Domowy Bank Mleka, czyli jak odciągać pokarm i go przechowywać

Obiecujesz sobie, że przez pierwsze pół roku będziesz karmić wyłącznie piersią. Frustrujesz się, kiedy nie masz siły wstać kolejny raz. Masz wyrzuty sumienia, jeśli chcesz spędzić chwilę wyłącznie sama ze sobą. Smucisz się, że będziesz musiała podać dziecku gotową mieszankę.

Odpuść sobie. Domowy Bank Mleka to sposób na to, by malec zawsze miał przygotowany posiłek. Nawet jeśli będziesz u kosmetyczki lub wyskoczycie z partnerem na romantyczną kolację.

pregnant-775036_640

Jak odciągać pokarm z piersi?

Odciąganie pokarmu to także dobry sposób na to, by poradzić sobie z jego nadprodukcją. A można to zrobić na dwa sposoby: ręcznie i z pomocą laktatora. Obojętnie na który sposób się zdecydujesz, przed odciąganiem mleka musisz dokładnie umyć ręce wodą i mydłem. Zapewnij sobie także dobre warunki. Rozsiądź w fotelu, puść relaksującą muzykę. W ten sposób pobudzisz odruch wypływu pokarmu. Stres i hałas nie będą najlepszymi sprzymierzeńcami.

Jeśli odciągasz pokarm ręcznie, uciskaj pierś delikatnie. Mniej więcej 2-3 centymetry od brodawki. Ogólnie każda kobieta ma inaczej zbudowaną sieć mlecznych przewodów, dlatego najlepszym sposobem jest po prostu próbować.

Prostszą metodą jest odciąganie pokarmu z użyciem laktatora. Ich sposoby użycia są ściśle związane z rodzajem urządzenia. W nowoczesnych przyrządach, co jest bardzo wygodne, można samodzielnie regulować siłę ssania. Niezależnie od rodzaju laktatora należy pamiętać o tym, by dobrze ułożyć pierś. To pozwoli na swobodny przepływ pokarmu.

Jak przechowywać pokarm?

Przede wszystkim – naczynie w którym będzie przechowywany pokarm dla malucha musi być sterylne. Jeśli zamierzasz podać mleko dziecku za kilka dni, to koniecznie umieść na nim naklejkę z datą i godziną odciągnięcia oraz terminem przydatności do spożycia. W ten sposób unikniesz pomyłki, która mogła by skończyć się zbędnym problemem żołądkowym pociechy.

Pamiętaj, że okres przydatności do spożycia mleka różni się w przypadku dzieci urodzonych o czasie, jak i wcześniaków i chorych maluchów. Dla przykładu: mleko przechowywane w temperaturze pokojowej (25°C – 37 °C) można zdrowemu maluchowi podać najpóźniej w cztery godziny od odciągnięcia. To samo mleko wcześniakowi można podać zaledwie w ciągu godziny.

Mleko w lodówce (4°C) z zamiarem podania zdrowemu dziecku, może być przechowywane do 5 dni. Termin ten skraca się do 4 dni, jeśli nasz maluch jest wcześniakiem.

Najdłużej mleko może być przechowywane w zamrażarce (-18°C do – 20 °C). W takiej temperaturze pokarm zdrowego dziecka będzie przydatny około pół roku. Czyli dwa razy krócej, niż pokarm dla malucha chorego. Pamiętaj o tym, by nie zamrażać ponownie raz rozmrożonego pokarmu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...
dzieci

Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

Czytaj...
dzieci

NOWOŚĆ! WYGŁADZAJĄCY SZAMPON MOMME!

Kąpiel dziecka jest bardzo ważną częścią każdego dnia. Wybierasz właściwy moment, dobierasz temperaturę wody, stosujesz delikatne kosmetyki pielęgnacyjne. Czy wśród nich znajduje się również odpowiedni szampon do włosów?

Czytaj...