Dziecięca (fil)harmonia -artykuł specjalny z okazji VIII Koncertu Kreatywki w Poznaniu

Koncerty odbywają się w kilku miastach Polski: w Poznaniu, Krakowie, Trójmieście, Lublinie –tam wpisały się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych dla dzieci i rodziców. Tej jesieni startują także we Wrocławiu, Gnieźnie, Toruniu i Włocławku i nie ma wątpliwości, że zyskają dużą popularność.

Na jedną cudowną godzinę malutkie dzieci i ich rodzice wspólnie przenoszą się do krainy muzyki granej na żywo. Występują profesjonalni muzycy oraz uczniowie i studenci szkół muzycznych. Organizatorzy dbają o to, by utwory były niedługie, dostosowane do możliwości percepcyjnych najmłodszych melomanów. Każdy wkraczający na scenę artysta spotyka się ze spontanicznym wybuchem zachwytu. Bo jak tu nie zaklaskać, gdy widzi się pierwszy raz w życiu coś tak niesamowitego jak akordeon albo kontrabas?

W czasie koncertu widowni wolno prawie wszystko. Dzieci więc wdrapują się na scenę, podglądają muzyków z najróżniejszych perspektyw, same próbują ‘grać’ na instrumentach. A przede wszystkim –nabierają pozytywnych doświadczeń, związanych z uczestniczeniem w życiu kulturalnym, uczą się, że muzyka niesie radość, że jest doskonałą okazją do spędzenia czasu z bliskimi i przyjaciółmi. Rodzice zaś mają okazję przekonać się, że muzyka ma bardzo dobry wpływ na rozwój ich dzieci, że jest idealnym narzędziem do konstruowania zabaw i pozwala spontanicznie wyrażać emocje –radość, wzruszenie, podekscytowanie. Spojrzenie na koncert oczami małego dziecka jest cennym doświadczeniem rodzicielskim. Ponadto Koncerty Kreatywki zachęciły niejednego rodzica do wizyty w ‘dorosłej’ filharmonii.

Proste przyśpiewki, wierszyki, klaskanie, kołysanie i taniec na tle wielobarwnych poduszek i wykładzin –tak wyglądają kolejne minuty Koncertu. Radość i atmosfera Koncertu pozostaną z nami także po jego zakończeniu.

 Kreatywka


podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

Czytaj...
(fem)rodzina seks i związki

Największe problemy współczesnych związków 

Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić. 

Czytaj...