Dokumenty związane z poszukiwaniem pracy

 

Jest tak, bo te właśnie są niemal zawsze wymagane w ogłoszeniach – stanowią w końcu naszą ofertę dla pracodawcy. Dokumentów jest jednak więcej, warto je znać i tworzyć każdy zgodnie z przyjętymi zasadami.

 

CURRICULUM VITAE – CV, czyli życiorys

 

Zadanie CV to prezentacja Twojego wykształcenia, przebiegu pracy, doświadczeń zawodowych i innych cech które będą przydatne na stanowisku o które się ubiegasz. Musi być zwięzłe, precyzyjne a przede wszystkim prezentować konkretne i rzeczowe informacje.

 

CV musi sprawiać dobre wrażenie już na pierwszy rzut oka: być czytelne, czyste, schludne, napisane a jeszcze lepiej wydrukowane na dobrym papierze, napisane czytelnym pismem lub czcionką. Nie może zawierać błędów ortograficznych ani stylistycznych i być zdecydowanie przejrzyste i dobrze rozplanowane.

 

Są w zasadzie dwie metody pisania CV które różnią się rodzajem informacji i sposobem ich przedstawienia w dokumencie:

 

CV chronologiczne – W takim życiorysie wymieniasz po prostu kolejno zajmowane przez Ciebie stanowiska lub wykonywane prace czy odbywane staże. Przy każdym punkcie piszesz jakie zajmowałaś stanowisko, o zakresie swoich obowiązków i ewentualnie szczególnych osiągnięciach. Mniej więcej w ten sam sposób wymieniasz również ukończone szkoły i kursy.

 

CV funkcjonalne – Tutaj skupiasz się na swoich umiejętnościach pomijając punktowanie doświadczeń. Jeśli miałaś ich mało lub o różnym charakterze, ta forma będzie dla Ciebie odpowiedniejsza: umożliwia pracodawcy zapoznanie się z tym co potrafisz nawet jeżeli Twoje doświadczenie nie jest bezpośrednio związane ze stanowiskiem o które się ubiegasz.

 

Można je ze sobą połączyć tworząc życiorys chronologiczno-funkcjonalny. Jest to polecane szczególnie jeśli masz spore doświadczenie zawodowe i chcesz się skupić tylko na jego wybranych pod kątem przyszłej pracy elementach.

 

Niezależnie od wybranej formy, CV musi zawierać następujące informacje:

– dane osobowe i kontaktowe
– wykształcenie, kursy
– doświadczenie zawodowe
– umiejętności różnego typu
– szczególne osiągnięcia
– opcjonalnie: zainteresowania

 

Po napisaniu życiorysu dobrze jest dać go komuś do przeczytania. Osoba postronna może wypowiedzieć się na temat wrażenia jakie na niej zrobił – a jest ono bardzo ważne!

 

LIST MOTYWACYJNY

 

Ten dokument z kolei ma za zadanie zainteresować pracodawcę Twoją osobą i umiejętnościami oraz wywrzeć na nim pozytywne pierwsze wrażenie. Pisząc go musisz wziąć pod uwagę informacje które podałaś w życiorysie i uwzględnić specyfikę firmy do której go kierujesz. Nie powielaj jednak wiadomości z CV; tam je wymieniłaś, tutaj skoncentruj się na tym dlaczego to właśnie Ciebie należy zatrudnić.

 

Zrób listę cech które są przydatne na danym stanowisku, wybierz z nich te które posiadasz i uzasadnij ich posiadanie. Przykładowo: "na stanowisku XYZ miałam codzienny kontakt z klientami firmy" jest o niebo lepsze niż "potrafię rozmawiać z klientem".

 

Skoncentruj się na tym co Ty możesz dać firmie w której chcesz pracować. Dlaczego to Ciebie powinni zatrudnić. Nigdy nie pisz "bardzo proszę o zatrudnienie mnie bo nie mam z czego żyć" — desperacja jest cechą poszukiwaną tylko i wyłącznie przez oszustów.

 

Podziel swój list motywacyjny na trzy części:

 

Wstęp – Dlaczego piszesz do tej właśnie firmy? Czy jest to odpowiedź na ogłoszenie czy może firma zainteresowała Cię z innego powodu? Jakie stanowisko chcesz zajmować i czemu Cię ono interesuje? Tu możesz pokazać że znasz i doceniasz firmę w której chcesz pracować.

 

Dlaczego powinni zatrudnić właśnie Ciebie? – Odnieś się do informacji w swoim CV ale nie dubluj ich. Napisz co Cię wyróżnia, w których przydatnych na tym stanowisku sprawach jesteś szczególnie dobra. Skup się na tym co możesz dać firmie.

