Eko-moda: Polki coraz częściej dają ubraniom drugie życie

Szybko zmieniająca się moda sprzyja ciągłej produkcji nowych ubrań, zazwyczaj na masową skalę z użyciem słabej jakości materiałów i nie poszanowaniem zasad fair trade. To zjawisko najczęściej spotyka się w popularnych sieciówkach, które w zamian za przystępną cenę i ubrania podobne do tych wprost z wybiegów napędzają tzw. fast fashion.

Co zrobić, aby nie przyczyniać się do szaleńczego pędu konsumpcjonizmu, zadbać o naszą planetę, a jednocześnie wyglądać modnie? Odpowiedzią jest slow fashion, czyli odpowiedzialne i przemyślane zakupy, a także dawanie ubraniom drugiego życia.

Moda na second handy

Ponoć ludzie dzielą się na tych, którzy kupują w lumpeksach, oraz na tych, którzy się do tego nie przyznają. Okazuje się, że z roku na rok ta sytuacja zaczyna wyglądać inaczej. Według danych GUS jeszcze sprzed pandemii w całej Polsce tzw. lumpeksów działa blisko 30 tys, a ponad 10 mln dorosłych Polaków, ubiera się w second handach. Średnio na tego typu zakupy wydajemy 80 zł miesięcznie.

Wysokość kwoty, jaką możemy przeznaczyć na odzież i obuwie w wielu gospodarstwach domowych w ostatnich miesiącach uległa jednak zmianie. Aktualnie czynnik ekonomiczny ma bardzo duży wpływ na wybory Polaków. Jednocześnie w kwestiach wyglądu niewiele się zmieniło – nadal chcemy wyglądać modnie oraz intrygująco. Na szczęście istnieje sprytny sposób na to, by zyskać prawdziwe modowe perełki, a jednocześnie zadbać o planetę.

Coraz więcej osób, które mają na uwadze ekologię, a także korzystne ceny odwiedza second handy. Można znaleźć tam unikatowe ubrania, o pięknych wzorach i wyjątkowo dobrym składzie. Takie poszukiwania wymagają czasem dużej cierpliwości, ale ile później dają satysfakcji!

W ofercie second handów znajduje się odzież naprawdę dobrej jakości w atrakcyjnych cenach. W naszych sklepach asortyment jest podzielony na poszczególne działy: damski, męski, dziecięcy, torebki, buty, akcesoria i dodatki do domu. Dodatkowo każdy z działów jest posegregowany według rodzajów, a te dodatkowo według kolorów. Każda sztuka odzieży znajduje się na wieszaku i jest indywidualnie wyceniona, co przyspiesza zakupy – mówi Monika Lipnicka z największej ogólnopolskiej sieci sklepów z odzieżą używaną TekStylowo.

Co ważne, idąc do second handu nie warto kupować dużo, bo jest tanio, ale obserwować, jakie elementy i kolory można ze sobą łączyć, jakie fasony pasują do naszej figury. Inspiracji szukać można na blogach, w social mediach (np. Instagramie) i w magazynach poświęconych modzie.

Uczymy się odpowiedzialnej konsumpcji oraz świadomych zakupów stawiających na pierwszym miejscu jakość, a nie ilość. Wielu klientów szuka również w second handach ubrań lepszych gatunkowo, dobrze uszytych, z jakościowych tkanin, ponieważ są zawiedzeni coraz gorszą jakością „sieciówkowej” odzieży – dodaje Monika Lipnicka z sieci TekStylowo.

Zakupy z eko-stylistką

Z pomocą w odpowiednim doborze ubrań z second handów przychodzą też eko-stylistki, wciąż bardziej popularne na zachodzie, jednak wiele z nich z powodzeniem działa również w Polsce.

Misją eko stylistki jest uświadamianie konsumentów, że moda zrównoważona jest bardzo ważna dla środowiska i pracy ludzi. Obieg zamknięty czyli pozyskiwanie ubrań, dodatków już istniejących na rynku to jedna z gałęzi w kierunku zrównoważonego rozwoju – mówi jedna z nich, Żaneta Sakowska.

Wiedzą o tym również projektanci, którzy coraz częściej w produkcji swoich kolekcji wykorzystują materiały z recyklingu. Chcą, by ich ubrania były nie tylko piękne, ale i etycznie wykonane. Eko-stylistki w ogromnym stopniu przyczyniają się do tych zmian.

Chcę uświadamiać ludziom, że moda nie powinna być szybka. To jest piękne kiedy możemy nosić ubrania „z duszą”, poddawać je przeróbkom i tworzyć na nowo coś wspaniałego i użytecznego – podsumowuje Żaneta.

Prawidłowa higiena zakupów w okresie pandemii

Zawsze po dokonaniu zakupów ubrań – bez względu na to, czy są nowe, czy z drugiej ręki – a już szczególnie w okresie pandemii, trzeba pamiętać o zachowaniu prawidłowej higieny. Po rozpakowaniu zakupów, odzież należy uprać zgodnie z instrukcją na metkach, a ręce później dokładnie umyć i zdezynfekować dedykowanym preparatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Featured moda

Elegancki czy praktyczny? Jak wybrać damski portfel?

Na pytanie o to, czy lepszy jest portfel damski, który będzie praktyczny, czy ten, który będzie elegancki nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Fashionistki podążające za trendami zwykle przedkładają styl ponad funkcjonalność. Osoby, które cenią walory praktyczne, postawią pewnie na pojemny portfel damski z dużą ilością przegródek, który będzie jednocześnie poręczny. Czy istnieje idealny portfel damski? […]

Czytaj...
moda

Modne i nowoczesne zegarki Xonix

Firma Xonix istnieje na rynku zegarmistrzowskim od ponad 40 lat, zajmuje się bardzo kompleksowo i profesjonalnie projektowaniem nowoczesnych i modnych zegarków. Firma posiada bardzo duże doświadczenie, zdobyła pozytywną opinię wśród klientów dzięki latom ciężkiej pracy i doświadczenia. Zegarki Xonix są jednymi z najlepszych w branży czasomierzy sportowych, wyróżniają się przede wszystkim bardzo wysoką jakością oraz […]

Czytaj...
Featured moda

Modne akcesoria do włosów na lato

Lato jest tą porą roku, gdy słońce i ciepło pozwalają nam na ekspozycję całego ciała, ciesząc się pełną swobodą i wakacyjnymi przyjemnościami. To właśnie też latem zarówno to, co dostrzegamy na zewnątrz, jak i nasz zazwyczaj skąpy strój, stają się niezwykle kolorowe. Możemy wówczas pozwolić sobie na spełnienie przeróżnych fantazji, ubarwiając nasz wygląd ciekawymi dodatkami.

Czytaj...