnik jesieniary, czyli jak zadbać o swoje samopoczucie i zmobilizować się do pracy jesienią

Deszcz, chłód, a przy tym mnóstwo pracy i nauki – po pełnym wakacyjnych uroków lecie jesień potrafi przytłoczyć nas codziennymi zadaniami, które wydają się niemożliwe do wykonania. Istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów na zadbanie o siebie w tym okresie, a nawet sprawienie, że ta pora roku stanie się naszą ulubioną! Oto one.

Czytaj...
(fem)zdrowie

Odczuwasz pocovidowe zmęczenie? Jest na to rada!

Osoby, które chorowały na COVID-19 twierdzą, że jednym z najczęstszych skutków ubocznych przebytej infekcji jest uczucie ciągłego zmęczenia i mniejsza wydolność organizmu. Eksperci pracują już nad preparatami, które mogą wspomóc ozdrowieńców w odzyskaniu formy. Jednym z nich jest 1-MNA.

Czytaj...
(fem)zdrowie

Batony zastępujące posiłek – czy faktycznie są zdrowe?

Już na samym początku przygody z aktywnością fizyczną, ciągle słyszymy, że nie możemy pomijać posiłków, zwłaszcza potreningowych. Niestety nie zawsze mamy możliwość i czas na przygotowanie pełnowartościowej potrawy, ale nie należy się wtedy załamywać, z pomocą przychodzą batony zastępujące posiłek.

Czytaj...