Czy para może wziąć udział w programie MdM?

Zmiany, ciągle zmiany. Na szczęście na lepsze. Po programie Rodzina na Swoim przyszedł czas na Mieszkanie dla Młodych. Program ewoluował, przystosował się do potrzeb większej liczby Polaków, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom. Stąd jego ogromna popularności i zainteresowanie bijące rekordy.

para1

Dla kogo MdM?

Wziąć udział w programie mogą nie tylko małżeństwa. Z benefitów mogą korzystać również single i pary. Najważniejszym kryterium jest liczba wychowywanych dzieci i to na jego podstawie jest wyliczane wsparcie państwa, a nie od stopnia sformalizowania związku.

Na co może liczyć para?

Tak jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od liczby pociech w rodzinie. Dla bezdzietnych będzie to dziesięcioprocentowe wsparcie, dla tych z jednym dzieckiem 15%, z dwójką 20%. Trójka natomiast to już 30% dofinansowania kredytu hipotecznego. Należy pamiętać o wymogach formalnych – zobowiązanie musi być zaciągnięte na 15 lat, z wkładem własnym nie przekraczającym 50%, do tego w złotówkach. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Jakie nieruchomości mogą wziąć udział w programie?

Z trójką dzieci możemy szukać maksymalnie 85-metrowego mieszkania i 110-metrowego domu. Z mniejszą gromadką powierzchnia zmniejsza się o 10 metrów. Ustawa rozróżnia powierzchnię mieszkalną i użytkową, która nie wlicza się do limitu. Dlatego lokal może być większy np. o klatkę schodową czy suszarnię.

Do nowych, proponowanych przez deweloperów mieszkań, dodany został rynek wtórny. Teraz zainteresowani programem MdM mogą również przebierać w tańszych ofertach z „drugiej ręki”. Zdarzają się interesujące lokalizacje, z ciekawym wykończeniem. Nowe kuszą natomiast promocjami i standardem. Limity cenowe są ustalane raz na kwartał. Decydują o maksymalnej cenie za metr, ustalone indywidualnie dla każdego województwa rozróżniają największe miasta, ich okolice i resztę regionu.

Co ciekawe, Polacy już nie szukają najtańszych kawalerek, w obojętnie jakiej lokalizacji. Po ustabilizowaniu się sytuacji na rynku nieruchomości odważniej patrzymy w przyszłość, planujemy. Dlatego rośnie zainteresowanie mieszkaniami o powierzchni ok. 50 metrów. Planujemy swoją przyszłość, chcemy powiększać rodziny.

Jakim wymaganiom trzeba sprostać?

By wziąć udział w programie nie można mieć więcej jak trzydzieści pięć lat, z tym, że liczy się rocznik, a nie data urodzenia. Nieruchomość, o którą staramy się, musi być naszą pierwszą w życiu. Dopuszczalny jest tzw. udział ułamkowy w mieszkaniu, niezapewniający odpowiednich warunków powierzchniowych. Osoby z trójką dzieci muszą pamiętać jedynie o tym, że w MdM udział można wziąć tylko raz. Wymagania wieku i posiadania lokalu w przeszłości ich nie dotyczą.

Do czasu, aż nie zrobisz pierwszego kroku dalej, nie zbliżysz się do własnego, wymarzonego gniazdka. Mimo, iż należy spełnić kilka warunków, program Mieszkanie dla Młodych się opłaca. Warto zainteresować się ofertami banków, zweryfikować własne możliwości finansowe. Kto wie, może wszystko będzie pasowało i już niedługo zaczniesz się urządzać na swoim?

podobne wpisy

inwestycje i finanse

Biogo S.A. rozpoczął pierwszą emisję akcji. Szansa dla inwestorów.

Popularność zdrowego stylu życia, rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz chęć nabywania produktów wysokiej jakości – wszystko to przyczynia się do szybkiego rozwoju rynku żywności bio. Lider w tym segmencie – internetowy sklep Biogo.pl właśnie rozpoczął pierwszą emisję swoich akcji. Inwestorzy mogą teraz stawiać na zdrowie, a dodatkowo zmienić świat na lepsze.

Czytaj...
inwestycje i finanse

Czy warto zadłużać się na wesele?

Wiele osób zastanawia się, czy pożyczka na wesele jest dobrym pomysłem. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niejedna para marzy o tym, aby zorganizować huczne przyjęcie dla rodziny oraz przyjaciół. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w całym życiu.

Czytaj...
inwestycje i finanse

Czy warto spłacić pożyczkę przed terminem?

Pożyczki krótkoterminowe bierzemy zazwyczaj, gdy brakuje nam pieniędzy na pilne wydatki lub nie chcemy przegapić atrakcyjnej oferty. Zdarza się jednak, że podpisaliśmy umowę z pożyczkodawcą, a w tym czasie do naszego portfela trafiła dodatkowa gotówka. Czy warto wówczas spłacić zobowiązanie przed wyznaczonym terminem?

Czytaj...