 

Zakończenie z zachęceniem do kontaktu – Daj do zrozumienia że chętnie spotkasz się z pracodawcą żeby uzupełnić informacje zawarte w dokumentach. Podaj sposób w jaki można się z Tobą skontaktować i ewentualnie w jakich godzinach jeśli to istotne.

 

Pamiętaj! Twoje CV może być podobne do dziesiątek pozostałych przysłanych przez Twoich konkurentów do tego stanowiska. To właśnie list motywacyjny musi być tym co Cię wśród nich wyróżni! Przyłóż się do napisania go, warto.

 

PODZIĘKOWANIE ZA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ

 

Niewiele osób w ogóle je pisze, a jest to idealna wprost metoda zwrócenia na siebie w sposób pozytywny uwagi pracodawcy, wyróżnienia się z tłumu osób kandydujących na to samo stanowisko i pokazania że zależy Ci na podjęciu pracy w tej właśnie firmie.

 

Podziękowanie powinno mieć formę listu skierowanego bezpośrednio do osoby rekrutującej. Jeśli jest to firma polska, dobrze widziane jest napisanie go czytelną czcionką z zastosowanymi zasadami formatowania i własnoręczne podpisanie. Firmy zagraniczne, na przykład francuskie, znacznie bardziej docenią list napisany odręcznie.

 

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 

Ten wymóg pojawił się stosunkowo niedawno, związany jest z Ustawą o Ochronie Danych osobowych zgodnie z którą na wszelkie ich przetwarzanie trzeba mieć pisemną zgodę osoby której dotyczą. Zazwyczaj tekst zgody dołączany jest w stopce CV i listu motywacyjnego, czasem jednak wymagana jest na oddzielnej kartce (zwłaszcza przez urzędy państwowe). Jej treść:

 

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. "O ochronie danych osobowych", Dz. U. nr 133, poz. 833)*

 

Tak naprawdę, w przypadku wysyłania dokumentów rekrutacyjnych taka zgoda nie jest wymagana – szczególnie jeśli wysyłasz je mailem, gdzie i tak nie możesz się własnoręcznie podpisać. Wiele firm jednak w tej chwili wymaga takiej klauzuli, więc lepiej zamieścić ją nawet "na zapas".

 

OŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI I KORZYSTANIU Z PRAW PUBLICZNYCH

 

Zazwyczaj wymagane w urzędach państwowych i na stanowiskach w których masz kontakt z informacjami niejawnymi. Zwróć uwagę na dokładną treść wymagania: "zaświadczenie o niekaralności" wydaje się z Krajowego Rejestru Karnego i kosztuje 50zł, natomiast "oświadczenie" piszesz sobie sama i własnoręcznie je podpisujesz. Przykładowa treść takiego oświadczenia:

 

*Ja, niżej podpisana Anna Kowalska, legitymująca się dowodem osobistym NR/SERIA oświadczam, że nie byłam karana za przestępstwo popełnione umyślnie, oraż że korzystam z pełni praw publicznych.*

 

UWAGI KOŃCOWE

 

Dobrze jest jeżeli składany dokument mieści się na stronie formatu A4 – jest wtedy zwyczajnie łatwiejszy do przeglądania i przechowywania. Nie skracaj jednak na siłę życiorysu, jeśli informacje są ważne wydrukuj go na dwóch kartkach. Nigdy jednak nie drukuj dwustronnie, wygląda to bardzo nieprofesjonalnie.
 

 

Kira F.
 

 

 

podobne wpisy

(fem)ciekawostki

15-minutowe miasto, czyli luksus bliskości i dostępności

Jeszcze niedawno wizja miast przyszłości skupiała się wokół latających samochodów, przestrzeni wypełnionych sztuczną inteligencją, gdzie ruchome chodniki dowożą ludzi do pracy. Tymczasem rozwój miast w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku idzie w całkiem przeciwną stronę. Wracamy do kameralnych społeczności lokalnych, idei slow life i zielonych przestrzeni, gdzie najważniejsze potrzeby życia codziennego można załatwić w ciągu 15-minutowego […]

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak zamówić kuriera DPD?

Zamawianie kuriera to przydatne usługi, jakie dadzą nam komfort. Korzystanie z przesyłek i zakupów online w dzisiejszych czasach jest niezwykle popularne, dlatego coraz chętniej sięgamy po usługi kurierskie. Na uwagę zasługuje kurier DPD, jakiego łatwo zamówimy do domu.Czym cechuje się taka usługa? Jakie zalety ma DPD zamówienie kuriera? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Czytaj...
(fem)ciekawostki

Jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni?

Jedyny w swoim rodzaju smak. Taki jest właśnie syrop klonowy. Jego smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Oprócz walorów kulinarnych jest on również zdrowy, ponieważ dostarcza organizmowi wiele witamin i minerałów. Tak więc, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najbardziej popularny jest na nowym kontynencie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. A wywodzi się jeszcze […]

Czytaj...