Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Rachunki za prąd, w dobie wciąż włączonych ładowarek, telewizora i laptopa oraz wiecznie palącego się światła, potrafią mocno obciążyć domowy budżet. Aby zaoszczędzić, należy wyłączać niepotrzebne żarówki, wyjmować ładowarkę z gniazdka i ograniczać korzystanie z telewizora.

1748908

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd: światło

Przede wszystkim gaśmy światło, gdy nie jest nam potrzebne. Żarówki wymieniajmy na energooszczędne, które są dłużej żywotne. W przypadku oświetlenia ledowego – co do zasady płacimy bardzo mało – więcej energii zużywane jest na rozruch, niż na regularne świecenie. Te lampki lepiej więc zostawić na dłużej, niż co chwilę włączać.

Dużym problemem dla wielu jest terminowość regulowania rachunków za prąd. Nic dziwnego, bowiem zwykle każde media opłacamy w innym terminie i w bardzo różnej kwocie. Warto jednak ją uśrednić i ustalić w banku stałe zlecenie na płatności online za rachunki. Dzięki temu nie zapłacimy dodatkowo odsetek za opóźnienie w spłacie zobowiązania, a ewentualna nadpłata zwróci się nam przy kolejnym rachunku. Z czasem, gdy nauczymy się oszczędzać, możemy z satysfakcją obniżyć polecenie cyklicznej zapłaty.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd: kuchnia

Jeśli mamy do umycia mało naczyń, myjmy je ręcznie, a nie w zmywarce – zaoszczędzimy nie tylko prąd, ale i wodę. Gotując wodę w czajniku elektrycznym nastawiajmy jej tylko tyle, ile potrzebujemy – szkoda płacić kilkukrotnie za zagrzanie tej samej porcji wody. Również kuchenkę elektryczną wyłączajmy, gdy tylko jedzenie wystarczająco się ugotuje. Produkty szybciej się zagrzeją, jeśli umieścimy je pod przykryciem – w ten sposób można zaoszczędzić nawet 30% energii! Jeśli możemy zastąpić produkty gotowane surowymi, róbmy to. Nie przepłacimy za prąd, a także nasze odżywianie będzie zdrowsze.

Zaoszczędzić można także na kuchence mikrofalowej. Zasadniczo zużywa ona sporo energii elektrycznej, dlatego kupując nową wybierajmy tylko te o mocy 600 W.

Lodówka powinna być umieszczona jak najdalej urządzeń grzewczych – kaloryferów, grzejników, kuchenki. Powinna stać w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Najlepiej zdecydować się na lodówkę energooszczędną klasy A – zużywają one najmniej prądu. Aby zminimalizować koszty zużycia prądu za chłodzenie, nie przetrzymujmy zbyt długo otwartych drzwi lodówki i nie wkładajmy do niej zbyt ciepłych produktów. Warto też pamiętać, że stosunkowo dużo energii lodówka potrzebuje na rozruch – ciągłe jej włączanie i wyłączanie z prądu wcale nie spowoduje oszczędności.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd: łazienka

Podstawa to znowu wyłączanie światła. Co więcej, nie nastawiajmy pralki wtedy, gdy nie jest wypełniona – zaoszczędzimy zarówno prąd, jak i wodę.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd: sprzęt elektroniczny

Telewizor – nie włączajmy go na stałe, lecz tylko wtedy, gdy chcemy zrelaksować się przy filmie czy interesującym programie. Podobnie komputer – wyłączajmy go zawsze, gdy go nie potrzebujemy. To samo dotyczy laptopów – jeśli wprowadzamy je w tryb uśpienia, to również zużywają energię elektryczną, najlepiej więc je zawsze wyłączać. Telefonu komórkowego nie ładujmy dłużej niż to konieczne i zawsze wyciągajmy ładowarkę z gniazdka, gdy z niej nie korzystamy. Warto zainstalować w domu przedłużacze w wyłączaną listwą.

podobne wpisy

inwestycje i finanse

Biogo S.A. rozpoczął pierwszą emisję akcji. Szansa dla inwestorów.

Popularność zdrowego stylu życia, rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz chęć nabywania produktów wysokiej jakości – wszystko to przyczynia się do szybkiego rozwoju rynku żywności bio. Lider w tym segmencie – internetowy sklep Biogo.pl właśnie rozpoczął pierwszą emisję swoich akcji. Inwestorzy mogą teraz stawiać na zdrowie, a dodatkowo zmienić świat na lepsze.

Czytaj...
inwestycje i finanse

Czy warto zadłużać się na wesele?

Wiele osób zastanawia się, czy pożyczka na wesele jest dobrym pomysłem. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niejedna para marzy o tym, aby zorganizować huczne przyjęcie dla rodziny oraz przyjaciół. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w całym życiu.

Czytaj...
inwestycje i finanse

Czy warto spłacić pożyczkę przed terminem?

Pożyczki krótkoterminowe bierzemy zazwyczaj, gdy brakuje nam pieniędzy na pilne wydatki lub nie chcemy przegapić atrakcyjnej oferty. Zdarza się jednak, że podpisaliśmy umowę z pożyczkodawcą, a w tym czasie do naszego portfela trafiła dodatkowa gotówka. Czy warto wówczas spłacić zobowiązanie przed wyznaczonym terminem?

Czytaj...