Dobre konto osobiste – jak dobrze wybrać?

W większości przypadków to właśnie konto osobiste jest pierwszym produktem, dzięki któremu rozpoczynamy naszą przygodę z bankowością. Jak powszechnie wiadomo rachunki tego typu przeznaczone są nie tylko do dokonywania podstawowych operacji finansowych, ale także do aktywnego zarządzania całym budżetem.

shutterstock_130054631

To właśnie na nie wpływa wynagrodzenie od pracodawcy, to z niego opłacamy rachunki, spłacamy kredyty, czy płacimy za codzienne zakupy. Ponieważ konto osobiste pełni tak ważną rolę, ważne aby było ono jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Dowiedzmy się zatem na co zwrócić uwagę otwierając takich rachunek.

Koszty związane z prowadzeniem konta

Wybierając konto osobiste powinniśmy kierować się przede wszystkim jak najniższymi kosztami związanymi z prowadzeniem takiego rachunku. Aktualnie jest to bardzo proste, ponieważ większość banków posiada już takie oferty ze względu na dużą konkurencję na rynku. Dodatkowo warto wiedzieć, że dzięki dyrektywie Unii Europejskiej już niedługo wszystkie banki będą miały obowiązek oferowania darmowych kont osobistych do codziennych rozliczeń.

Jeśli chodzi o aktualną sytuację na rynku, to jak już wspomnieliśmy większość kont oferowanych przez banki jest darmowa. Należy jednak uważać na haczyki. Często tak zwane konta za „0 zł” są darmowe dopiero po spełnieniu pewnych warunków. Nie są to trudne wymogi. Na ogół chodzi o wykonanie kilku płatności bezgotówkowych w miesiącu i zapewnieniu wpływów. Pamiętajmy więc o dokładnym zapoznaniu się z umową, aby móc uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Dodatkowym kosztem na który jesteśmy narażeni, są wyciągi z bankomatów. W tej kwestii również trzeba uważnie zapoznać się z umową, ponieważ tylko niektóre banki zapewniają darmowe wypłaty ze wszystkich dostępnych bankomatów. Na ogół za darmo można wypłacać tylko z tych, które należą do danego banku.

Dodatkowe promocje i profity

Jak już wspomnieliśmy aktualnie na rynku bankowości istnieje duża konkurencja. Dzięki temu, my jako klienci możemy liczyć na różnego rodzaju promocje oraz profity, które wykorzystywane są w celu przyciągnięcia klientów. Coraz częściej zdarza się, że banki oferują nowym klientom tak zwane premie na start. Patrząc na ostatnie promocje są to niemałe kwoty, niektóre sięgają nawet 500 zł. Oczywiście nie ma nic za darmo. Aby otrzymać premie trzeba wykonać kilka czynności, typu zainstalowanie aplikacji mobilnej na swoim telefonie, czy wykonanie określonej ilości płatności kartą i/lub BLIKiem. Dodatkową gotówkę można również zyskać dzięki opcji moneybacku, czyli procentowego zwrotu za zakupy opłacone bezgotówkowo.

podobne wpisy

inwestycje i finanse

Biogo S.A. rozpoczął pierwszą emisję akcji. Szansa dla inwestorów.

Popularność zdrowego stylu życia, rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz chęć nabywania produktów wysokiej jakości – wszystko to przyczynia się do szybkiego rozwoju rynku żywności bio. Lider w tym segmencie – internetowy sklep Biogo.pl właśnie rozpoczął pierwszą emisję swoich akcji. Inwestorzy mogą teraz stawiać na zdrowie, a dodatkowo zmienić świat na lepsze.

Czytaj...
inwestycje i finanse

Czy warto zadłużać się na wesele?

Wiele osób zastanawia się, czy pożyczka na wesele jest dobrym pomysłem. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niejedna para marzy o tym, aby zorganizować huczne przyjęcie dla rodziny oraz przyjaciół. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w całym życiu.

Czytaj...
inwestycje i finanse

Czy warto spłacić pożyczkę przed terminem?

Pożyczki krótkoterminowe bierzemy zazwyczaj, gdy brakuje nam pieniędzy na pilne wydatki lub nie chcemy przegapić atrakcyjnej oferty. Zdarza się jednak, że podpisaliśmy umowę z pożyczkodawcą, a w tym czasie do naszego portfela trafiła dodatkowa gotówka. Czy warto wówczas spłacić zobowiązanie przed wyznaczonym terminem?

Czytaj...